Spolek Ara Art pořádá oslavy Mezinárodního dne Romů letos již po jedenácté, tentokrát s tématem Futuroma. V uplynulé dekádě se z akce původně orientované především na pořádání důstojného slavnostního galavečera 8. dubna stala téměř týdenní událost. Nejde jenom o přehlídku romské kultury a umění, ale také o prezentaci dalších oblastí, v nichž mají Romové a Romky své nezastupitelné místo. A přestože se oslavy týkají především romské společnosti, jsou také příležitostí připomenout majoritě, že nejpočetnější národnostní menšina v Čechách je stále vystavena předsudkům a diskriminaci.
„Oslavy Mezinárodního dne Romů nejsou festival v běžném slova smyslu, ačkoli takové rysy také mají. Jde ale také o to ukázat, že Romové a Romky jsou plnohodnotnou součástí společnosti na mnoha různých úrovních, nikoli pouze když dojde na zpěv a tanec.“ říká ředitel spolku Ara Art a programový ředitel oslav MDR David Tišer. A dodává: „Takové tvrzení se stalo dokola omílanou frází – každý ji rád řekne, ale její obsah jakoby nikdo nevnímal. Proto máme stále přes dvě stovky segregovaných škol, proto stále řešíme, že Romky a Romové každodenně narážejí na překážky sehnat bydlení, či zaměstnání. Dokud se něco zásadně nezmění, bude stále mít smysl hlasitě připomínat, že jsme tu a žádat, abychom byli majoritou slyšeni a viděni.“
Letošní oslavy Mezinárodního dne Romů jsou rozděleny na neveřejný program a dny pro veřejnost. V části určené uzavřeným společnostem proběhne například setkání členů nově vzniklé Kulturní platformy, do které se zapojí 11 organizací, jejímž cílem je tlak na transparentní a efektivní podporu romského umění a kultury, nebo workshop orientovaný na lidská práva, který pro žáky vyšších ročníků ZŠ povedou členové a členky divadelní skupiny Ara Art. Na druhou část týdne jsou naplánovány akce určené široké veřejnosti: Ti, kdo mají blízko k moderní romské hudbě, ocení společný koncert slovenského zpěváka a muzikanta Tomáše Botla s českým zpěvákem a saxofonistou Ondřejem Gizmanem ml. v Lucerna Music Baru (4. dubna). O den později, 5. dubna, vystoupí s vlastním koncertním programem v Jazz Docku aktuálně asi největší mladá hvězda romského uměleckého nebe, slovenská zpěvačka a herečka Zea (Alžběta Ferencová).
Úplnou novinkou letošního roku je prezentační, networkingové a debatní setkání ROMx – názvem i formátem inspirovaný známou platformou TEDx. Jeho cílem je sdílení příběhů a prezentace zajímavých myšlenek vybraných romských osobností. V rámci setkání se představí muzikoložka a absolventka harvardské univerzity Petra Gelbart, Miss České republiky 2019 Nikola Kokyová, lékař Jiří Turko, podnikatel Jakub Mikulič a slovenská politička Irena Biháriová. 7. dubna se na 30 dní otevřou také tři výstavy romských umělců, kteří se ve své tvorbě zamýšlí nad možnými vizemi budoucnosti – Maxima Muchowa (Náměstí Václava Havla), Luboše Kotlára (prostory Nové scény ND) a Monika Kováčová (Artivist Lab). Vrcholem oslav Mezinárodního dne Romů pak bude již tradiční galavečer. Nabídne opět množství skvělých muzikantů a nebude chybět ani vyhlášení Ceny Mileny Hübschmannové za největší přínos v oblasti romského jazyka, jejíž laureáty každoročně vybírá seminář Romistiky FFUK.
Odkaz na celý program najdete.
Odkaz na letošní spot k tématu FUTUROMA.
Program:
4. 4. Koncert: Tomáš Botló, Ondra Gizman ml. (odkaz)
5. 4. Koncert: ZEA, Milan Kroka and Friends (odkaz)
6. 4. ROMx – 5 inspirativních romských osobností – inspirováno TEDx (odkaz)
7. 4. 16:00 – Zahájení výstavy: Maxim Muchow – FUTUROMA 2.0
16:00 – Zahájení instalace: Luboš Kotlár – Časová schránka FUTUROMA 2050
18:00 – Vernisáž výstavy: Monika Kováčová – Avindo
8. 4. – Galavečer (odkaz)
Účinkují: Bobby Blaze, Lucie Bikárová, Thomas, Ondra Gizman ml., Růžena Billá,
M A R I O, Andrea Janczarová, Norbert Campus, Michelle Bobeková a český významný host.