O tom, že emoční, morální a myšlenkový rozvoj dítěte je třeba podporovat již v raném věku, se všeobecně ví, ale možná se v dnešním přetechnizovaném světě tak trochu pozapomíná na ten nejoptimálnější a dříve běžný způsob komunikace rodiče s dítětem – předčítání či vyprávění. A právě obecně prospěšná společnost Celé Česko čte dětem® již od roku 2006 pořádá stejnojmennou čtenářskou kampaň, abychom si uvědomili, jak pravidelné hlasité čtení děti obohacuje a že půlhodinka před spaním je vynikající investicí.
Heslo kampaně „ČTĚME DĚTEM 20 MINUT DENNĚ KAŽDÝ DEN!“ říká vše. Dítě si rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí se jeho paměť a obrazotvornost. Pohádky se základními etickými a morálními principy a později vhodně zvolená literatura mohou kupodivu i dnes vážně konkurovat televizi.
Do projektu Celé Česko čte dětem® se zapojila řada známých osobností, které jdou rodičům i prarodičům příkladem. Třeba známý český spisovatel Michal Viewegh předčítal dětem v Domě knihy Kanzelsberger v Praze na Václavském náměstí, dětské oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě navštívil herec Jan Přeučil s Evou Hruškovou, oblíbená herečka Aňa Geislerová zaujala malé posluchače v pražské mateřské škole knížkou Kvak a Žbluňk, hostem Celé Česko čte dětem® byli i Ondřej Vetchý či Martin Dejdar.
Děti však nemusejí jen poslouchat, ale mohou při tom i malovat. Například svou nejoblíbenější postavičku z knížky, kterou jim rodiče četli, a zúčastnit se tak soutěže na ,,Plakát Celé Česko čte dětem® 2009“. Hlavními kritérii hodnocení je nápaditost a neotřelost v chápání tématu, dále také kompozice a barevné cítění. Autoři nejhezčích obrázků obdrží velmi zajímavé ceny.
Kresby je třeba posílat na kartónu o velikosti minimálně A4, na zadní stranu napsat: jméno, příjmení, věk, adresu školy (školky), telefon, příp. e-mail, a nejpozději do konce listopadu 2008 poslat na adresu: Celé Česko čte dětem® o.p.s., Poděbradova 2738/16, 702 00 Ostrava.
Na podrobnosti této kampaně jsme se zeptali Mgr. Evy Katrušákové − iniciátorky obecně prospěšné společnosti Celé Česko čte dětem®.
Váš projekt je pod záštitou ministerstva kultury, Dětského fondu OSN UNICEF, ale i V. Havla, primátora P. Béma či náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje PhDr. J. Wenigerové. Kdo ještě vás podporuje?
Jmenovala jste Václava Havla, ovšem podporu jsme získali i od jeho ženy Dagmar. Dále jsou to kromě již výše zmíněných osobností například Jan Hřebejk, Emma Srncová, Barbora Špotáková, Jaromír Nohavica, Aneta Langerová, Ivana Chýlková, Ondřej Pavelka, Monika Žídková, Taťána Kuchařová, Arnošt Goldflam, Petr Kostka, Jaroslav Dušek s manželkou Ivetou, Petra Braunová, Ester Janečková, Vanda Hybnerová, Saša Rašilov či Richard Krajčo.
Kdo vás podporuje finančně?
Bez sponzorských darů a dotací by obecně prospěšná společnost neměla možnost fungovat. Podařilo se nám úspěšně oslovit několik společností, chtěla bych jmenovat Antalis s.r.o. a huť ArcelorMittal Ostrava a.s., která je naším generálním sponzorem pro Moravskoslezský kraj. Obě společnosti nás nepodpořily poprvé.
O jaký grant jste si zažádali?
V minulém roce jsme žádali o dvě dotace: Ministerstvo kultury České republiky a Moravskoslezský kraj. Oba projekty byly podpořeny. Finanční prostředky jsme obdrželi v tomto roce.
Ke spolupráci jste získali řadu známých osobností − spisovatele, herce, zpěváky, také bývalou Miss Europe Moniku Žídkovou. Znamená to, že se s nimi děti budou setkávat častěji?
Je pravdou, že některé z osobností s námi spolupracují po celé dva roky. Například s Michalem Vieweghem se děti setkaly již třikrát. Nechyběl ani na Sázavě v odsvěceném kostele sv. Martina, kde čtení připravila jeho žena Veronika. A velkým stoupencem, který pomáhá CČČD od začátku, je textař a novinář Michal Horáček.
Nárokují si nějaký honorář?
Všechny osobnosti pracují bez nároku na finanční odměnu.
Do vašeho projektu se zapojily knihovny, školy, mateřská centra a další organizace téměř napříč celou republikou. Jak navazujete kontakty?
Jsme velmi rádi, že se do kampaně takřka den co den zapojí někdo další. Každý týden nám pak přicházejí zprávy o průběhu akcí konaných po celé republice, o radosti, které předčítání malým posluchačům přináší. Některé z nich i s fotkami zveřejňujeme na našich internetových stránkách v sekci Přehled akcí. Myšlenka Celé Česko čte dětem se opravdu šíří napříč republikou a pomalu už začíná žít svým vlastním životem, aniž bychom my neustále někoho oslovovali. Občas se na nás „noví stoupenci“ obrátí pro radu, jak se zapojit či jak akci připravit, a proto naše internetové stránky http://www.celeceskoctedetem.cz/ pravidelně aktualizujeme.
Jak často se předčítání koná a co plánujete v nejbližší době?
Předčítání připravujeme jednou za měsíc v Praze či v Ostravě, týdně pak naši dobrovolníci čtou v nemocnicích na celém území republiky.
V současné době navíc připravujeme unikátní Kalendář Celé Česko čte dětem®, v němž bude každý měsíc roku reprezentovat jedna známá osobnost se svým dítětem a rodinou. Aranžovaná fotografie je inspirována některým z výjevů z dětské literatury, české nebo zahraniční.
Stále hledáme možnosti, jak vhodným způsobem ukázat rodičům, že krásný rituál předčítání by neměl chybět v žádné rodině. V blízké budoucnosti se chceme také více zaměřit na podporu emocionálního zdraví dětí, a to v rozhlase a televizi. Byť to zní jednoduše, jednoduché to není. Důležité je oslovit rodiče, neboť v rodině vše začíná. Rodina je zásadním faktorem, který rozhoduje nejen o dětství, ale o celém dospělém životě člověka.
Děkuji za rozhovor
Eva Horníčková