Navigace

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí do 67. sezóny s novým šéfdirigentem

30. 4. 2020
Jana Knižátková

OSTRAVA: Janáčkova filharmonie v září vstoupí do své již 67. koncertní sezóny. Představí se v čele s novým šéfdirigentem Vassilym Sinaiským. Post hlavního hostujícího dirigenta zaujme Petr Popelka. Rezidenčním sólistou se pak stane klavírista Lukáš Vondráček. Ze světoznámých umělců do Ostravy zavítají Danjulo Ishizaka, Nikolai Lugansky, Christian Arming, Leticia Moreno, Elina Vähäla, Grigorij Sokolov či Piotr Anderszewski. Posluchači se mohou těšit na unikátní projekty ve spolupráci s Cirkem La Putyka, tribute kapelou Queenie či skupinou Tata Bojs. Zahajovací koncert nové sezóny se uskuteční 10. září 2020 v Domě kultury města Ostravy.

„Chtěli bychom vás ujistit, že i v této nelehké době na vás, naše posluchače, myslíme a přejeme si, abyste zůstali všichni zdraví. Přestože nevíme, kudy a jak se bude kultura v Česku s ohledem na pandemii koronaviru v dalších měsících ubírat, jedno víme jistě – hudba, která spojuje a pomáhá, tu byla, je a bude i v těžkých dobách. Proto věříme, že se již brzy budeme opět setkávat na našich koncertech,” vzkazuje v úvodu Jan Žemla, ředitel JFO.

Do koncertní sezóny 2020/2021 vstupuje ostravský orchestr s novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem, kterým se stává Vassily Sinaisky, skutečná dirigentská legenda. „Nabídku jsem přijal s potěšením, neboť jsem doposud při práci s ostravským orchestrem zažil jen ty nejpozitivnější okamžiky – poprvé v prosinci 2018 a poté znovu na zahajovacím koncertě minulé sezóny. Proto se velmi těším na posílení své vazby s filharmonií, publikem i městem Ostravou,“ svěřuje se Vassily Sinaisky.

Mezi lety 2010 a 2013 byl šéfdirigentem a hudebním ředitelem Velkého divadla v Moskvě. V letech 1996 až 2012 zastával pozici hlavního hostujícího dirigenta v BBC Philharmonic Orchestra, kde je dnes emeritním dirigentem, stejně jako v Symfonickém orchestru v Malmö. Řídil symfonické orchestry v Londýně, Vídni, Berlíně, Houstonu, Sao Paulu, Soulu či Petrohradu.
V první ostravské sezóně představí zdejšímu publiku své interpretace Stravinského Svěcení jara, Verdiho Requiem nebo Šostakovičovy Symfonie č. 10. Ujme se i Novoročního koncertu s valčíky a polkami Johanna Strausse mladšího.

Celosvětově ceněný klavírista Lukáš Vondráček, vítěz prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu, se v pozici hostujícího rezidenčního sólisty představí hned třikrát. Poprvé se tak stane na Zahajovacím koncertu 10. září 2020 v Domě kultury města Ostravy, kdy uvede Dvořákův Koncert pro klavír a orchestr g moll. Program jeho dalších vystoupení zahrnuje mimo jiné Brahmsův Druhý klavírní koncert, který někteří současní odborníci považují za nejlepší koncert všech dob.

Trojici nejdůležitějších osobností nadcházející sezóny doplňuje Petr Popelka, který zaujme post hlavního hostujícího dirigenta. Od září bude zastávat i funkci šéfdirigenta u Norského rozhlasového orchestru. Tato vycházející česká dirigentská hvězda pravidelně spolupracuje také s Dánským národním symfonickým orchestrem, s orchestrem Norské opery v Oslu, hostuje také v Maďarské státní opeře v Budapešti či drážďanské Semperoper. S ostravskými filharmoniky nastuduje díla Rachmaninova, Beethovena či Sukovu symfonickou báseň Zrání, která se pro svoji technickou náročnost nehraje příliš často, ale podle Popelky patří mezi skutečné klenoty české hudby.

Letos v březnu rozšířila ostravská filharmonie nástrojové vybavení o nový klavír zn. Steinway&Sons. Tento nástroj do severomoravské metropole přilákal celý peloton špičkových klavíristů v čele s Grigorijem Sokolovem. „Je to snad jediný klavírista, kvůli kterému bych byl ochoten jet třeba přes celou Evropu, jen abych ho slyšel. Tu možnost jsem několikrát měl, nikdy mě nezklamal. Dlouho jsem o něj pro Ostravu usiloval,“ říká ředitel JFO Jan Žemla. Kromě Sokolova publikum vyslechne i klavírní recitály polského virtuosa Piotra Anderszewského, talentovaného rumunského mladíka Daniela Ciobanua a Lukáše Vondráčka.

