Tento neobyčejný divadelní zážitek čeká nejblíže na diváky v šapitó ve Filmových ateliérech ve Zlíně. Celkem jsou na programu čtyři uvedení – v úterý 6. září od 9.00 a 11.00, ve středu 7. září rovněž od 9.00 a 11.00. Šapitó bude postavené zde: mapy.cz/s/colorofudo
Čtyři živly měly úspěšnou slovenskou premiéru v červnu letošního roku a dále pokračují za svými diváky do České republiky. Následně se tvůrčí tým přesune do Polska, kde bude inscenace k vidění během dvou dnů v Krakově.
„Příroda má bezpochyby tisíce podob. Silná i půvabná, zničující i ohromující, voňavá pylem, páchnoucí sírou. Ale také příroda ohrožená. Jakými slovy by popsala příroda nás lidi? Hosty, kteří přijedou na návštěvu s mnohdy hlubokými stopami,“ zamýšlí se nad vyzněním inscenace autor Martin Geišberg.
Dramaturg inscenace Matěj Truban dodává: „Čtyři živly zvou na setkání se Vzduchem, Ohněm, Zemí a Vodou. Alegorické postavy se ukazují ve své nahotě jako živé bytosti plné tužeb, temperamentu, ale také bolesti ve věčném boji o přežití. Od prvotní vibrace a harmonického propojení všech živlů a stvoření, kdy existovala jednota všeho živého a neživého, se postupně dostáváme do současného světa, ve kterém jsme jakoby ztratili citlivost, sounáležitost, empatii a popletly se nám hodnoty. Máme ještě šanci v sobě objevit prvotní píseň, která je symbolem moudrosti a rovnováhy života tady na naší Zemi?“
Inscenace je hlubokou a upřímnou výpovědí všech zúčastněných tvůrců i interpretů. Odehrává se v celém prostoru šapita v tom reálně nejbližším spojení se zemí a pro limitovaný počet diváků, kteří jsou vtaženi do děje. Přináší přímo nadpozemský zážitek plný divadelního znaku, hudby a obrazů.
„Naslouchejte, dívejte a ciťte spolu s námi. Srdečně vás zveme na setkání s blízkými druhy, kteří jsou naší každodenní součástí,“ říká za tvůrčí kolektiv Martin Geišberg. Ten napsal libreto a scénickou hudbu a inscenaci rovněž zrežíroval. Hudebník a režisér se ve své tvorbě douhodobě zaměřuje na vztah člověka a přírody a neustále objevuje jejich zdravé i škodlivé propojení. Pro interpretaci používá různé formy, od poezie až po experimentální hudbu.
Scénografii, kostýmy a loutky realizovala Elisabeth Wittgruber, která s Martinem Geišbergem dlouhodobě spolupracuje. Její výtvarná poetika je charakteristická využíváním přírodních materiálů a figurativních loutek. Dramaturgem inscenace je Matěj Truban, interní dramaturg Loutkového divadla Žilina. V inscenaci účinkují herečky a herci ze tří zemí: Hana Jagoš (ČR), Tereza Kmotorková (SK), Juraj Smutný (SK) a Wojan Trocki (PL).
Po představení se mladí diváci zúčastní tvůrčích environmentálních dílen a aktivit, kde budou pracovat s odpadovým materiálem. Tématem aktivit budou opět čtyři živly – problémy degradace půdy, znečištění ovzduší, klimatických změn a nesprávného hospodaření s vodou.
Inscenace je jednou částí rozsáhlejšího projektu 4 ŽIVLY, který bude dále obohacen o digitální online aplikaci s edukativními environmentálními hrami a o metodický materiál pro pedagogy. Projekt vzniká v kooperaci partnerů: Divadelné centrum, Centrum environmentálnej výchovy Turiec, Divadelní centrum, z.s., Centrum Teatralne Sp. Z.o.o. a Unite s.r.o. v rámci programu Erasmus+.