Navigace

Hamilton se vrátil na lovecký zámek Ohrada u Hluboké

5. 10. 2016
​Eva Neprašová

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU: Více než čtyřicet obrazů barokních malířů Johanna Georga a Filipa Ferdinanda de Hamilton ze sbírek státních zámků Hluboká, Slatiňany, Horšovský Týn, Třeboň a Český Krumlov je vystaveno v loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Výstavu, kterou připravil Národní památkový ústav vČeských Budějovicích ve spolupráci sNárodním zemědělským muzeem, si mohou návštěvníci prohlédnout do konce října 2016.

Před více než třemi sty lety byl na zámek Hluboká pozván Johann Georg de Hamilton, ve  Vídni žijící malíř ze skotského rodu. Pro knížete Adama Františka ze Schwarzenbergu měl do velkého sálu zámku Ohrada namalovat deset rozměrných obrazů s náměty štvanic. Prý si je i skicoval z balkónu loveckého zámku, když pro něho byly za tímto účelem na nádvoří zámku pořádány. Obrazy dokončil v roce 1722. Od té doby zdobily velký sál loveckého zámku Ohrada. V roce 1938 byly obrazy odvezeny a současnosti se nacházejí ve Štýrsku na zámcích Stainz a Murau.

Tvorba bratrů Hamiltonů byla až donedávna téměř zapomenutá, ač jsou olejomalby těchto autorů zastoupeny v soukromých sbírkách i ve fondech českých, moravských i rakouských zámků a galerií. „Dlouhá léta stáli oba bratři na okraji odborného zájmu u nás i v zahraničí, německy mluvící země nevyjímaje,“ uvádí autorka výstavy Ludmila Ourodová. Díky výzkumnému projektu Ministerstva kultury ČR s názvem „Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity“, do kterého je zapojen jak Národní památkový ústav, tak Národní zemědělské muzeum, se českobudějovickým památkářům podařilo v roce 2015 vydat vůbec první monografii o malíři Johannu Georgu de Hamiltonovi a v letošním roce je ve spolupráci obou institucí uspořádána výstava připomínající život a tvorbu obou malířů.

„Jedná se o vůbec první výstavu obou umělců od roku 1888, kdy nechal Josef Adolf, kníže ze Schwarzenbergu, uspořádat výstavu třiceti obrazů Johanna Georga de Hamiltona ze schwarzenberských sbírek v Domě umění ve Vídni,“ upřesňuje Ourodová a dodává: „vystavované obrazy jsou sice významným segmentem, ale početně pouhým zlomkem z celkového počtu obrazů obou bratrů.“

Oba malíři tvořili zejména v prvních desetiletích 18. století a jejich umělecké kariéry byly celoživotně spjaty s habsburskými zeměmi. Jejich tvorba však vyrostla z tradice malby zátiší ve Flandrech a v severním Holandsku. Usadili se ve střední Evropě, kde malovali pro zdejší šlechtu i císaře v té době tolik žádaná lovecká zátiší, lovecké výjevy, parforsní hony, jezdecké portréty, štvanice či portréty psů a koní.

Více v přiložené TZ.

Zveřejněno též na webu www.npu.cz

 

Eva Neprašová


NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV
územní odborné pracoviště v Českých Budějovicích
Senovážné nám. 6, 370 21 České Budějovice
Sdílejte
Check icon Error icon