Výstava poskytne komplexní pohled na jeho tvorbu, kterou navíc doprovodí díla sedmi umělců – Marie Blabolilové, Anežky Kovalové, Miroslava Kovala, Ivana Ouhela, Michala Ranného, Svatopluka Slovenčíka, Petra Šmahy, kteří prošli jeho pedagogickým vedením na Akademii výtvarných umění. Výstava potrvá až do 24. srpna. V průběhu konání ji doplní komentované prohlídky i beseda.
Malíř, grafik a pedagog Jiří John byl výraznou osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Zlínská výstava představuje výjimečný soubor téměř devíti desítek jeho děl – od raných kreseb a maleb přes grafickou tvorbu vycházející z hlubokého pozorování až po malby odkrývající vztah člověka k okolnímu světu jako k místu zázraku, řádu a pomíjivosti.
„Unikátní je zařazení raných děl Jiřího Johna, která dosud nebyla představena v takovém rozsahu, navíc zasazená do širšího kontextu jeho celoživotní tvorby. Nabízí tak hlubší pochopení jeho uměleckého vývoje a proměn vizuálního jazyka,“ uvedl Pavel Brunclík, jeden z kurátorů výstavy.
Jeho tvorba se vyznačuje hlubokým vztahem k přírodě, kterou zobrazoval jako živý organismus plný proměn. V jeho dílech se prolínají realistické počátky s grafickou analýzou přírodních struktur až po malby, v nichž se krajina stává prostorem vnitřního řádu a vizuální meditace.
„V dílech Jiřího Johna mizí hranice mezi pozorováním a prožíváním – jsou současně analýzou i básní, obrazem i zrcadlem. Jsou cestou,“ doplnila kurátorka Miroslava Ptáčková.
Jako pedagog mimořádně silně formoval celou generaci výrazných umělců. Jeho odkaz se tak promítá i do jejich tvorby. Proto je výstava propojena s díly sedmi výtvarníků, kteří prošli jeho výukou na Akademii výtvarných umění. Představeni budou Marie Blabolilová, Anežka Kovalová, Miroslav Koval, Ivan Ouhel, Michal Ranný, Svatopluk Slovenčík a Petr Šmaha.
Výstavu doplní beseda Jiří John zblízka – večer s Michaelou Šetlíkovou, která se uskuteční 12. června v 17 hodin. Proběhnou také dvě komentované prohlídky s kurátory – 13. května v 15 hodin je určena pro studenty, 23. května v 19:30 hodin bude přístupná veřejnosti jako součást Galerijní a muzejní noci. V tento den bude výstava mimořádně otevřena od 19 do 23 hodin. Rozšířenou otevírací dobu bude mít také v průběhu Zlín Film Festivalu: 29. května-4. června od 10 do 17 hodin, 2. června od 13 do 17 hodin.
V ostatní dny platí standardní otevírací doba od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč. Pro děti od 6 do 15 let, studenty do 26 let, seniory od 60 let a držitele Senior pasu platí snížené vstupné 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Zvýhodněné rodinné vstupné (pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let) činí 150 Kč. Držitelé Rodinného pasu (2 dospělí a 2 děti do 15 let) zaplatí 135 Kč. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.
Výstavu připravila Galerie Václava Chada ve spolupráci s Nadačním fondem Adrieny Šimotové a Jiřího Johna.
Projekt finančně podpořil Státní fond kultury ČR, Zlínský kraj, statutární město Zlín.
Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.gvch.cz.