Navigace

Dobře připravený projekt

25. 8. 2008
Pro Kulturu

LITOMYŠL: Jedním z nejlépe připravených projektů, které mají být financovány především z EU a NF, je záměr Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Zámecké návrší představuje komplex budov i prostranství, konkrétně jde o zámecký areál, piaristický kostel, piaristickou kolej, park, předzámčí a zahradu, hospodářské budovy a o Panský dům a podhradí. Všechny tyto objekty, včetně venkovních ploch, se nacházejí na území městské památkové rezervace, většina z nich pak na seznamu UNESCO. Projekt, který je souborem řady dílčích stavebních a tematických projektů, je uchazečem o dotaci z Integrovaného operačního programu (IOP) s názvem Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví, jenž byl avizován ministerstvem kultury.

Hlavním záměrem je oživit historicky jedinečný areál zámeckého návrší, výrazně ho zapojit do organismu města a vytvořit prostor pro řadu různých funkcí se systémem vícezdrojového financování.

Zásadními principy, které si zpracovatelé projektu stanovili a ze kterých vycházeli, jsou:

Různorodost návštěvníků

Skladba programů a funkcí bude natolik pestrá, aby oslovila co nejširší spektrum zájemců, a to nejen ty domácí, ale i návštěvníky z regionu, z jiných krajů i ze zahraničí. Důležitým záměrem také je neomezovat celkové oživení zámeckého návrší pouze na turistickou sezonu.

Flexibilita struktury aktivit

Programy a užívání objektů budou sestavovány a koordinovány tak, aby se jejich činnosti vyvíjející se například s odlišnou dynamikou nebo měnící se v souvislosti s úspěšností, úsilím a schopnostmi rozhodujících osob vzájemně nerušily.

Vícezdrojové financování a součinnost

Je nezbytné vyloučit, aby byl „život“ na návrší založen na jediné funkci nebo aktivitě, protože by to mohlo v případě nezdaru existenci celého zámeckého návrší ohrozit. Proto je nutná kombinace jednotlivých aktivit a jejich vzájemné doplňování v průběhu celého roku. Tak budou ekonomicky dlouhodobě soběstačné a udržitelné a případné jednotlivé výkyvy v jejich financování či v ekonomické efektivitě se snáze překlenou. Výhodou v neposlední řadě je možnost vnitřní koordinace aktivit, ale současně i využití společných podpůrných služeb.

O představení projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli jsme požádali autora a koordinátora projektu − ing. arch. Ivo Koukola.

Od kdy existuje myšlenka na tento projekt?

Zámecké návrší zůstalo při výjimečném rozvoji města v minulých patnácti letech poněkud stranou. Přestože se vedení města podařilo několik plánů zrealizovat – posledním a nejvýraznějším byla před dvěma lety dokončená pozoruhodná rekonstrukce západní části Starého pivovaru a jeho adaptace na Evropské školicí centrum YMCA − s tím, co se mu dařilo ve městě samém, se to bohužel nedalo zcela srovnávat. Hledání dostalo nový impulz před dvěma či třemi lety, když ministerstvo kultury informovalo o svém záměru ustavit dotační program pro projekty, které budou iniciovat intenzivnější péči o zvláště významné součásti kulturního dědictví. Město tento program pochopilo jako šanci pro nezbytné oživení celého souboru na návrší, pro jeho architektonickou kultivaci a v neposlední řadě jako příležitost spojit se ke spolupráci s vlastníky nebo nájemci staveb a prostor v areálu.

Které subjekty na projektu participují?

Iniciátorem a nositelem projektu je město Litomyšl a jeho hlavním partnerem je Národní památkový ústav. Na projektu pak v různé míře a různou formou spolupracuje či jej podporuje řada dalších subjektů, zejména Pardubický kraj, Univerzita Pardubice (především Fakulta restaurování), Regionální muzeum, Smetanova Litomyšl, o.p.s. a další.

Byla již podána žádost o peníze?

Výzva k podávání žádostí dosud nebyla vyhlášena, a proto prozatím mohlo dojít pouze k předběžné registraci projektu. Vypracovali jsme k ní koncepci projektu a rámcové studie, které popisují věcně i ekonomicky všechny fáze záměru, tedy fázi přípravnou, investiční a především provozní. K přípravě a řízení město ustavilo pracovní skupinu a k většině jednotlivých projektů již vznikly či vznikají projektové týmy, jejichž práci koordinuji.

Kolik je potřeba peněz a s jakými zdroji se počítá?

Náklady na obnovu a restaurování uvažujeme v řádu stamilionů, neboť zámecké návrší se sestává z 9 velkých objektů (zámek je pouze jedním z nich), zahrady, parku, nádvoří a veřejných prostor, přičemž některé již opravdu nutně potřebují rozsáhlé zásahy. Na propočtech se však stále pracuje a o dotaci z uvedeného IOP bude možno požádat až po vyhlášení výzvy. Program využití a oživení je sestavován tak, aby po počáteční investici do obnovy mohly subjekty na zámeckém návrší generovat z vlastní činnosti takové výnosy, kterými by z převážné části pokryly nejen své provozní, ale také společné náklady na péči o celý areál.

Jaký je harmonogram prací a do kdy se musí vyčerpat dotace? (Zejména kdy bude projekt zahájen a ukončen.)

Práce v Litomyšli byly zahájeny již v roce 2007 a vzhledem ke složitosti projektu – pohybujeme se v mimořádně cenném, a tedy náročném prostředí − jistě se po blížícím se ostrém startu využije celá tříletá lhůta, která bude dotačním programem stanovena k přípravě a realizaci akceptovaného projektu. A po jeho skončení teprve nastane to, co je jeho konečným smyslem; tedy období důsledné každodenní péče a zároveň plnohodnotného provozu. Na jeho ekonomiku budou v prvních letech dohlížet správci dotačního programu.

Na co například bude možno se těšit?

Zámecký prohlídkový okruh bude rozšířen o novou, odlišně pojatou expozici a o náhledový depozitář prospektů, kulis a sufit jedinečného zámeckého divadla. Zámecké návrší obohatí také vzdělávací programy, a to v prvé řadě centrum pro restaurování, jež rozšíří dosavadní programy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, a zcela neobvyklá Škola na zámku jako atraktivní program pro školní děti, vyvažující hlavní návštěvnickou sezonu. Z opuštěného a zevnitř poničeného kostela Nalezení sv. Kříže se opět stane sakrální prostor a duchovní těžiště celého návrší a některé jeho vedlejší prostory budou navíc zahrnovat trvalou expozici ze sbírek Královehradecké diecéze. Aby se nezapomnělo ani na praktickou stránku života, v bývalé kočárovně vznikne namísto současné trafostanice cafeterie s celoročním provozem. Ve spojení s rekultivovaným zámeckým parkem bude jistě vítanou službou nejen pro návštěvníky, ale zejména pro ty, kteří na návrší a kolem něj pracují a žijí. Ale to stále není zdaleka všechno!

Kdo se stane provozovatelem?

Struktura či subjektivita správce a provozovatele zatím není pevně určena, neboť optimální forma je předmětem právních analýz. Cílem je však úsporná a pružná společná správa, na které se partneři shodnou a díky níž se bude transparentně a efektivně hospodařit a pečovat o areál ku prospěchu všech vlastníků nemovitostí, a zejména ku prospěchu návrší samotného.

Děkuji za odpovědi

Eva Horníčková

Sdílejte
Check icon Error icon