Navigace

Hrad Rychmburk se postupně otevírá veřejnosti

4. 11. 2019
luk

PŘEDHRADÍ:Klienti sociálních služeb vPardubickém kraji se postupně stěhují do komunitních forem bydlení. Do konce příštího roku opustí definitivně také hrad Rychmburk. Tam se tento týden znovu sešla pracovní skupina pro další využití hradu.

Na dalším využití se musí dohodnout Pardubický kraj jako majitel hradu zejména s okolními obcemi, pro které tu mohou vzniknout zajímavé příležitosti. „Jsme zde určitými průkopníky, protože je to jeden z prvních případů v republice, kdy veřejná správa navrací památkový objekt využívaný doposud sociálními službami ke společenským a turistickým účelům. Věříme, že se nám podaří nastartovat na hradě Rychmburk nový a atraktivní život. Nebude to ale najednou, musíme být realisté, ale v postupných krocích to při dobré vůli určitě půjde,“ dodal Línek.

Komise spolupracuje s Fakultou architektury ČVUT Praha, kde v loňském roce vypracovaly dvě studentky svou diplomovou práci na téma obnovy hradu. Jedna z nich, Dominika Dašková, za ni dokonce získala Cenu Břetislava Štorma za první místo v soutěži o nejkvalitnější koncepční studie a projektů studentů v ateliérech Ústavu památkové péče fakulty. S oběma projekty se nyní seznámí také zastupitelé Předhradí a v lednu se komise na základě společné debaty účastníků rozhodne, kterým směrem se bude obnova hradu ubírat.

„Na začátku příštího roku vypíšeme výběrové řízení na člověka, který bude částečně kastelánem a také projektovým manažerem.  V prvních letech bude mít v pracovní náplni podobný transformační proces i na zámku Bystré u Poličky. V Podhradí se chceme ve spolupráci s obcí také připravit na zajištění parkovacích kapacit, které mohou při výjimečných příležitostech výrazně překročit současné možnosti,“ sdělil Línek.

 

Více informací ZDE

 

Sdílejte
Check icon Error icon