Navigace

Do Hradce Králové přijedou loutkáři z celé ČR. Zhodnotí mimo jiné význam zápisu loutkářství do seznamu UNESCO

2. 3. 2017
jal

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Při příležitosti Roku Východočeského loutkářství a na počest zapsání českého a slovenského loutkářství do seznamu UNESCO pořádá Královéhradecký kraj ve spolupráci se Spolkem pro podporu tradic loutkářství konferenci nazvanou Fenomén Východočeské loutkářství. Uskuteční se vpátek 10. března od 9,30 hod. vrámci veletrhu Infotour a cykloturistika vkongresovém centru Aldis (Eliščin sál). Účast na setkání přijali zástupci nejširší loutkářské obce, včetně členů amatérských i profesionálních souborů, teatrologů, sběratelů loutek, a mimo jiné také odborníků z „unescového týmu“, který se na přípravě nadnárodní nominace podílel.

O tom, jak dramatické byly okamžiky v etiopské Addis Abebě během posuzování rekordního množství prvků z celého světa, pohovoří hned úvodem Dita Límová, vedoucí oddělení UNESCO Ministerstva kultury ČR.

Lenka Lázňovská, ředitelka Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu, přiblíží náročnou přípravu nadnárodního nominačního protokolu za Českou republiku.

Pro východočeské patrioty je jistě potěšující fakt, že vůbec prvním impulsem k úvahám o cestě do UNESCO byl úspěšný zápis Východočeského loutkářství na Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR v prosinci roku 2012, k němuž dali podnět amatérští a profesionální loutkáři spolu s  Královéhradeckým a Pardubickým krajem,“ uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán a dodal: „Jsme oprávněně hrdi na to, že (východo)české loutkářství se tak ocitlo v seznamu nejvýznamnějších jevů světové kultury, hned vedle tradičního japonského loutkového divadla, sicilských marionet či indonéských javajek.“

Konference, která je otevřena i veřejnosti, představí bohatství historických marionet z tzv. rodinného stříbra, které ve svých sbírkách opatruje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Vzácné loutkářské artefakty jsou k vidění také v regionálních expozicích v Nové Pace, Jaroměři, Kuksu, Dobrušce, na zámcích Humprecht, Choltice a nejnověji i v Kvasinách.

O živé kontinuitě loutkářství, jemuž se dodnes ve východních Čechách věnují desítky amatérských loutkářských souborů, vypráví dokumentární snímek Malé velké divadlo, oceněný v roce 2014 na festivalu Arts Film v Telči cenou Prix Jury. Na konferenci jej osobně uvede jeho autor Miloslav Kučera.

Světové renomé v novodobé historii získalo východočeské loutkářství především zásluhou profesionálního Divadla Drak z Hradce Králové. Jakou roli tento špičkový soubor hraje v propagaci českého loutkářství v zahraničí i v současnosti, přiblíží Nina Malíková, předsedkyně českého centra UNIMA.

Leitmotivem konference, k němuž se jistě budou vztahovat četné diskusní příspěvky – např. představitele loutkářské katedry pražské DAMU Miloslava Klímy či zástupce CzechTourismu Miroslava Klusáka – bude vlastní význam a zhodnocení prestižní značky UNESCO, a to nejen z hlediska loutkářů, ale také cestovního ruchu ve východních Čechách.

O tom, že značka UNESCO otevírá dveře, jsme se přesvědčili hned začátkem letošního roku v rámci cestovních veletrhů v Brně, v Bratislavě a nedávno v Praze na Holiday World, kde východočeská expozice na téma loutkářství zaznamenala ohromný zájem veřejnosti a v konkurenci dalších krajů získala 1. místo za nejpůsobivější expozici. Tentokrát, ve dnech 10. – 11. března, bude k vidění také na hradeckém veletrhu Infotour a cykloturistika a doufáme, že se i tady bude líbit,“ uvedl radní Královéhradeckého kraje Pavel Hečko, odpovědný za oblast cestovního ruchu, a doplnil: „Rádi bychom ještě letos vydali publikaci Cesty loutek, informující návštěvníky o tom, kde je možné spatřit východočeské loutky.“

 

Doprovodné události konference

Čtvrtek 9. března od 17,00 hod – Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Slavnostní zahájení výstavy České loutkové divadlo 3x jinak, zapůjčené pražským Institutem umění-Divadelním ústavem (kurátorky Nina Malíková, Martina Pecková). Putovní expozice od roku 2014 představuje ve světě tradici i rozmanitost českého loutkového divadla. V Hradci Králové se zcela vzácně zastaví až do 2. dubna 2017.

Ve třech magických boxech návštěvníci nahlédnou do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámí se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, zhlédnou prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury. Čeká je také interaktivní část, v níž si mohou vyzkoušet různé druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek.

Výstavu uvede její kurátorka Nina Malíková.

 

Pátek 10. března od 14, 30 hod. – ALDIS, Malý sál

Divadlo Drak na závěr konference zahraje loutkové představení Do třetice všeho dobrého, viz: http://draktheatre.cz/show/a-do-tretice-vseho/

Představení je volně přístupné veřejnosti.

 

Program konference naleznete na tomto odkazu:

http://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/kraj-volene-organy/tiskove-centrum/aktuality1/v-breznu-se-v-hradci-uskutecni-konference-fenomen-vychodoceske-loutkarstvi–prohlednete-si-program-98362/

Sdílejte
Check icon Error icon