Navigace

Havlovský Poesiomat

21. 12. 2021
Janka Kellerová /jal

PRAHA: V sobotu 18. prosince 2021 to bylo přesně deset let, co tento svět opustil Václav Havel. O den dříve se rozezněly Vinohradským hřbitovem, kde je pochován, ukázky z jeho projevů, her i básní. Nadčasové myšlenky bude šířit do světa tak zvaný Poesiomat.

Autorem projektu je Ondřej Kobza, který Poesiomaty odhalil už na dobrých dvaceti místech republiky i mimo ni. Naposledy to bylo na hřbitově na Malvazinkách, kde odpočívají například Egon Bondy, Mejla Hlavsa nebo Karel Gott. „Poesiomat je vlastně takový jukebox s nahrávkami souvisejícími s daným místem a lidmi, které bychom si měli připomenout,“ říká o projektu. „Moc bych si přál, aby tento Poesiomat na Vinohradském hřbitově přispěl k tomu, že se lidé vydají k hrobu Václava Havla a zapálí mu tam svíčku. A třeba si něco z jeho myšlenek odnesou do svých životů.“

Tentokrát bude Poesiomat reprodukovat přibližně dvacet nahrávek, z nichž některé jen pro tuto příležitost namluvil herec Tomáš Hanák. Většina z nich připomene Havla jako dramatika, spisovatele, politika a filozofa, ale prostorem zazní i autentický hlas spisovatele Jaroslava Foglara, který je na témže hřbitově pohřben, závěrečná promluva z procesu Milady Horákové, či píseň Náhrobní kámen Petra Nováka.

Celého aktu se zúčastnili někteří z řady Havlových přátel – například politik Alexandr Vondra a římskokatolický kněz Ladislav Heryán. K pozvaným však patřila i starostka Renata Chmelová a další radní Prahy 10, na jejíchž území se Vinohradský hřbitov nachází. Podobně jako pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten k události řekl: „Jsem rád za každé ozvláštnění veřejného prostoru, do nějž můžeme počítat vlastně i pražské hřbitovy. Nevnímám je totiž jako ponurá místa plná smutku a nostalgie, ale můžou lidem přinášet i klid, zamyšlení, ponaučení nebo inspiraci. Tím spíš, pokud na nich teď uslyšíme úryvky z díla Václava Havla, kterého si vážím také jako neúnavného obránce demokratických hodnot. “

 

V podobném duchu mluvila Renata Chmelová, když zmínila, že Havlovy myšlenky jsou nesmrtelné a považuje za velmi důležité je opakovat. „Vždyť nejen svojí prací, ale doslova celým svým životem tento výjimečný člověk ukazoval, jakou hodnotu má svoboda každého z nás a jak absurdně se žije v nesvobodě.“

 

Havlovské nahrávky poskytla Knihovna Václava Havla. Projekt finančně podpořila  MČ Praha 10 a Magistrát Hlavního města Prahy.

 

 

Kdo je Ondřej Kobza

Rodák z Ústí nad Orlicí, který žije a organizuje převážně kulturní akce na ploché střeše paláce Lucerny, jakož i na hradě Pirkštejn v Ratajích nad Sázavou. Veřejnosti je známý především jako „kavárník“ a oživovatel míst pomocí nápadů vyžadujících interakci lidí, kteří se potkávají poprvé. Upozornil na sebe například koncertem symfonického orchestru na poště v Jindřišské ulici, hostinou na Karlově mostě u 515 m dlouhého stolu či netradičním provedením Mozartovy opery Don Giovanni (John do vany). Během ní odpočívali posluchači na střeše pražského paláce Lucerna oblečení, a přesto zcela ponořeni ve vanách s teplou vodou.

 

Sdílejte
Check icon Error icon