Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR: Ekonomická, energetická i ekologická krize vyvolává nejistotu a vyostřenou náladu vmezilidských vztazích. Existují ale lidé, kteří vjakékoliv době dokážou své okolí naopak spojovat a rozhýbávat ho tím správným směrem. Proč jsou tito hybatelé nadějí na usmíření společnosti?
Mira Košťálková žije od narození v pražském Braníku a jak sama říká, nedokázala by žít ani pracovat jinde. Celou svou energii věnuje právě téhle čtvrti a lidem, kteří zde žijí. „Mám svůj mikrosvět ve svých sousedech. Čím je jich víc, tím větší je to síla.“ Ve své kavárně Periferie Café pravidelně pořádá komunitní akce a na podzim začala s obyvateli Braníka točit podcast Patriot branický, jehož hosty byl například architekt a herec David Vávra nebo vědec Jiří Zemánek. Cílem podcastů je oslovit další potenciální hybatele v sousedství. „Hybatelství je jako taková pozitivní infekce. Šíří se pomalu, ale když se člověk obklopí správnými lidmi, může vykvést a oni vykvetou s ním,“ konstatuje energická Mira, která sní i o založení branického nadačního fondu.
Podle psycholožky Ivany Štefkové jsou to právě malé lokální sítě, které drží svět pohromadě. „Společně sdílený prostor, například v rámci obce nebo čtvrti, umožňuje získávat dostatek zpětné vazby, nabízí příležitost adaptovat se a inovovat. Jsme to my, kdo si tvoří představu, jak bude naše komunita v budoucnosti vypadat. A jsme to my, kdo za tento proces odpovídá. To, jaká je komunita teď a jaká bude v budoucnu, je výsledkem rozhodnutí lidí, kteří spolu mluví, vyjednávají, rozhodují se a pracují.“ Lidé jako Mira jsou podle Ivany Štefkové těmi, kteří dokážou komunitu rozhýbat, ukazovat ostatním směr a být jim oporou.
O to samé se snaží i Marie Horáková. Rodačka z Drahanské vrchoviny pomáhá sousedům hledat jejich kořeny a podporuje je v soběstačnosti. „Pokud se má region udržet, musí být soběstačný a místní musí držet při sobě,“ myslí si Marie, která ukazuje bohatství regionu hostům rodinné Chalupy u Šrámků i místním a vytváří tu příležitosti pro pomalý turismus. „Jsme ve stínu Macochy, ale zdejší kraj nabízí mnohem víc pokladů. Mým snem je, aby tu lidé zůstali déle, ochutnali regionální potraviny, seznámili se s místními výrobci a farmáři a objevovali třeba zaniklé středověké osady, kterých tu máme desítky.“
Mira Košťálková i Marie Horáková absolvovaly program Silnější hybatelé, který se snaží podporovat právě lokální hybatele. Ti mají obvykle skvělé nápady a chuť zlepšovat své okolí, ale občas jim chybí praktické znalosti nebo kvůli svému nezdolnému úsilí dospějí až k vyhoření. S pomocí mentora a kouče se učí vést své projekty efektivně, pochopit je v širších souvislostech a dostat je o úroveň dál, a zároveň osobnostně posunout i sebe. Podle Andrey Studihradové z České spořitelny, která za Silnějšími hybateli stojí, je podpora lokálních hybatelů velmi důležitá. „Rozhádanou společnost neusmíří politici ani celebrity. Ale po kouskách ji mohou znovu složit právě tito malí hybatelé, kteří mají na svou komunitu neuvěřitelný vliv. Protože udávají směr, přinášejí pocit sounáležitosti a bezpečí a jejich energie je autentická a nakažlivá.“
O lepší sousedství usiluje Česká spořitelna dlouhodobě a intenzivně. Kromě programu Silnější hybatelé má i komunitní grantový program Dokážeme víc, díky kterému si mohou sousedé postavit třeba nové obecní hřiště nebo altán, a k dobrovolnictví motivuje i své zaměstnance.
Více zjistíte na www.silnejsihybatele.cz.