„Když si v této zemi připnete vlčí mák na klopu, zažijete zkoumavé a nechápavé pohledy kolemjdoucích. Češi tuto nádhernou tradici moc neznají. Je to škoda a chceme to změnit. V Británii a Francii všichni vědí, co máky znamenají, a spřízněně na vás pomrkávají. Válečných veteránů si vážíme, jen nevíme, jak to dát najevo. Vlčí máky jsou vlasteneckým gestem, ve kterém se ukrývá touha po míru, přátelství a vzájemném respektu. Určitě se u nás chytne, jen je potřeba trpělivě vysvětlovat, o co jde,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa.
V České republice žije posledních 440 válečných veteránů z 2. sv. války. Z toho z východní fronty jich ještě žije 116 veteránů, ze západní fronty jen 28. Nejvíce má republika tzv. novodobých veteránů: je to 14 200 lidí. (Zdroj: Ministerstvo obrany, říjen 2018).
Zapečetěné pokladničky Paměti národa s červenými květy najdou lidé i letos v knihovnách, kavárnách, obchodech a firmách, od 1. do 11. listopadu budou ve všech krajích ČR. V pátek a během víkendu (9. – 11. 11.) potkáte v ulicích 34 měst dobrovolníky s pokladničkami. Loni se rozdalo přes třicet tisíc máků a vybralo tři čtvrtě milionu korun. Letos Paměť národa distribuuje přes 50 tisíc květů.
V Paměti národa je uloženo více než 7 000 nahrávek, včetně téměř 900 příběhů válečných veteránů z 2. světové války a více než 1000 účastníků 3. odboje, kteří se postavili komunistické totalitě.
Veřejnou sbírku „vlčí máky“ doprovází na sociálních sítích video spot „Dědo, ty se bojíš bouřky?“ inspirovaný skutečným příběhem veterána od Dunkerku Karla Brhela. Pro Paměť národa jej pro bono vytvořila agentura Young&Rubicam. Klip ocenili v Cannes, kde získal bronzového lva a byl také oceněn stříbrem na festivalu reklamy Clio Awards. Kromě spotu vytvořila Young&Rubicam také působivé fotografie inspirované skutečnými příběhy veteránů. Připomínají momenty ze života například legendárních válečných veteránů generálů Tomáše Sedláčka a letce RAF Františka Fajtla.
Sbírka na Moravě
Ve čtyřech moravských krajích (Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský a Jihomoravský) koordinuje sbírku kde dni válečných veteránů středomoravská pobočka Paměti národa. „Na Moravě můžete naši sbírku v ulicích od 9. do 11.11. potkat v Olomouci, Zlíně, Šumperku, Vsetíně, Uherském Hradišti, Brně, Hodoníně, Ostravě a v Karviné. Už od 1.11. také v knihovnách, obchodech a na dalších místech po celé Moravě,“ upřesňuje Petr Zavadil, ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava.
„Díky sbírce jsme například natočili příběh pana plukovníka Aloise Dubce, který za druhé světové války bojoval v Itálii jako partyzán a poté prošel také výcvikem u RAF. Vyprávěl nám, jak během působení u partyzánů postřelil nepřítele do ruky. Ten si před něj klekl a prosil o milost. Pan Dubec mu vzal peněženku, protože bylo nutné finančně zajistit odboj. V peněžence viděl fotku nepřítele s jeho dětmi. V ten okamžik si uvědomil, že ten muž je v první řadě otec od rodiny a až potom nepřítel a nechalo ho jít,“ doplňuje Petr Zavadil.
Více informací ke sbírce i krátká videa s natočenými veterány najdete na webu www.denveteranu.cz.
Celá TZ přiložena.
Zdroj: Mgr. Petr Zavadil, Paměť národa Střední Morava, www.postbellum.cz