Navigace

Hybatelé rezonance oznamují program pro novou sezonu; vystoupí Martin Kasík, Lukáš Klánský, Kristina Barta a Nikol Bóková

20. 5. 2020
Silvie Marková

PRAHA: Třetí cyklus klavírních recitálů Hybatelé rezonance nabídne v příští sezóně koncerty čtyř mimořádných českých umělců mladší a střední generace. Mistrovský nástroj C. Bechstein D282 vAnežském klášteře rozezní od října 2020 do května 2021 postupně Martin Kasík, Kristina Barta, Nikol Bóková a Lukáš Klánský.

Škála stylů a barev, které budou v příští sezóně rezonovat koncertním sálem, bude široká: Zatímco oba pánové jsou excelentními interprety klasického střihu, dvojice mladých žen se rozhlíží ráda tvořivě i za hranice artificiální hudby, k jazzu a dalším žánrům. Cyklus Hybatelé rezonance pořádaný C. Bechstein se stal nástupcem dvouleté série Saleema Ashkara Beethoven Residency, kde zaznělo v rámci osmi koncertů všech dvaatřicet Beethovenových mistrovských klavírních sonát. Strůjci úspěchu následujících „hybatelů“ pak dosud byli Tomáš Kačo, Beata Hlavenková, Jan Bartoš, Ivo Kahánek a Marek Kozák. Projekt tak již tradičně poskytuje výrazným hudebním osobnostem prostor a možnost připravit si osobitý recitál, vyjadřující plně jejich umělecký názor a preference.

Právě dnes měla končit jarní část druhého ročníku oblíbeného koncertního cyklu, ze známých důvodů se však tři letošní koncerty nemohly konat. Najponk, Miroslav Sekera i Karel Košárek tedy „nově“ usednou za klaviaturu křídla C. Bechstein v sezóně 2021/2022.

C. Bechstein opět připravil cyklus ve spolupráci s Národní galerií Praha. Předprodej abonmá na všechny čtyři koncerty začíná dnešním dnem na webových stránkách projektu www.klavirnirecitaly.cz a v síti GoOut, stejně tak jako prodej vstupenek na jednotlivé koncerty.

Cyklus otevře 5. října Martin Kasík patřící k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény, jenž si získal uznání na mnoha světových prestižních pódiích. Posluchači i odborníci si cení jeho tvořivého a poetického přístupu k interpretaci, kterým zachycuje náladu okamžiku, duchovní přesah a mimořádnou bohatost a proměnlivost nálad. Čtyřiačtyřicetiletý interpret mezinárodního věhlasu a vážený pedagog začlení do svého programu díla Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelssohna – Bartholdyho i Johannesa Brahmse, zazní také ikonická Beethovenova Sonáta cis moll op. 27 č. 2 „Měsíční svit“.

Jazzová improvizace, autorská tvorba a žánrová pestrost jsou hodnoty, které vyznává Kristina Barta. 9. listopadu budou i páteří ojedinělého sólového recitálu této třiatřicetileté respektované české jazzové klavíristky a skladatelky, která dosud svoji tvorbu prezentovala takřka výhradně s vlastními úspěšnými formacemi Kikina b a Kristina Barta Trio. V roce 2015 získala na Bohemia Jazz Festu cenu JazzPrix. V roce 2016 se s Kristina Barta Trio probojovala do finále soutěže Euroradio Jazz Competition v Amsterdamu. Zaujala i na Montreaux Jazz festival v roce 2018.

 

22. března příštího roku se nad klaviaturou koncertního křídla C. Bechstein v Anežském klášteře budou vznášet prsty Nikol Bókové, jedné z nejpozoruhodnějších mladých klavíristek současnosti. Věnuje se klasické hudbě, v níž mimo jiné zaujala vítězstvím v mezinárodní klavírní soutěži Vítězslava Nováka v roce 2015. Zde interpretovala dílo Oskara Nedbala, které posléze jako vůbec první kompletně natočila. Je ale i vynikající skladatelkou. Její tvorba se rozprostírá mezi jazzem, vážnou hudbou, minimalismem i kvalitním popem. Program v Anežském klášteře rozdělí mezi oba světy, kterým se věnuje – první část večera bude patřit převážně klasice, zazní například díla Sergeje Rachmaninova nebo Fryderyka Chopina, druhá část pak autorské tvorbě. 

Třetí ročník Hybatelů rezonance uzavře 3. května 2021 Lukáš Klánský, který patří k velmi výrazným českým klavíristům. Pokračovatel rodové tradice je laureátem mnoha mezinárodních soutěží (Karl Drechsel Förderpreis 2007, Beethovenův Hradec 2007, Inernational Rotary Piano Competition 2012, Darmstadt Chopin International Wettbewerb 2013). Je členem úspěšného Lobkowicz tria a pravidelně koncertuje s předními českými umělci, mimo jiné s Václavem Hudečkem, Janou Bouškovou, Kateřinou Javůrkovou nebo Pražákovým kvartetem. Pro svůj recitál Lukáš Klánský vybral skladby Fryderyka Chopina, výběr z jeho Nokturen a Barcarolla Fis-dur, Variations Brillantes op. 12. a N.

C. Bechstein

C. Bechstein od roku 1853 přes jedno a půl století vyrábí mistrovské nástroje, které jsou ztělesněním vynikající kvality, ušlechtilého zvuku a barvy. Nejvyšší kvalita zvuku a mechaniky tak přenáší krásu velké klavírní éry i do naší doby. Nástroje C. Bechstein dnes zdobí Královskou akademii v Londýně, konzervatoř v Paříži či Berlínskou filharmonii.

Filozofii C. Bechstein od počátků ovlivňovaly osobnosti, jako byli Hans von Bülow či Ferenc Liszt. Společnost dodnes pokračuje ve své slavné tradici ruční výroby doplněné o současné nejmodernější technologie. Nástroje značek C. Bechstein a Bechstein navíc pocházejí výhradně z Evropy, a sice z tradičního německého závodu v saském Seifhennersdorfu, pianina a klavíry značky W. Hoffmann vznikají v dceřiné firmě C. Bechstein Europe ve východočeském Hradci Králové, v jednom z nejmodernějších evropských manufakturních závodů. V květnu 2019 společnost otevřela svůj pianosalon v Praze, největší reprezentační a prodejní pianocentrum v hlavním městě.

 

Sdílejte
Check icon Error icon