Navigace

Kašparovo pidluke

29. 7. 2016
luk

CHOMUTOV:České loutkářství vroce 2016 usiluje o zápis do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). Kořeny tohoto umění u nás sahají až do 18. století, kdy začali naší zemí putovat čeští kočovní loutkáři, kteří hráli především pro dospělé. Koncem 19. století se vývoj českého lidového loutkářství uzavřel, přestože lidoví loutkáři působili na našem území ještě do poloviny 50. let století následujícího.

Akce probíhá 2. 7. 2016 do 28. 8. 2016

 

 

Loutky a loutková divadla 1850 – 1950 ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových

 

   Do konce první světové války následně převzali iniciativu vývoje čeští ochotničtí loutkáři, kteří se snažili odlišit od inscenačního stylu lidového loutkářství. Jejich etapu nazýváme obdobím renesance českého loutkářství. Na sklonku 19. století se tak loutkové divadlo přestěhovalo z návsí, náměstí a hostinců i do zámeckých salonů či měšťanských pokojů.

   Byli to především výtvarníci, kteří si sami zhotovovali domácí loutková divadla, na nichž hráli pro své rodiny či přátele. Typickým příkladem bylo divadélko rodiny Mánesů. Od poloviny 19. století vlastnila loutkové divadlo již celá řada měšťanských rodin. Mnohá z těchto domácích divadélek se později stala základem veřejných ochotnických loutkových scén.

 

Výstava KAŠPAROVO PIDLUKE  – Loutky a loutková divadla 1850 – 1950 ze sbírky Marie a Pavla Jiráskových  probíhá v Oblastním muzeu v Chomutově  od 2. 7.  a  potrvá do 28. 8. 2016.

http://www.muzeum-cv.net/

http://www.jiraskovi.cz/cz/pavel/loutky/

Sdílejte
Check icon Error icon