Materiál vychází z usnesení vlády z roku 2022, které se věnuje řešení dlouhodobě neutěšeného stavu vybraných historických objektů a fortifikací v pevnostních městech Terezín a Josefov. Stát se bude aktivně podílet na financování revitalizace šesti vybraných objektů Terezína a Josefova: Žižkovy kasárna, Zbrojnice, Proviantní sklad, Vojenská nemocnice (Terezín) a Čtvercová kasárna, Vojenská nemocnice (Josefov).
„Díky spolupráci státu, krajů a měst vznikl návrh, který konečně přináší jasnou perspektivu do budoucna. V letech 2024-2028 budeme prostřednictvím našeho havarijního programu na záchranu kulturních památek financovat revitalizaci unikátních historických objektů v Terezíně a Josefově. Jde o významné kulturní památky, v Terezíně navíc spojené s dramatickými událostmi a osudy mnoha lidí, na které nesmíme zapomenout. Jsem velmi rád, že tento dluh historické paměti můžeme splatit,“ říká ministr kultury Martin Baxa
Podpora bude poskytnuta prostřednictvím Havarijního programu Ministerstva kultury s předpokládanou dobou realizace do 5 let při čerpání finančních prostředků formou ex-ante. Základní podmínkou bude navýšení Havarijního programu nad obvyklý rámec. Celková hodnota projektu revitalizace pro obě města činí 1,73 mld.
Ministerstvo pro místní rozvoj zpracuje nový Systémový program obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov s cílem zajistit dlouhodobou perspektivu udržitelného rozvoje tohoto území s předpokládanou dobou realizace do 10 let. S realizací se počítá v letech 2024–2033. Maximální účast státu bude do 120 mil. Kč ročně, celková maximální účast státu bude 1,2 mld. pro obě pevnostní města.
Pro úspěšnou realizaci Havarijního programu i Systémového programu je několik nutných podmínek:
1) finanční spoluúčast dotčených krajů a měst stvrzená písemnou dohodou všech zúčastněných stran;
2) povinnost existence fungujícího útvaru stálých pracovníků, případně ve spolupráci s krajem, jehož náplní bude práce na obnově historických objektů, jejich propagace a hledání budoucího využití a průběžné ověřování možnosti finanční podpory z fondů EU;
3) závazek předkládání pravidelných ročních zpráv vždy k 31.3. roku následujícího o využití prostředků státního rozpočtu a soupisu následujícího kroků.
Podpora bude směřována především k zastavení dalšího chátrání objektů, jejich stabilizaci, případně k celkovému řešení aktuálního stavu.