O kvalitách ostravského orchestru svědčí i skutečnost, že mnozí ze špičkových umělců se do Ostravy vracejí. Patří k nim např. violoncellista Danjulo Ishizaka, klavírista Nikolai Lugansky nebo dirigenti Risto Joost a Gabriel Bebeselea. Přijede i bývalý šéfdirigent JFO – Christian Arming, který v Ostravě svou kariéru na přelomu tisíciletí vlastně odstartoval. Další interpreti se naopak publiku představí poprvé. Týká se to např. prvotřídní španělské houslistky Leticie Moreno, která si pro zdejší debut vybrala Prokofjevův harmonicky nápaditý Druhý houslový koncert. Svou ostravskou premiéru si odbude i další houslistka – Finka Elina Vähäla s Koncertem pro housle a orchestr „The Red Violin“ od Johna Corigliana.

Od svého nástupu do funkce v roce 2012 vytýčil ředitel JFO Jan Žemla jasně čitelné dramaturgické linie. Jedna z nich je zaměřena na velké symfonie 20. století (Mahler, Šostakovič, Prokofjev), které uvádí JFO v každé sezóně. „Jedním z důvodů je to, že je mám prostě rád, ale hlavně jsou to díla, která orchestru sedí. Našim cílem je provést je postupně kompletně,“ dodává Jan Žemla. Druhá výrazná linie patří české hudbě (Dvořák, Janáček, Martinů, Suk, a další) a zanedbatelné není ani zastoupení nové hudby 20. i 21. století.

Chybět nebudou ani koncerty komorních souborů, z nichž za zmínku stojí mj. vystoupení dvojice hráčů na bicí OK Percusion Duo nebo Pavel Haas Quartetu. Pokračovat budou i projekty Janáčkovy filharmonie Ostrava v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích se skutečně multižánrovým programem. V nabídce je filmová hudba, divadlo v kombinaci s novým cirkusem v podání souboru Cirk La Putyka, tribute kapela Queenie a skupina Tata Bojs. Posluchače čekají originální projekty, z nichž některé zde zažijí dokonce světovou premiéru.

Ve spolupráci se statutárním městem Opava a Moravskoslezským krajem Janáčkova filharmonie Ostrava v loňském roce navázala na tradici symfonických koncertů v Opavě uspořádáním cyklu koncertů v kostele sv. Václava. „Jak se ukázalo, tento nápad sklidil veliký úspěch a všechny koncerty byly beznadějně vyprodány. Jsme proto nesmírně rádi, že i v letošním roce můžeme v těchto koncertech pokračovat,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

Během tří večerů se opavskému publiku představí takové osobnosti, jakými jsou sopranistka Kateřina Kněžíková, španělský klarinetista Pablo Barragán či klavírista Won Kim z Jižní Koreje.
Budou pokračovat také vzdělávací programy, kterými se JFO snaží oslovit především mladé posluchače. Kromě koncertů pro rodiny s dětmi v rámci cyklu D se jedná zejména o dopolední koncerty pro školy. Ty jsou vhodným doplněním a zpestřením školní výuky. Dospělým posluchačům jsou pak určena pravidelná volnočasová setkávání nazvaná Filharmonie Plus nebo workshopy pro pedagogy.

Před vstupem do nové sezóny ještě malé ohlédnutí za tou uplynulou. Svou umělecky hodnotnou prezentací, kterou oceňuje nejen laická ale i odborná veřejnost, Janáčkova filharmonie Ostrava nejednou prokázala, že je nejen důstojným a platným vyslancem české hudební kultury, ale také významným “vývozním artiklem” a reprezentantem města Ostravy i celé České republiky. V uplynulém roce uskutečnila téměř 170 akcí (tuzemských i zahraničních koncertů, koncertů pro školy, workshopů a dalších edukačních aktivit pro hudbymilovnou veřejnost), které navštívilo přes 90.000 lidí. Kromě Ostravy, kde každoročně odehraje pro své domácí publikum největší část koncertů, se představila v dalších 16 českých a 15 zahraničních městech, včetně Elbphilarmonie v Hamburku a Musikvereinu ve Vídni. Podnikla také úspěšné turné po Jižní Koreji s pianistou Lukášem Vondráčkem a dirigentem Leošem Svárovským.

Prodej vstupenek ale i abonentek na koncerty 67. koncertní sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava byl zahájen 28. 4. 2020. V případě potřeby asistence s nákupem kontaktujte naše prodejní místo Janáček point janacekpoint@jfo.cz, 597 489 466. Více informací o programu jednotlivých koncertů i o hostujících umělcích najdete v programovém katalogu nebo na webových stránkách www.jfo.cz

Sdílejte
Check icon Error icon