Celonárodním tématem Dne evropského dědictví jsou tento rok Památky a zábava.
Den evropského dědictví přibližuje návštěvníkům místa, kudy kráčela historie, často i místa běžně nepřístupná. V Jablonci nad Nisou bude 14. září otevřeno takových míst hned několik. „Podívat se bude možné například do Kantorovy vily, bývalých městských lázní, kanceláře primátora nebo do zákulisí divadla,” uvedla koordinátorka akce Věra Dobrovská.
Kantorova vila, která je zajímavou ukázkou funkcionalistické architektury uplatněné v rodinném domě, bude opět po roce otevřena veřejnosti. „Vzhledem k menšímu prostoru je však počet návštěvníků omezen a pro zájemce budeme vydávat na prohlídky časované vstupenky, které si mohou zdarma vyzvednout v turistickém infocentru o dva až tři dny dříve,” upozornila Dobrovská. Bonusem bude účast brněnského architekta Jana Sapáka. V předvečer prohlídek, v pátek 13. září od 18 hodin, se v kostele sv. Anny uskuteční jeho přednáška na téma Život a dílo Jindřicha Kulky, tvůrčího partnera Adolfa Loose, autora Kantorovy vily v Jablonci nad Nisou. Podílet se bude také na komentovaných prohlídkách Kantorovy vily 14. září.
Bývalé městské lázně o prázdninách hostily zpěvačku Lenku Dusilovou v rámci projektu Monument/um na záchranu zchátralých památek a probíhal tam i umělecký workshop Nádech pro lázně. „Výstupy z tohoto workshopu bude možné vidět v budově lázní právě v rámci Dne evropského dědictví,” dodala Dobrovská.
Jablonec nad Nisou jako mincovní město dostojí své tradici i v rámci Dne evropského dědictví. Chystá se oblíbená exhibiční ražba v dílnách střední uměleckoprůmyslové školy; účastníci si též symbolicky připomenemou dvě významná výročí, která letos slaví numismatická společnost. „Před sto lety, v roce 1919, vznikla v Praze celorepubliková Numismatická společnost československá, sdružující jednotlivé odborníky, vědce, ale i sběratele a milovníky mincí i celé instituce. O třicet let později byla založena její pobočka v Jablonci,” vyprávěla Dobrovská.
I pro děti je připraven program, např. poznávací trasa po památkách s úkoly
Podrobný program a jízdní řád historického autobusu najdou zájemci na webu www.jablonec.com
Zdroj a více informací ZDE