V minulosti z něj byla podpořena řada úspěšných českých snímků, jako jsou např. Protektor (2009, 6 Českých lvů) či René (2008, Cena Evropské filmové akademie za nejlepší dokument). Program také finančně přispívá např. na Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež ve Zlíně. Rovněž je partnerem ceny pro talentované mladé evropské herce „Shooting Star Award“, kterou v minulosti získali např. Pavel Liška či Aňa Geislerová. V letech 2007–2015 získalo audiovizuální odvětví v České republice z programu celkovou finanční podporu ve výši 19,6 milionu eur. Více informací zde .
Letošní filmový festival v Cannes skýtá skvělou příležitost k oslavě 25. výročí programu. Filmy financované z programu mají na festivalu opět silné zastoupení: jedná se o 9 z 21 filmů ucházejících se letos o Zlatou palmu a jsou mezi nimi filmy takových režisérů, jako je např. Ken Loach, Pedro Almodóvar, Cristian Mungiu či bratři Dardennové. V uplynulých 25 letech získalo Zlatou palmu, Velkou cenu nebo cenu pro nejlepšího režiséra 40 filmů financovaných tímto programem (viz informační přehled).
Letos se filmového festivalu v Cannes zúčastní místopředseda Evropské komise Andrus Ansip a komisař Günther Oettinger, kteří zde budou diskutovat o výsledcích programu MEDIA a o tom, jakým způsobem může ještě EU v rámci své strategie pro vytvoření jednotného digitálního trhu posílit audiovizuální odvětví, které v EU zaměstnává více než 1,3 milionu lidí.
25 let programu MEDIA
Program MEDIA (zkratka z francouzského Mesures pour Encourager le Développement de L’Industrie Audiovisuelle) byl zahájen v roce 1991. Dnes tvoří součást programu EU Kreativní Evropa. Každý rok finančně podpoří přibližně 2000 evropských filmů, televizních seriálů a dalších projektů, které se distribuují digitálně v kinech, v televizi a prostřednictvím služby video na vyžádání. Pomohl vyškolit více než 20 000 producentů, režisérů a scénáristů, a umožnil jim tak přizpůsobit se novým technologiím.
Program MEDIA poskytuje finanční podporu v počátečních fázích vzniku filmu. Investice do vývoje a předprodukce (např. psaní scénářů, finančního průzkumu, organizování akcí) představují pro filmové tvůrce, herce i techniky určitý odrazový můstek. Program rovněž investuje do přeshraniční filmové distribuce (distribuce filmů do kin a videa na vyžádání), a tudíž podporuje evropskou kulturní rozmanitost. Podporuje titulkování, dabing, reklamu a spolufinancuje sítě kin promítajících evropské filmy.
Program přispěl ke zvýšení počtu diváků, kteří chodí do kina na evropskou tvorbu. V roce 2014 připadlo 33,2 % všech vstupenek prodaných do kin v Evropě na evropské filmy (oproti 25,4 % v roce 2010). Díky úspěchu severské, středoevropské a východoevropské kinematografie v cizině se rozvíjel tamní filmový průmysl a trh.
Při příležitosti 25. výročí vzdá hold skvělým evropským audiovizuálním dílům řada videofilmů pod heslem „Všichni milujeme příběhy“. Na internetu budou rovněž videa, na nichž se o své zkušenosti podělí filmaři, producenti i herci.
Zdroj a víc informací ZDE