Navigace

Co přinese novela autorského zákona

11. 3. 2016
Martin Bernátek

ČR: Česká republika nyní stojí před změnou autorského práva. Úpravy, které obsahují senátní a poslanecký návrhy, ale nebudou dramatické. Poslanecká novela autorského zákona především upraví podmínky kolektivní správy, návrh senátora Iva Valenty a dalších senátorů má zbavit folklorní soubory povinnosti ohlašovat svá vystoupení. Aktuální stav českého autorského práva a hlavně chystané změny v zákoně představila 8. března 2016 v konírně Nostického paláce Ministerstva kultury JUDr. Adéla Faladová ze samostatného oddělení MKČR na semináři pořádaném Útvarem koncepcí a metodiky NIPOS.

Poslanecká novela (sněmovní tisk 724) má přenést směrnici Evropského parlamentu a Rady o kolektivní správě (2014/26/EU) do českého autorského zákona. Cílem poměrně rozsáhlé úpravy je zpřesnění a sjednocení pravidel kolektivní správy v EU. V ČR nyní existuje šest kolektivních správců, kteří mají zákonný monopol na výběr poplatků od uživatelů. Nejznámější je Ochranný svaz autorský (OSA) pro hudebníky a DILIA, divadelní a literární agentura, pro literáty a divadelníky.

Chystaná novela zvýší transparentnost kolektivních správců, např. stanovením povinně zveřejňovaných údajů. Zpřesní se rovněž podmínky vztahů kolektivních správců s uživateli, které jsou v ČR dlouhodobě napjaté, zatímco v jiných zemích jsou obvyklejší spory spíš mezi správci a tvůrci. Nová úprava zákona upraví vytváření sazebníků a počítá s aktivní účastí asociací uživatelů při vyjednávání o jejich podobě. Do českého autorského práva bude nově zaveden institut nezávislých správců práv, který existuje v některých zemích Unie, a který slouží spíš komerčním aktivitám.

Do českého autorského zákona bude rovněž zavedena tzv. rozšířená kolektivní správa, která zjednoduší licencování např. osiřelých, nebo na trhu nedostupných děl. To by mohlo dovolit knihovnám vzájemně sdílet své digitální dokumenty, např. scany periodik. Dosud je knihovny zpřístupňovaly výhradně prezenčně. Dále novela umožní rozmnožování vybraných notových materiálů – ty se dnes pouze půjčují v originálech.

V poslaneckém návrhu novely se také objevuje lapidární formulace o tom, že karikatura nebo parodie díla nezasahuje do autorských práv jeho tvůrce. Při uplatňování takové výjimky ale bude třeba zvážit rozsah použití původního díla, a např. při parodování celého výtvoru pravděpodobně žádat o licenci.

Druhý, senátní návrh (senátní tisk č. 125) změny autorského zákona má zrušit ohlašovací povinnost pro dodavatele a provozovatele živých produkcí folklorních hudebních děl. JUDr. Faladová ovšem upozornila, že ne vše, co je obecně považováno za hudební folklor, nemá autora. Řada písní existuje v rozmanitých úpravách, které pochopitelně vytvořili konkrétní muzikanti nebo skladatelé.

Závěrem semináře JUDr. Faladová připomněla, že většina států EU, včetně ČR je pozadu se začleněním směrnice o kolektivní správě do národních legislativ. Má se tak stát do 10. dubna letošního roku. Novela autorského práva jen na programu aktuální březnové schůze Poslanecké sněmovny. Můžeme doufat, že její projednávání spojí se senátním návrhem a celý proces se příliš nezdrží.

Martin Bernátek
odborný pracovník Útvaru koncepcí a metodiky NIPOS

 
Sdílejte
Check icon Error icon