Korzo Národní bude tentokrát na dálku — bezpečně a bez zbytečných rizik. Současná situace však dle organizátorů neznamená, že by lidé měli na státní svátek zapomínat „Svoboda je i zodpovědnost. Tímhle heslem se řídíme během příprav letošního ročníku. Přál bych si, aby 17. listopad v téhle zvláštní době znamenal den pokojných oslav z domova a čas pro zamyšlení se každého z nás. Všichni se můžeme alespoň na chvíli zastavit a uvědomit si sílu myšlenek sametové revoluce. Sice z odlišných důvodů, ale také nyní pociťujeme křehkost naší svobody,“ uvedl Daniel Peřina, ředitel Korzo Národní.
Se Dnem boje za svobodu a demokracii je neodmyslitelně spjata pieta na Národní třídě. V souvislosti s trvajícím nouzovým stavem přišli organizátoři na způsob, jakým lidé mohou uctít památku bez osobní přítomnosti na místě. „Připravujeme živý přenos z okolí piety. U něj bude možnost za dobrovolný příspěvek zapálit svíčku na dálku a připojit vzkaz se svým jménem. Ten vytiskneme a nalepíme na opravdovou svíčku, kterou následně k pietě položí jeden z našich dobrovolníků,” popisuje Peřina.
U toho však program pro státní svátek nekončí. Na veřejnost čeká výběr živých přenosů z několika jevišť – od tradičního Obýváku Václava Havla přes debatní, divadelní a po hudební stage. Počítá se zároveň s online zpřístupněním historických přednášek a nahrávek výpovědí pamětníků na téma sametové revoluce. Zkrátka nepřijdou ani fanoušci sociálních sítí. Na Instagramu na ně kromě jiného bude čekat nový virtuální filtr se stuhou v barvách trikolory.
Odpoledne bude na 17. listopadu patřit několika působivým iniciativám, jak ve veřejném prostoru, rádiovém éteru nebo ve vysílání veřejnoprávní televize. Všechny započnou v symbolickém čase 17 hodin a 11 minut. Ikonickou Modlitbu pro Martu zazpívá z balkonu Národního divadla zpěvačka Aneta Langerová a plánuje se její televizní přenos. Píseň zazní také po celé Praze díky městským amplionům a sirénám. K iniciativě se také připojilo několik rádiových stanic, které vzpomínce vyhradí čas ve svém vysílání.
Po celé republice se ve stejný čas rozsvítí do bílé, červené a modré více než 20 významných budov. Do státních barev se tak vyladí Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Tančící dům, Mahenovo divadlo v Brně nebo třeba Moravské divadlo v Olomouci. „Tímto gestem bychom rádi lidem ve veřejném prostoru důstojně a bezpečně připomněli hodnoty sametové revoluce a význam svobody. Především tak ale chceme vyslat pěknou a pozitivní zprávu do společnosti. Naději teď potřebujeme všichni,“ uvedl Lukáš Černý, předseda spolku Díky, že můžem.
Oslavy se k lidem přenesou mimo online prostředí také jinak. Díky spolupráci s platformou Breakfaststory si lze předobjednat Sametový brunch s rozvozem po celé Praze. Snídani připravují zaměstnanci sociálních podniků. Každá pořízená porce znamená druhou pro vybrané seniory a seniorky v nouzi. Podpořit projekt je opravdu jednoduché, stačí jít na e-shop Breakfaststory a vybrat si jedno ze tří menu.
„Věřím, že v této náročné době jako společnost dokážeme 17. listopad oslavit a uctít z bezpečí svých domovů. Hodnoty sametové revoluce zůstávají totiž aktuální, ne-li teď nabývají na větším významu. Už jen cesta k tomu, abychom co nejdříve prožívali svobodu zase naplno, závisí na společné solidaritě a zodpovědnosti každého z nás,“ uzavírá Daniel Peřina.
Celý program bude v interaktivní podobě k dispozici na www.dikyzemuzem.cz. Další aktuální informace naleznete také na následující facebookové události.