Navigace

Je živá kultura naživu? Konference Culture Get-Together se zaměří na spolupráci měst a nezávislé kultury i na aktuální situaci na Slovensku

26. 9. 2024
Jiří Sedlák

PLZEŇ, PRAHA: Jaké jsou příklady dobré spolupráce městských samospráv s pořadateli v oblasti živé nezávislé kultury? Co naopak kulturu ve městech trápí a znesnadňuje jí život? Jak se vůbec živé kultuře ve městech daří? Na příkladech Plzně, Prahy, Hradce Králové, Zlína a Bratislavy budou na konferenci Culture Get-Together 2024 s podtitulem Městská živá kultura / Jak si vede? hledat na tyto otázky odpovědi ti nejpovolanější – tedy samotní pořadatelé a představitelé měst a samospráv. Letošní pátý ročník, který pořádá servisní organizace pro živou kulturu Nová síť, proběhne ve dvou dnech nově ve dvou městech – 1. října na Malé scéně Divadla J. K. Tyla a Moving Station v Plzni a 3. října v Centru Architektury a Městského Plánování (CAMP) v Praze.

1. 10. 2024

Pražská část navíc přinese odpoledne aktuálně zařazenou debatu o současné situaci na Slovensku za účasti řady předních tamějších představitelů a představitelek nezávislé kultury. Plzeňské části debat se zúčastní i sociální antropologové ze spolku Socionaut, kteří pomohou reflektovat současný stav a zapojí i publikum nenásilným zážitkovým notýskem přímo na místě nebo v online prostoru. Nebude chybět ani tradiční večerní necenzurovaný kulturní kabaret – Open mic, pětiminutová stand up vystoupení. Vstup na konferenci je po registraci zdarma, průběh bude také přenášen online na YouTube kanále konference Culture Get-Together. Video pozvánka ke zhlédnutí zde. Více informací, přesný program i možnost registrace zde.

„Letos se ideově vracíme k prvním ročníkům. Zaměříme se na budování prostoru pro dialog mezi představiteli měst a pořadateli i na sdílení příkladů dobré spolupráce v kontextu městské kultury,” vysvětluje Adriana Světlíková, ředitelka organizace Nová síť, jejíž cílem je podpora živého umění a otevřené kultury. „Cílem je inspirovat a sdílet postupy i řešení, které umožní změnu zavedené praxe k lepšímu,” dodává dále Petr Pola, programový ředitel Nové sítě.

První den konference proběhne 1. října poprvé v Plzni. „Velice mě těší, že 5. ročník celostátní konference CULTURE GET-TOGETHER se poprvé odehraje v Plzni, symbolicky v prostorách Nového divadla, které letos slaví 10 let své existence. Za velmi přínosnou považuji diskuzi na téma městská kultura a sdílení příkladů dobré kulturní praxe z Plzně, Hradce Králové a Zlína v kontextu tématu městské kultury s cílem se vzájemně informovat, inspirovat a sdílet zkušenosti. Zajímavým aspektem bude pohled sociokulturních antropologů na kulturní dění a život v dané lokalitě i koncept tzv. ideálního města k žití, které budou sestavovat účastníci konference,“ uvedla Mgr. Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče. Ve třech blocích se formou diskuse i dialogu s publikem představí příklady dobré spolupráce v oblasti živé kultury ze tří měst. Debat se zúčastní za Hradec Králové například ředitelka neziskové organizace kontrapunkt Barbora Hodonická, ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová, za Zlín vedoucí odboru kultury a památkové péče Eva Ryndová, dramaturg zlínského spolku Zvěřinec Jan Tomšů, ředitelka příspěvkové organizace Živý Zlín Jana Kubáčová, z Plzně pak vedoucí odboru kultury magistrátu města Květuše Sokolová nebo spolumluvčí platformy Za Plzeň kulturní Roman Černík. Každý blok bude doplněn přítomností sociálních antropologů ze spolku Socionaut a jejich vhledem do situace daného města. Úvodní keynote speech přednese Karolína Koubová, bývalá primátorka města Jihlava a současná doktorandka Divadelní fakulty AMU v Praze. Den pak zakončí v prostoru Moving Station Kulturní open mic na téma Jak si vede?, necenzurovaný kabaret pětiminutových příspěvků od nečekaných hostů a hostek.

Pražská část konference 3. října v CAMPu se zaměří na Prahu a Bratislavu. Dopolední blok na srovnání podmínek a možností pro živou nezávislou kulturu obou metropolí s Jiřím Sulženkem a Ninou Vrbanovou – vedoucími odborů kultury a cestovního ruchu obou měst a dále například s zástupci Kreativní Prahy z.ú. nebo s ředitelem Paláce Akropolis v Praze Petrem Boháčem.

Odpoledne pak od 13 do 15 hodin proběhne debata pro širokou veřejnost na aktuální téma Jak se vede kultuře na Slovensku? Zúčastní se jí spoluzakladatel a dramaturg prostoru A4 v Bratislavě Slavo Krekovič, koordinátor slovenské sítě pro nezávislou kulturu Anténa Ľudovít Nápoký, správce Nadace města Bratislava Štefan Jurča, slovenská divadelní režisérka a iniciátorka vzniku asociace nezávislých divadel na Slovensku Júlia Rázusová a další.  

Konference Culture Get-Together je otevřena všem odborníkům a odbornicím v kultuře, zástupcům a zástupkyním veřejné správy, pedagogům a pedagožkám, umělcům a umělkyním i široké veřejnosti se zájmem o současnou situaci v oblasti živého umění a kulturní praxe. Cílem konference je motivovat ke spolupráci v kultuře zástupkyně a zástupce v oblasti převážně nezávislých scénických umění, samospráv a státního sektoru, ale také otevírat aktuální či tzv. nepopulární témata.

 

Více informací, přesný program i možnost registrace zde.

Konferenci pořádá Nová síť z.s., servisní organizace pro živou kulturu.

Sdílejte
Check icon Error icon