Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR:Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy. Příjemci finanční podpory jsou země střední, východní a jižní Evropy.
Právě velký důraz na sdílení a výměnu zkušeností mezi donory a příjemci grantů je důležitý aspekt, kterým se tyto fondy liší od fondů EU.
Česká republika je příjemcem těchto fondů od roku 2004, kdy vstoupila do Evropské unie a tím také do Evropského hospodářského prostoru, který je dohodou mezi EU a zeměmi Evropského sdružení volného obchodu (ESVO).
Od roku 2004 podpořily Fondy EHP a Norska v České republice 86 projektů záchrany kulturního dědictví za 1,5 miliardy CZK a 30 projektů současného umění za 73 milionů CZK.
Dne 4. září 2017 byla v Anežském klášteře v Praze slavnostně podepsána Memoranda o porozumění pro aktuální, již třetí programové období Fondů EHP a Norska. Česká republika v tomto období obdrží pro oblast kultury více než 800 milionů Kč. Prostřednictvím programu Kultura, jehož programovým partnerem je Ministerstvo kultury a Institut umění – Divadelní ústav, bude podpořena revitalizace českého kulturního dědictví a kulturní a kreativní aktivity s důrazem na regionální rozvoj a sociální inkluzi.
V letech 2019 – 2022 bude vyhlášeno nejméně 6 otevřených výzev a podpořeno přibližně sto kulturních projektů realizovaných až do dubna 2024.
V úterý 28. května 2019 proběhlo v prostorech Divadla X10 v Praze slavnostní zahájení programu Kultura.
Zahajovací konference představila více než 170 zástupcům kulturních organizací z České republiky, Islandu, Lichtenštejnska a Norska příležitosti, které se otvírají v oblasti kulturního dědictví a současného umění v letech 2019-2024. V dopolední části konference shrnuli zástupci programu Kultura (Ministerstva financí, Ministerstva kultury a Institutu umění – Divadelního ústavu) zaměření a strategii podpory včetně nejbližšího harmonogramu. Zazněly informace o podporovaných oblastech (revitalizace kulturního dědictví, současné umění, profesionální kulturní a umělecká kritika a posilování kapacit zastřešujících uměleckých asociací a platforem) a plánovaných výzvách. V druhé části konference zazněla doporučení pro hledání a navazování partnerství s kulturními organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Zdroj a více informací ZDE