Projekt Než skončí válka / До кінця війни již v prosinci roku 2022 ukázal, jaká je každodenní realita příchozích z Ukrajiny, a zabýval se otázkou, jestli je možné začlenit se a zapustit nové kořeny, když člověk stále doufá v návrat domů. Pětice účastníků přišla do Brna a jeho okolí v průběhu válečného jara 2022 a pod režijním vedením svého krajana Maxe Nowotarského za dramaturgie Matěje Nytry přiblížila publiku své osudy, radosti i trápení v nově nastalé situaci.
O několik měsíců později se v HaDivadle uskuteční aktualizované reprízy tohoto jedinečného projektu, které budou rozvádět jeho dosavadní podobu. Tři uvedení proběhnou v neděli 2., pondělí 3. a úterý 4. dubna 2023 vždy od 19.30 hodin na prknech HaDivadla v brněnské Alfa pasáži. Každé představení je přitom doplněno o české a ukrajinské titulky.
„Cílem reflektovat nové situace a zkušenosti aktérů společného projektu je totéž jako při první verzi: nabídnout prostor pro setkání a vytvoření blízkosti, být přitom upřímní a aktuální. Realita se rozvíjí v detailech, během zimy protekl čas některým z protagonistů velmi těžce, ostatně válečná situace je stále poměrně bezvýchodná. Spolu s protagonisty jsme vedli rozhovory o hledání práce, vývoji ve studiu nebo při navazování kontaktů s Čechy i dalšími ukrajinskými krajany. Bylo jasné, že jde o živý tok událostí, a divadlo nám umožňuje pohotovost a neklid,“ popisují k záměrům Matěj Nytra a Max Nowotarski práci v uplynulém období.
Jeden z mladých účastníků projektu Illja Borzenko, který by se divadelní tvorbě rád věnoval i nadále, vidí v zosobňování vlastního osudu na jevišti i velká úskalí: „Je docela neobvyklé hrát sám sebe na jevišti a vzpomínat na svou minulost, ale problém je, že čas běží. A proto hrát v divadle ty emoce, které jsem měl při odchodu, už není možné, a lidé to asi chápou. Ale některé scény však stále nutí vzpomenout si na minulost, zejména po představení, a to není špatné, protože můžu vystupovat s trochu upřímnějšími emocemi.“ Kromě toho dodává, že HaDivadlo se pro něj při příchodu do Brna stalo i novým domovem a rodinou.
Součástí nových uvedení bude i doprovodný program v podobě autorského úvodu, besedy a přednášky o ukrajinském divadle. Autorský úvod proběhne v neděli 2. dubna od 19.00 hodin, přičemž beseda s tvůrci a účastníky projektu se uskuteční v úterý 4. dubna na sále po skončení představení.
Srdečně zveme všechny zájemce i na přednášku režiséra Maxe Nowotarského a režiséra a pedagoga Břetislava Rychlíka na téma Současné ukrajinské divadlo, která bude probíhat v pondělí 3. dubna od 17.00 hodin v HaDivadle. Přednáška mimo jiné osvětlí, co se dělo a děje s divadlem na Ukrajině od února 2022, kdy na území vtrhla putinovská invaze. Max Nowotarski bude ve spolupráci s Lucií Řehoříkovou i moderátorem mezinárodní diskuze Neviditelná Ukrajina pořádané Centrem experimentálního divadla. Uskuteční se v úterý 4. dubna od 17.00 hodin v HaDivadle a jejími hosty budou ukrajinská básnířka a hudebnice Ella Jevtušenko, ředitel Ukrajinského institutu Volodymyr Šejko, historik Yaroslav Hrytsak a spisovatelka Oksana Zabužko.
Dokumentární projekt Než skončí válka / До кінця війни doprovází i fotografická intervence v autorství fotografa Marka Malůška. Jejím obsahem jsou dvojice portrétů každého z aktérů, jež mají doplnit zážitek z představení, a zároveň kurátorovaný výběr osobních fotografií, které pořídili účastníci v posledních měsících. Jedná se tak o vizuální znázornění mikropříběhů příchozích z Ukrajiny, které působí na pozorovatele svou naléhavostí.
HaDivadlo
Sezona 48: Blízkost
Než skončí válka / До кінця війни
„Chtěla bych se vrátit, i když nebudu mít elektřinu, teplo, bezpečí…“
Do Česka od únorové invaze přišlo z Ukrajiny téměř půl milionu dětí, žen, mužů. Žijeme společně denní realitu? Jaká je ta jejich? Ráno kuchařský kurz, péče o malou dcerku, přednášky a práce na výzkumu, večer volejbal s účastníky kurzu češtiny… Stihneme večerní telefonát s babičkou nebo manželem – a kdy se spolu setkáme?
Dá se najít budoucnost v jiné zemi, v nalezeném bezpečí, ale také nejistém provizoriu? Je možné se integrovat a pokoušet se zapustit nové kořeny – anebo dál čekat na šanci odejít zpátky?
Dokumentární inscenace v režii Maxe Nowotarského, studenta režie Divadelní fakulty JAMU původem z Ukrajiny, tvořená a hraná společně s jeho krajany, kteří přišli během válečného jara do Brna a okolí. Experti všedního dne, v jiné zemi, jejichž původní domov zůstal v zóně bitevního pole.
Autoři: Kolektiv
Režie: Max Nowotarski
Dramaturgie: Matěj Nytra a kolektiv
Scéna: Alina Bodra
Hudba: Jasja Sajenko
Překlad: Anastasiia Hoisa
Fotografická intervence: Marek Malůšek
Obsazení: Artem Afanasjev, Valerija Bojčenko, Illja Borzenko, Anna Nedaškovska, Julianna Papp