„Během letošního adventu jsme vystoupili v České Lípě u hradu Lipý. Představili jsme pásmo koled a povídání v duchu tradic, které se v tuto roční dobu kdysi dodržovaly a v mnoha rodinách v Podještědí dosud dodržují,“ prozrazuje o adventním programu Jaroslav Horáček.
V Českodubském muzeu, kde má folklórní soubor své zázemí, je uchováván betlém z roku 1834, o kterém píše Karolina Světlá v povídce Kantůrčice. I když spisovatelka, známá z českého národního obrození, o Vánocích v Podještědí nikdy nebyla, dokázala všechny zvyky dokonale popsat jednak ve zmíněné povídce, ale především ve Vesnickém románu. Betlém údajně sestrojil dědeček chytré venkovské dívky Enefy Podhájské. Býval předmětem obdivu dospělých a především dětí. Když o Vánocích přicházely k Podhájským, vždy tu našly malý dárek.
Soubor Horačky potěšil také diváky v sousedské Proseči pod Ještědem, kde se mihne i během předvánočního setkání s živým betlémem.
„To je z veřejných vystoupení vše. Alespoň zbude členkám o to více času poklidit domovy, napéct vánočky a cukroví a potkat se s rodinou a přáteli. Společný večírek na konci roku rovněž chybět nebude, “ tvrdí Jaroslav Horáček.
Vedle Horaček na Českodubsku je stejně aktivní spolek Dubáci. Ten již na začátku adventu pozval své příznivce do kostela sv. Jakuba Vyššího na Zpívání o Vánocích. Vánočně naladit atmosféru dokázal i koncert oblíbené kapely Noël, která do „letařouského“ kostelíčka zavítá již po sedmé. Navíc představil hotovou repliku barokní sochy sv. Jakuba Většího s kompletní polychromií od mistra Vítka Sochora.
Českodubský spolek pořádá celoročně především liturgické tradiční obřady – jako např. Boží tělo, putování od Jána k Jánu včetně setkání členů souboru v adventním čase.