Přemysl Vacek, sám profesionální hudebník, na základě analýzy a interpretace orálně historických rozhovorů získává důvěrný vhled do aktérského vnímání a prožívání protagonistů historické hudby, takzvaných Barokářů. Ti se věnují historicky poučené (autentické) interpretaci – stylu, který se během posledních let etabloval jako autonomní a inspirativní proud uvnitř klasické hudby. Od počátečních snah rekonstruovat původní znění starých partitur v souladu s autorskou intencí dospěli její vyznavači k osobitému a komplexnímu vyjádření odkrývajícímu původní krásu a smysl historických hudebních artefaktů pro dnešního posluchače.
Nespolehlivost paměti
Monografie se nesoustředí na vůdčí osobnosti české historicky poučené interpretace, ale slučuje výpovědi napříč širokým spektrem jejích aktérů v horizontu posledních čtyř dekád. Také proto poslední kapitolu knihy tvoří studie o dopadu pandemie covidu-19 na neformalizované hudebníky. Autor Barokářů se tímto přístupem hlásí k post-pozitivistickému přístupu k orální historii, který ve vyprávění pamětníků nehledá rekonstrukci minulých dějů. Naopak skrze nespolehlivost lidské paměti nahlíží kulturní formy a procesy, jimiž konstruují vlastní subjektivitu a vnímání sebe sama v dějinách.
O autorovi: Mgr. Přemysl Vacek se zabývá hrou na různé druhy historických strunných nástrojů používaných v hudební praxi renesance a baroka. Jako interpret na renesanční loutnu, arciloutnu, theorbu, chitarrone a barokní kytaru spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními sólisty a soubory staré hudby. Je absolventem oboru Teorie a provozovací praxe staré hudby na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a vystudoval Orální historii a soudobé dějiny na Fakultě humanitních studií University Karlovy. Nyní je doktorandem Obecné antropologie na FHS UK, kde se soustřeďuje na historickou antropologii.
O studijním oboru: pracoviště Orální historie – soudobé dějiny Fakulty humanitních studií UK navazuje na pozitivní zkušenosti s výukou orální historie a soudobých dějin za vedení zakladatele oboru – profesora Miroslava Vaňka. Obor spolupracuje s Centrem orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR a s dalšími národními a mezinárodními institucemi zabývajícími se výzkumem nedávné minulosti, stejně jako s archivy, institucemi z neziskového sektoru a nadacemi. Více informací najdete zde: https://ohsd.fhs.cuni.cz/