V termínu 19. do 24. května 2016 se na festivalu představí kulturní tradice SLOVENSKA A SLOVINSKA za podpory i záštity obou velvyslanectví. Pochopitelně nebudou chybět ani prezentace významných historických i současných aktivních spoluprací s českou kulturou. Příští rok se festival uskuteční od 18. do 22. května 2017 a nabídne prezentaci kulturních tradic CHORVATSKA A POLSKA.
Zásadně se mění především místo konání, které se přiblížilo prapůvodnímu centru Velké Moravy – tedy místům prokazatelně nejvýznamnějších archeologických objevů. Festival se poprvé koná v pěti místech – Uherské Hradiště, Modrá, Velehrad, Osvětimany a Staré Město. Ve všech těchto lokalitách se nacházejí významná archeologická naleziště a muzea a návštěvníky festivalu zde čeká mimořádně atraktivní a pestrý program v podobě koncertů, divadelních a filmových představení, výstav či zajímavých přednášek.
Na základě zkušeností z předchozích dvou ročníků se letos daří budovat daleko pevnější a logičtější dramaturgii založenou na strategickém rozhodnutí prezentovat každý rok pouze dvě, případně tři slovanské národní kulturní tradice, a zároveň vycházející z kulturně-historického potenciálu jednotlivých měst, která přináší zázemí pro vytvoření tradice klíčových aktivit:
MODRÁ – nabídne sobotní komponovanou celodenní akci pro všechny cílové skupiny návštěvníků DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY, která se bude konat v prostorách hotelu Skanzen, expozici sladkovodních ryb Živá voda, v nově vybudovaném Centru slováckých tradic a zejména v Archeoskanzenu. Návštěvníci se mohou těšit na koncert legend lidové i světové hudby, přednášky odborníků, řemeslný jarmark i Cestu vín (mezinárodní ochutnávku vín).
VELEHRAD – kromě sobotního Dne otevřených dveří a místních muzeí a historických budov návštěvníky čeká nedělní hudební setkání tří velkých mezinárodních pěveckých sborů v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, projekce filmu s hostem v rámci cyklu Duchovní film a pestrý Národní večer v Turistickém centru obce Velehrad.
OSVĚTIMANY – každý rok nabídnou putování na horu sv. Klimenta a kulinářskou i hudební atrakci v hospodě Na Srubu spojenou s ochutnávkou národních specialit.
STARÉ MĚSTO – přinese především aktivity spojené s unikátním kostelem Sv. Ducha a nově vybudovaným kulturním a informačním centrem.
Tato nová programová struktura bude realizována již letos a bude aplikována i v dalších ročnících. O konkrétní náplni a především největších atrakcích programu budeme postupně informovat ve speciálních tiskových zprávách, které budeme zveřejňovat každý týden.
Festival poprvé organizuje SLOVANSKÁ UNIE, z. s. (http://slovane.org) v těsné spolupráci s Evropskou kulturní stezkou sv. Cyrila a Metoděje i Fora slovanských kultur (Slovinsko). Tradičními partnery jsou velvyslanectví prezentovaných zemí i představitelé vrcholných státních institucí České republiky – prezident, senát, poslanecká sněmovna, vláda, kraj i ministerstva. Velmi důležitá je i aktivní participace nových partnerů – především jednotlivých měst i jejich významných kulturních a společenských institucí. Záštita všech těchto institucí a požehnání zástupců dvou církví potvrzuje aktuální význam i potřebu konání této akce a vytváření přirozeného atraktivního prostoru pro kulturní výměnu, spolupráci a setkání.
Festival letos poprvé získává své logo i samostatný web http://www.dny-slovanske-kultury.cz, na kterém se již teď můžete seznámit s aktuální programovou nabídkou, ale i historii či podstatou festivalu. Cílem je vybudovat webové stránky nejenom v českém jazyce, ale i v angličtině.
Jiří Králík
autor, produkce festivalu
telefon: 602 704 620
jirka.kralik@seznam.cz
Markéta Poláková
propagace
telefon: 607 922 499
zemfira35@centrum.cz
Vojtěch Merunka
předseda SLOVANSKÉ UNIE, z.s.
telefon: 603 802 220
vmerunka@gmail.com