Navigace

„Google poezie: Psáno našeptávačem“ vyjde knižně

20. 4. 2020
Martin Toman/ika

BRNO, ČR: Internetový projekt Google poezie si ksedmiletému výročí a ve spolupráci sbrněnským nakladatelstvím Backstage Books nadělí knihu. Základem sbírky „Google poezie: Psáno našeptávačem“ samozřejmě budou oblíbené printscreeny, zachycující vtipná, překvapivá či jinak zajímavá seskupení tipů na vyhledávání. Knihu doplní svými příspěvky takézakladatel původní Google Poetics, Fin Sampsa Nuotio a Karel Piorecký z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Podpořit ji nyní můžete na Startovači.

„Best of“ v podobě více než 150 básní ale doplní také dva bonusy, díky kterým půjde o ideální příležitost se s fenoménem seznámit skutečně do hloubky. Na knize se totiž vedle zakladatele facebookové stránky Tomáše Miklici, jejích adminů Daniela Poláčka a Tomáše Coufala, a šéfa nakladatelství Backstage Books Martina Tomana podílejí také Sampsa Nuotio za Google Poetics a Karel Piorecký z Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Z Finska do Brna

Fin Sampsa Nuotio je coby zakladatel anglojazyčného Google Poetics duchovním otcem celého fenoménu. Byl to právě jeho projekt, spuštěný na podzim 2012, který v březnu 2013 inspiroval start české verze. Tím, že se později přestěhoval do Brna, kde pracuje pro internetový vyhledávač letenek Kiwi.com, potom vlastně Nuotio inspiroval i vznikající knihu.

„Martin Toman za mnou s nápadem na tištěnou knihu přišel nedlouho po vydání e-knihy Básně z vyhledávače,“ říká Tomáš Miklica, hlavní autor Psáno našeptávačem. „Já jsem váhal. Přišlo mi, že jen básně/printscreeny jsou málo. Když jsem ovšem zjistil, že ten původní ‚Google poeta‘ Sampsa Nuotio nyní žije v Brně, najednou to do sebe celé zapadlo.“

Miklica se rozhodl, že kniha musí být vrcholem celého projektu, a tedy Google poezii uchopit co možná nejkomplexněji, se vším všudy. Bude tedy obsahovat také rozhovor se Sampsou Nuotiem, v němž finský kreativec vysvětluje i to, proč ho Google poezie zajímá.

„Na jednu stranu Google poezie není víc než výběr nejvyhledávanějších frází, seřazený počítačovým algoritmem internetového vyhledávače, ale na stranu druhou jsou to věci, které do toho vyhledávače píšou skuteční lidé,“ říká mimo jiné Nutio. „Někdy je to jen legrační kombinace textů z písniček a podobně. Ta nejlepší Google poezie nám však může hodně prozradit – je to záznam toho, o čem lidé přemýšlí, když si myslí, že se nikdo nedívá.“

Splněný avantgardní sen

Zatímco rozhovor najdou budoucí čtenáři v závěru knihy, publikaci Psáno našeptávačem uvozuje předmluva jazykovědce Karla Pioreckého. Zástupce ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR se Google poezii věnoval už v dřívějších odborných textech a také v knize Česka literatura a nová média (Academia, 2016).

„Pro mě bylo jasnou volbou pana doktora Pioreckého oslovit,“ říká Miklica. „A jsem moc rád, že souhlasil a napsal úvodní text, ve kterém každému, kdo by si to mohl myslet, trpělivě vysvětluje, že Google poezie není jenom povrchní, krátkodechá legrace. Že má smysl s ní a o ní taky přemýšlet.“

„Google poezie se (…) ukazuje jako unikátní právě tím, že vzniká ze všednosti, že je možno říci odvětvím lidové tvořivosti,“ píše v předmluvě Piorecký, odborník na počítačově generovanou literaturu. „Podařilo se jí zdánlivě nemožné – sblížit jednu z nejexkluzivnějších literárních scén s popkulturou, resp. s participativní kulturou, která už příliš nedbá na hierarchické vztahy mezi svými aktéry, ale chce dát stejnou příležitost každému. De facto tím teprve nyní naplňuje avantgardní sen o tom, že umění bude dělat každý.“

Kampaň v karanténě

Projekt „Google poezie: Psáno našeptávačem“ podporuje coworkingová síť Impact Hub ČR a česká Google User Group (GUG.cz). Vedle toho ovšem projekt vstoupil i na Startovač, kde se v crowdfundingové kampani zatím podařilo vybrat k polovině cílové částky 55 000 Kč. A to navzdory aktuální situaci.

„Pochopitelně jsme si položili otázku, jestli bychom neměli počkat, až pandemie přejde,“ přiznává Martin Toman. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že je lepší se rozhodovat koronaviru navzdory. Distribuční a knihkupecké sítě v tuhle chvíli kolabují, ale každá nová knížka spíše pomůže trhu překlenout nepříznivé období. A věřím, že je lepší si například číst o chystané sbírce Google poezie než den za dnem počítat s novinovými titulky nakažené.“

Kampaň potrvá až do konce dubna, přičemž na podporovatele čekají odměny v podobě e-knih, slevových voucherů či tematických placek a triček:

https://www.startovac.cz/projekty/googlepoezie/

Sdílejte
Check icon Error icon