Navigace

Divadlo X10 dovrší v sezóně 2022/2023 deset let své existence

2. 12. 2022
Barbora Koláčková

PRAHA: Divadlo X10 završí vtéto sezóně deset let své existence. Svoje výročí oslaví dokončením trojdílného činoherního projektu Čekárna, inscenací současné české prózy oceněné Magnesií Literou a spoluprací s renomovaným režisérem Dušanem D. Pařízkem.

Akce probíhá 18. 12. 2022

Bylo to v září 2012, kdy Divadlo X10 uvedlo první produkci ve svém tehdejším strašnickém působišti. Od té doby prošlo bouřlivým vývojem od alternativní scény k respektovanému producentskému domu. V současné době Divadlo X10 uvádí nejen činoherní repertoár, ale rozvíjí také dlouhodobý výtvarně-performativní projekt Y events a vytváří projekty ve virtuálním prostoru, které našly specifický divadelní přístup (např. Tribuna X10 a nově Play Havel). 

 

Pařízek, Štefaňák, Polívková

Sezóna 2022/2023 je v Divadle X10 postavena na silných režijních osobnostech Dušana D. Pařízka, uměleckého šéfa X10 Ondřeje Štefaňáka a Kamily Polívkové. „Tematicky spojuje všechny inscenace pocit vyhnanství, emigrace vnitřní i vnější, dojem nepatřičnosti, intelektuálního nebo emocionálního odcizení, pocity zmaru, neschopnosti cokoli změnit a zároveň nezlomné vědomí nutnosti vstupovat zas a znova do společenských i osobních traumat. Vytrvat,“ dodává dramaturg Divadla X10 Ondřej Novotný.

První premiérou sezóny, která se odehraje 18. 12., bude adaptace proslulého románu Moskoviáda jednoho z předních současných ukrajinských spisovatelů, básníků a esejistů Jurije Andruchovyče. Režie se ujal Dušan D. Pařízek, který s Divadlem X10 spolupracuje poprvé. Román oplývající množstvím postav a situací je koncipován pro komorní obsazení jedné herečky a tří herců: Gabriely Míčové, Stanislava Majera, Václava Marholda a Martina Pechláta. Hlavní hrdina – ukrajinský básník Otto Vilhelmovyč von F. prochází na sklonku roku 1991 Moskvou, hlavním městem kolabujícího sovětského impéria. V politicky nekorektní atmosféře podstupuje zápas o vlastní duši i samostatnost Ukrajiny. Inscenace vzniká v dramaturgické spolupráci s Ralfem Fiedlerem, dramaturgem hamburského Deutsches SchauSpielHaus, za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti. Únorová repríza se odehraje za osobní účasti autora.

Umělecký šéf Ondřej Štefaňák vytvoří inscenaci podle románu Stanislava Bilera Destrukce, který získal nejvýznamnější české literární ocenění Magnesia Litera 2022. Divadelní adaptace kmenového autora a dramaturga X10 Ondřeje Novotného akcentuje téma rozdělené společnosti a odlišných představ o naší budoucnosti. Třicetiletý učitel opouští svou komfortní zónu a vstupuje do modelového obrazu nefunkční obce. Navzdory svým osobním neurózám se snaží zachránit třídu dětí, v jejichž otevřeném vnímání se zachycují drastické konflikty současného světa.

Kamila Polívková bude v Divadle X10 inscenovat závěrečnou část Vyhnanství románové trilogie Čekárna od Liona Feuchtwangera. Příběh se odehrává v polovině třicátých let 20. století v Paříži, v prostředí německé antifašistické emigrace. Hudební skladatel Sepp Trautwein se snaží prostřednictvím žurnalistické činnosti osvobodit svého kolegu z nacistického zajetí a nemá čas na vlastní tvorbu. Jeho manželka Anna se snaží v nelehkých poměrech udržet chod domácnosti a nemá čas sama na sebe, na svoji lásku, mateřství a svoje stárnutí. Adaptace představuje působivou kombinaci osobních i společenských selhání a vítězství. Motiv vyhnanství a čekání povyšuje na existenciální metaforu lidského údělu.

