Navigace

Kasteláni na Sychrově hodnotili sezonu a plánovali budoucí aktivity

7. 12. 2016
Mgr. Jan Cieslar

SYCHROV:Kasteláni památkových objektů ve správě Národního památkového ústavu na výročním setkání na zámku Sychrov zhodnotili končící sezonu, která bude zatím nejúspěšnější vhistorii samostatné České republiky. Význam setkání potvrdila i návštěva ministra kultury Daniela Hermana, který kastelánům osobně poblahopřál.

Pravidelnou bilanční poradu zahájila generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková, která připomněla mimořádnost sezony 2016, kdy se do konce roku očekává, že památky NPÚ navštíví 5,5 milionů návštěvníků. Kromě zvýšené návštěvnosti vyzdvihla též Lucemburský rok spojený s výročím narození Karla IV., pestrost programu nabízeného na našich památkách či nárůst výnosů, které sezona přinesla. „V současné době vrcholí na hradech a zámcích adventní program, který je velice atraktivní pro širokou návštěvnickou veřejnost. Královský advent tak bude symbolickým vyvrcholením sezony, za kterou musíme kastelánům i návštěvníkům poděkovat,“ uvedla Goryczková.
Její slova později potvrdil i ministr kultury Daniel Herman, který mezi kastelány zavítal a vyjádřil jim podporu. „Chtěl bych vám dnes osobně poblahopřát ke skutečně mimořádné sezoně. Vážím si vaší nelehké a prospěšné práce a věřte, že jako ministr kultury za vámi stojím. Památkářské prostředí je mi velice blízké a s láskou vzpomínám na dobu, kdy jsem sám dělal svého času průvodce na zámku Hluboká,“ sdělil mimo jiné ministr kultury.
Kasteláni na Sychrově však hovořili o budoucnosti. Po úspěšném Lucemburském roce se tak návštěvníci mohou těšit na Rok renesanční šlechty s centrem v moravských Bučovicích, který bude vládnout roku 2017, do programu roku 2018 se pak promítnou osmičková výročí.
 

Národní památkový ústav aktivně přistupuje i k plánování obnov řady památkových objektů. V rámci Integrovaného regionálního operačního programu podal celkem šest projektů v hodnotě 600 milionů korun, které mají šanci uspět. Díky nim by se tak obnovy mohl dočkat klášter Kladruby, zámek Vimperk, statek v Boleveci, hradní zahardy na Pernštejně, zámecký vrch v Náchodě či areál zámku Slatiňany. „Národní památkový ústav je dynamickou institucí, která myslí na budoucnost našeho kulturního dědictví, které chceme nejen obnovovat, ale vracet mu i život. Jsem přesvědčena, že máme šanci uspět, neboť Národní památkový ústav má patřičné znalosti i zkušenosti,“ uzavřela Naďa Goryczková.

 

 

Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydá desítky publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu – hrady a zámky (od Karlštejna přes Hlubokou, Jindřichův Hradec až po Lednicko-valtický areál), klášterní areály (Plasy, Kladruby u Stříbra, Zlatá Koruna a další), památky lidové architektury (Hamousův statek ve Zbečně, skanzeny v Zubrnicích, Příkazích či na Veselém Kopci) i průmyslové památky (Důl Michal v Ostravě), z nichž většina je přístupná veřejnosti.

 

 

Kontakt:
Mgr. Jan Cieslar, tiskový mluvčí NPÚ
tel. +420 257 010 206, +420 724 511 225
cieslar.jan@npu.cz

Sdílejte
Check icon Error icon