V těchto dnech představily své diplomové práce na toto téma dvě absolventky Fakulty architektury ČVUT v Praze.
Podle architekta Václava Girsy to byl pro jejich katedru zajímavý úkol: „Je to velmi krásný hrad, který nemá zrovna ideální využití, a naši studenti měli možnost promyslet, jak by mohl vypadat a čemu by mohl při zachování jeho památkové hodnoty sloužit. Tento gotický hrad na ostrohu má fantastickou polohu v krajině, je skvěle zakomponován na konec půvabné obce. Je to nádherné místo, zatím trochu skryté turistům, které nás zaujme svojí intimitou a krásnou atmosférou.“
Své diplomové práce představily přítomným čerstvé architekty Dominika Dašková a Barbora Cahová. „Obě jsme navrhovaly využití hradu jako multifunkční, i když každá to pojala trochu jinak. Na hradě by neměl chybět prohlídkový okruh, který ukáže konstrukce, které se nově odkryjí od nánosů minulých let, měl by tu být prostor pro společensko-kulturní funkci, místo na výstavy i dlouhodobé expozice a samozřejmě nesmí chybět sociální a hygienické zázemí,“ říká první z nich. Obě architektky do hradu umístily i kavárnu, byt pro správce, infocentrum a také několik apartmánů.
„Všechny práce jsou pro nás velmi přínosné a inspirativní. Díky nim dnes víme, co je možné, čeho se musíme vyvarovat a jak by to bylo ideální. To se samozřejmě musí střetnout s realitou a finančními možnostmi,“ shrnuje nové pohledy odborníků na hrad Roman Línek, který pracovní komisi řídí. „Rádi bychom, aby prodleva mezi vyklizením hradu od sociálních služeb a jeho zpřístupněním byla co nejmenší. Je zřejmé, že úpravy budeme muset dělat v součinnosti s obcí a okolním regionem po etapách. Budeme muset vyřešit také parkování a příjezd k hradu tak, aby to nenarušilo život v obci.“
Už nyní se do části hradu mohou zájemci podívat. Volně přístupné jsou gotické sklepy, kde je výstava o historii hradu. „Při akcích, které na hradě pořádáme pro veřejnost, nebo po předchozí domluvě, bereme návštěvníky také na věž,“ konstatuje dosavadní hradní pán, ředitel Domova na hradě Rychmburk Jakub Vávra.