Trilogie Čekárna je pro Divadlo X10 ambiciózním činoherním projektem, který chce dokázat, že i v nejistém prostředí nezávislého divadla je nutné soustředit se na širší koncepční celky, hledat pro společenské procesy jasná pojmenování, vytvářet historické paralely a v neposlední řadě vyprávět (ne)obyčejné lidské příběhy. Uvedením celé trilogie v rámci jednoho večera potvrdí Divadlo X10 své dosavadní působení a vykročí do druhé dekády své existence. Diváci budou moct zhlédnout celou trilogii i v rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno.

 

Sezóna 2022/2023 – další projekty

 

Play Havel aneb Divadlo X10 ve virtuálním prostoru

V předchozích letech ovlivněných pandemií nemoci Covid-19 proniklo Divadlo X10 i do tvorby odehrávající se online. Jednalo se např. o inscenace Mastičkář nebo Solidarita: Samota, a především o výjimečný projekt Tribuna X10, založený na projevech význačných osobností české politiky a kultury, které ovlivnily svými veřejnými proslovy chápání skutečnosti v krizových okamžicích české novodobé historie.

Na konci listopadu uvedlo Divadlo X10 ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla exkluzivní online projekt vycházející z dramat Václava Havla. Play Havel zavede diváka prostřednictvím webové stránky do budovy zvláštního úřadu, kde se bude moci rozhodnout, kterou kancelář navštíví. Příběh se tak každému divákovi skládá zcela odlišně. Formálně Play Havel pracuje se záběry z první osoby, které diváka vtáhnou přímo do děje. Monology ztvárnili herci a herečky Divadla X10: Jan Bárta, Vojtěch Hrabák, Hynek Chmelař, Jan Jankovský, Ondřej Jiráček, Magdalena Kuntová, Václav Marhold a Lucie Roznětínská. Režisér Ondřej Štefaňák označuje Play Havel za experimentální webový site specific.

Play Havel byl oficiálně spuštěn 28. 11. 2022 a je volně k dispozici přes webovou stránku playhavel.cz. Uveden bude i v hybridní filmově-divadelní verzi pro kina.

 

Divadlo X10 a Y events

Y events je od roku 2019 sérií kurátorovaných večerů Divadla X10, která se zaměřuje na současné umění, na propojení lokální a mezinárodní scény, prolínání žánrů a hledání nových narativů, organizačních struktur a tematických rámců. ‘Y’ vytváří sdílený časoprostor spojující teorii, současnou performance a imerzivní instalaci. Kurátory Y events jsou Petr Dlouhý a Anna Chrtková.

Pro sezónu 2022/2023 byly koncipovány tři eventy. V listopadu se díky události Harbour of Sorrow stalo Divadlo X10 “přístavem emocí”, především těch, které jsme zpravidla zvyklí upozadit: stesk, strach, smutek, zlost nebo agrese. Lednový event Protest a květnový Aftercare jsou součástí rozsáhlejší linie, která bude pokračovat i v příští sezóně. Zabývá se (ne)rovnováhou mezi kulturními privilegii a existenční tísní umělců a umělkyň. Pohled do budoucna je zastřený mainstreamovými popkulturními vizemi: apokalypsa, oheň, nadvláda technologií, umělá inteligence. V takovém světě se může umění jevit jako málo početná, unavená, prekarizovaná, politicky neviditelná, nedostatečně výdělečná či dokonce ekonomicky neaktivní síla. Naráží na skleněné stropy možností finanční podpory, omezenost lidských i prostorových zdrojů, nachází se v limitech pozornosti kulturních aktérů i veřejnosti.

Y events se v rámci těchto svých aktivit snaží vytvořit takové kurátorství, které je víc než jen upevňováním hegemonií v kulturním sektoru či určování “správného vkusu”. Snaží se porozumět, jaké příběhy svými aktivitami vyprávíme a jak tyto příběhy mohou ovlivňovat naši existenci na mapě kultury.

www.divadlox10.cz

Facebook Divadla X10

Instagram Divadla X10

 

 

 

Sdílejte
Check icon Error icon