Premiéry
Stávající repertoár Divadla Na zábradlí obohatí nejdříve inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži tvůrčího tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, která zpracovává stejnojmennou povídkovou knihu amerického spisovatele D. F. Wallace. V literárních vodách pak zůstane i další titul. Konkrétně se jedná o novou dramatizaci románu Josepha Conrada Tajný agent, kterou bude režírovat David Jařab. Dále se diváci mohou těšit na novinku mladých tvůrců Petra Erbese a Borise Jedináka s nevšedním názvem Kyjem po kebuli, a dále na inscenaci Na břevno v režii, především filmového tvůrce, Jana Prušinovského. Celou sezonu zakončí nová premiéra Jana Mikuláška, kterou bude jevištní zpracování románu Honoré de Balzaca Ztracené iluze.
Zahraniční hostování
Zábradlí letos čeká několik významných zahraničních hostování. Nejdříve se Požitkáři představí francouzskému publiku v Paříži, kde se zúčastní festivalu českého divadla Na skok do Prahy. Následovat bude festival Czech Velvet 1989-2019, v rámci kterého do Londýna zavítá Inscenace roku 2014 Velvet Havel.
Redesign značky a nový vizuální styl
V sezoně 2019/2020 divadlo představuje nový styl vizuální prezentace z dílny Studia Najbrt a redesignem loga se zároveň navrací ke značce Libora Fáry z 60. let. Cílem nového vizuálního stylu je adekvátně reflektovat sebevědomý a výrazný repertoár a styl Divadla Na zábradlí, který se přirozeně vyvinul do současné podoby. Pro Divadlo Na zábradlí je typické prostorově malé jeviště a velmi osobitý výtvarný styl scénografie a kostýmů spojený především s působením současného souboru. Tyto dva prvky jsou důležitou inspirací nového vizuálního stylu. Atributy a rekvizity kurátorsky vybrané z divadelních her budou tvořit obsah plakátů nových inscenací. Objekty z jednotlivých her Divadlo Na zábradlí jsou pak v detailech také používány pro další aplikace či tiskoviny, jako jsou měsíční programy, vizitky nebo exteriér divadla.
„Značku Divadla Na zábradlí jsme v rámci redesignu inverzně otočili do pozitivní varianty černého kompaktního symbolu. Odstraněním nápisu Divadlo Na, který byl původně součástí značky, jsme získali „pouze“ název Zábradlí, který je pro divadlo dnes již zažitý a pro funkci značky ideální. Tato změna mimo jiné umožňuje čitelně používat značku i v minimálních velikostech. Na tiskovinách reprezentujících divadlo funguje jako drobný podpis, vědomý odkaz k vlastní historii, který doplňuje nový vizuální styl založený na výrazné typografii a autorském výtvarném pojetí.“ – popisuje genezi vzniku staronového loga a vizuálního stylu DNz grafická designérka Andrea Vacovská ze Studia Najbrt.
Vizuální styl bude nejvýrazněji viditelný na plakátech nových představení. První inscenací, která bude v nové vizuální podobě prezentována, jsou Krátké rozhovory s odpornými muži, a poté všechny další premiéry uvedené v této sezoně.
DNz2
I letos přinese Divadlo Na zábradlí něco navíc v podobě doprovodného programu DNz2. Připraveny jsou workshopy k představením pod vedením absolventů Katedry výchovné dramatiky DAMU. Diváci tak zažijí netradiční úvod k představení, kdy je zkušení lektoři speciální formou seznámí s principy a poetikou dané inscenace a pomohou otevřít jejich mysl tak, aby si z představení odnesli ještě větší zážitek. Chybět nebudou ani tradiční dramaturgické úvody a diskuze s tvůrci jednotlivých inscenací.
O první premiéře sezony
David Foster Wallace
Krátké rozhovory s odpornými muži
Dramaturgie, režie Adam Svozil, Kristýna Jankovcová
Překlad Martin Pokorný
Scénografie Petr Vítek
Kostýmy Ján Tereba
premiéra 18. října 2019
Povídková kniha obdivovaného amerického prozaika Davida Fostera Wallace se hemží odpornými muži a ženami, lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. Adaptaci díla tohoto „cobainovského Jamese Joyce devadesátek“, patřícího k nejvýraznějším hlasům americké literatury posledních let, uvedeme v české premiéře. Režijní
tandem – Kristýna Jankovcová a Adam Svozil – odhalí netušené vnitřní světy účastníků skupinové terapie. A co je čeká na konci humorem dlážděné, byť strastiplné duchovní cesty? Snad tam stojí vyléčené vnitřní dítě a (tentokrát bez ironie vyslovené) slovo na L.
Zdroj: Alexandra Poláková, www.nazabradli.cz