Celé rodiny vyrážejí do slavnostně vyzdobených ulic provoněných svařeným vínem a punčem, aby si rozbalily „dárky“, které pro ně připravilo město a subjekty v něm sídlící.
Pardubická štědrovečerní procházka je stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice. V mnoha rodinách je již ale neodmyslitelným završením Štědrého dne. „Fascinuje mně sváteční nálada, kterou si lidé s sebou nesou a srdečnost s jakou se v tento sváteční večer setkávají. Je vidět, že kouzlo Vánoc stále funguje a ti, kteří tuto tradici před 20 lety založili, mohou mít oprávněnou radost z toho, že ji obyvatelé Pardubic vzali za svou,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
Řada Pardubáků jistě i letos vstane od štědrovečerní hostiny a televizních pohádek a vydá se například do slavnostně vyzdobeného a osvětleného zámku, kde bude od 21:30 do 24:00 bezplatně přístupna východočeská galerie a vybrané expozice muzea, včetně Kaple tří králů. Do půlnoci bude otevřena i městská galerie na Příhrádku s výstavu fotografií Jana Adamce Big Star. Pokud se někomu zachce přehlédnout noční město z ptačí perspektivy, musí letos vystačit pouze s vyhlídkou ze zámecké věže. Zelená brána totiž zůstane z technických důvodů uzavřena.
Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční, znějící pravidelně zaplněným Pernštýnským náměstím. Kvůli opravě radnice se letos nebude zpívat na schodech, ale o pár kroků dál, na pódiu před domem U Jonáše. První tóny rozezní historické centrum tradičně ve 23:00. Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či Zvěstování Panny Marie, jiní usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které mají otevřeno dlouho přes půlnoc.
Zdroj zprývy a přiložené fotografie ZDE