CinEd vede učitele a studenty k umělecky hodnotným filmům, učí je, jak se na ně dívat a jak o nich přemýšlet. „Snažíme se mladým divákům nabídnout všeobecný přehled, získat gramotnost a zprostředkovat setkání s takovými filmy, které běžně nepotkají,” říká Eva Spilková, koordinátorka projektu, jehož dosavadní kolekce pokrývá historické, současné i animované filmy. Součástí nabídky, která je bezplatná, jsou výukové materiály, které jsou pochopitelné i pro ty nejmladší diváky.
V tomto roce přibývají v jeho kolekci pásma Znovuvynalezená kinematografie, v němž je právě český zástupce Rhupus Thypina (2014) v režii Alexandry Moralesové a Georgy Bagdasarové, Z počátku kinematografie a Litevský program dokumentárních filmů. „Česká republika se počtem obsazení filmových zástupců v kolekci zařadila na úroveň francouzských a španělských velmocí. Jsme hrdí na to, že se AČFK podařilo vyslat do evropských lavic již tři tuzemské tituly,” říká Eva Spilková.
K uvedení a práci s novými pásmy využije CinEd první příležitosti v rámci Festivalu umění a kreativity, který pořádá DOX a Společnost pro kreativitu ve vzdělání. „Srdečně zveme pedagogy, pracovníky kulturních center i všechny zájemce o filmovou výchovu, stejně jako ty nejdůležitější – mladé diváky s chutí experimentů,” říká Eva Spilková.
CinEd spolu s Free Cinema v rámci online festivalu nabídne workshop „Já to nechápu! Co je to experimentální film?” zaměřený na pásmo Znovuvynalezené kinematografie pro děti od 13 let ve středu 3. února od 18:00. Předcházet mu bude seminář „Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?” pro učitele a veřejnost, který v pondělí 1. února od 15:00. představí práci s filmy, které se ve výuce osvědčily. Obě akce proběhnou pro registrované zdarma.
Vložením nových pásem se symbolicky uzavírá první pětiletá část projektu pod francouzským vedením. AČFK se v ní podařilo zajistit 20 filmů, včetně přeložení metodických výukových materiálů sloužících českým pedagogům. Od roku 2021 celoevropský projekt koordinuje Portugalská cinematéka (Cinemateca Portuguesa / Museu do Cinema), která do projektu přivedla Deutsches Filminstitut, přidávají se také zástupci z Chorvatska a dva rumunští partneři.
Znovuvynalezená kinematografie otevírá cestu k málo poznané tvorbě. Filmy zastoupené v této sekci nevyprávějí příběhy jako spíš ukazují dobrodružství barev, tvarů, materiálů; ukazují filmový pás zblízka – škrábance, perforace, dělení mezi filmovými políčky – a odhalují počátky filmu.
Z počátku kinematografie představuje výběr prvních snímků bratří Lumièrů a zrod kinematografie jako techniky a zdroj zábavy. Krátkometrážní snímky zachycují bez slyšitelných dialogů, někdy však s hudebním doprovodem, odstíny černé a bílé, první záblesky barev. Hlavně však představují pohybující se obraz, který – ať už žijí v jakékoli zemi a mluví jakýmkoli jazykem – promlouvá ke všem.
Litevský program dokumentárních filmů tvoří krátké filmy Sny staletých (1969) Robertase Verby, Cesta lukami zahalenými v mlze (1973) Henrikase Šablevičiuse a Sám (2001) Audriuse Stonyse. Pásmo rozšiřuje geografické hranice sbírky CinEdu, především představují poetické dokument – nabízejí jemné hry světla, vizuální metafory, zvuky všech barev.
CinEd je mezinárodní program filmové výchovy, který zpřístupňuje evropské filmy dětem a mladým divákům ve věku 6–19 let a byl Evropskou komisí na festivalu v Cannes ohodnocen jako jeden ze šesti nejúspěšnějších projektů v této oblasti. Českým partnerem CinEdu je Asociace českých filmových klubů.
CinEd nabízí filmy pro školní projekce realizované přímo ve školách, v kinech či v dalších kulturních institucích. Filmy jsou organizátorům nabízeny zcela zdarma, stačí se jen zaregistrovat na stránkách programu. V nabídce je také celoroční tutoring.
V současnosti mohou zájemci služby CinEd využívat díky platformě a stávajícím online nástrojům z pohodlí domova. Platforma CinEd At Home je studentům a žákům k dispozici v dobách, kdy jsou projekce v běžném formátu ve školních třídách méně dostupné či vůbec. V praxi to funguje tak, že se pedagog domluví s žáky, se kterým filmem se bude pracovat a ti jej zhlédnou doma. K tomu se nabízí možnost využít vytvořené pracovní listy či interaktivní Prostor mladého diváka s databází fotek, z nichž mohou uživatele skládat například vlastní scénáře.
AČFK se prostřednictvím CinEdu snaží o podporu rostoucí potřeby zařadit filmy do běžného kulturního vzdělávání dětí, jejich gramotnosti v oblasti média, které nás denně obklopuje a do dnešní doby přirozeně patří, snaží se budovat cit k evropskému filmovému dědictví a v neposlední řadě k posílení vztahu mladých diváků a místní kin či kulturních center. Kulturní centra CinEd podporuje nabídkou filmů ke vzdělávacím projekcím s metodickými materiály a službami poskytovanými zcela zdarma.
V České republice proběhlo během posledních pěti let bezmála 700 projekcí filmů CinEdu. Do projektu se do dnešního dne registrovalo víc než 225 českých učitelů a kulturních pracovníků. V roce 2020 pracovalo i přes pandemické restrikce s filmy a tutory víc než 2300 studentů.
Relevantní odkazy – cined.cz/o-projektu | cined.cz | cined.cz/ke-stazeni | acfk.cz | lfs.cz
Asociace českých filmových klubů uvádí
Festivalu umění a kreativity: Jak pozvat film do školních lavic? A co spojuje kata a světýlko?, 15:00, 1. 2. 2021
Festivalu umění a kreativity: Já to nechápu! Co je to experimentální film?, 18:00, 3. 2. 2021
47. Letní filmová škola Uherské Hradiště. 23. 7.–?. ?. 2021