O čem vlastně představení je?
Jedná se o hudebně divadelní představení, které napsal a režíruje známý spisovatel a historik Vlastimil Vondruška. Nahlédneme do středověkého šenku, kde se setká univerzitní mistr (Vlastimil Vondruška), pronásledovaný inkvizicí, se skupinou chudých trubadúrů (skupina Ginevra). V tomto šenku zdatně sekundují šenkýřka a její sklepnice, které umějí mnohem víc, než jen rozlévat víno. Vyprávění, žerty, písně i tanec nabídnou divákovi pohled na život našich předků z málo známé a značně necenzurované stránky. Ovšem současně by představení mělo vést k zamyšlení, zda dnes neděláme, na rozdíl od našich předků, něco špatně.
Uvedete toto představení pouze jednou v divadle nebo ho chcete hrát častěji?
S ohledem na aktivní přípravu máme v úmyslu představení nabídnout i jiným divadlům. A budeme samozřejmě rádi, pokud se s ním dostaneme i dál ,,do světa“.
O kolikátou vaši spolupráci s panem Vondruškou se jedná?
S Vlastimilem Vondruškou jsme již spolupracovali v minulosti tuším třikrát. Spíše se jednalo o komponovaný pořad, kdy pan Vondruška poutavě vyprávěl a my jsme na domluvené téma připravili vhodné písně.
Kdy a jak jste se seznámili?
Potkali jsme se před několika lety v divadle U hasičů při natáčení rozhlasového pořadu Na Cibulce. Jak se říká, přeskočila jiskra a zjistili jsme, že máme společnou zálibu v historii, samozřejmě každý na jiné úrovni. Jelikož i jemu se naše písně zamlouvají, přišlo od nás pozvání k hostování v Klubovém večeru Ginevry. Diváci byli velmi nadšení. Tím se naše spolupráce rozběhla a od té doby máme k sobě stále blíže.
Jak byste Vlastimila Vondrušku charakterizoval jako člověka?
„Já osobně si pana Vondrušky nesmírně vážím. Nejen jako uznávaného historika a spisovatele, ale hlavně jako člověka. Práce s ním je velice vlídná, klidná a značně profesionální. Jeho pohled na svět minulý a názory na ten dnešní jsou, dle mého soudu, velice objektivní a pragmatické. Navíc jsou podloženy historickými fakty. Jen mi pořád nejde na rozum, jak dokáže s takovou rychlostí psát své knihy. Je to obdivuhodné, klobouk dolů.“
Podle jakých kritérií jste vybírali písně do tohoto představení?
Podle námětu a scénáře. Zazní písně pijácké, lechtivé, rozverné i k zamyšlení. Písně jsou použité z dosavadního repertoáru Ginevry, může se ale v budoucnosti stát, že k představení vzniknou i skladby nové.