„Za vlády Karla IV. vrcholila těžba v jílovských dolech. Získalo se zde téměř 11 tun zlata a z těchto prostředků panovník financoval veškeré své aktivity. Řečeno s nadsázkou bylo Jílové takovou jeho bankou,“ řekla ředitelka Regionálního muzea v Jílovém Šárka Juřinová. Bez jílovské zlaté pokladnice by se podle ní zřejmě tak rychle a kvalitně nepostavily Karlův most, Karlštejn nebo Nové Město pražské. Nebýt jílovského zlata, nestálo by ani pražské Karolinum, které postavil a věnoval Karlově univerzitě jílovský těžař Jan Rotlev.
Vzpomínkové akce začaly v dubnu menší výstavou o hradech Karla IV. v Čechách a v Německu. Stěžejní expozicí pak je výstava „Zlato pro Korunu“, která začala 7. května a potrvá do 30. října.
Hlavním exponátem výstavy je replika císařské koruny, kterou vlastní Středočeský kraj. „Jedná se o repliku originálu uloženého ve vídeňském Hofburgu, který podle rakouského zákona nesmí koruna nikdy opustit. Byla povolena výroba pouze tří jejích replik, ta česká je poslední a žádná další už nevznikne,“ dodal Jan Vizner. Další část výstavy, věnovanou jílovskému zlatu, připravil odborník na středověkou těžbu Petr Morávek.
Na výstavě mají návštěvníci možnost vidět 16 kreseb pohřebních štítů Karla IV., které byly neseny při panovníkově pohřbu na korouhvích jako znaky zemí, kterým vládl nebo nad kterými měl patronát. Dalším zajímavým exponátem je kopie sochy sv. Jiří z nádvoří Pražského hradu, kterou nechal vyrobit prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako svatební dar generálovi Maurici Pellému a Jarmile Braunerové. „Je to předmět z depozitáře jílovského muzea, který bude v Jílovém prvně ukázán veřejnosti,“ dodal Jan Vizner.
Podobná výstava se podle něj připravuje jeden až dva roky, jílovské muzeum na to ale mělo podstatně méně času. Výstava potrvá do 30. 10. 2016.