CHANOVICE: Myšlenka na zrození Chanovického betléma vznikla během V. ročníku Dne řemesel, tedy přesně v sobotu 7. července 2007. Tehdy jeho pozdější spolutvůrce a autor Ivan Šmíd přijel poprvé na krajskou přehlídku řemeslných dovedností nejen se záměrem prezentace řezbářské výroby velkých dřevěných plastik, ale také s úmyslem zhotovení sochy sv. Josefa, patrona dřevořemeslníků a v případě skanzenu také ochránce Expozice lidové architektury.
Ivan Šmíd na plastice sv. Josefa pracoval několik dní před sobotním Dnem řemesel a při tomto svátku řemeslných dovedností se mu ji podařilo během dne dokončit. Zbyl ještě jeden dvoumetrový dubový špalek a něco času: … v tom okamžiku ožila opět touha po vzniku originálního, zvláštního, obdivovatelného regionálního betléma…, možná krůček k realizaci snu…, nutno ale rychle přesvědčit autora – sochaře, že nejde o práci jen na dnešek a několik dalších dnů, ale že se bude muset do Chanovic také vracet.
Ivan Šmíd jezdil do Chanovic několikrát během kalendářního roku 2007 a 2008, a to vždy při příležitosti konání akcí, kdy jsou veřejnosti prezentovány některé projevy tradiční lidové kultury (třetí květnová sobota – den zaměřený na propagaci některého řemeslného druhu nebo dovednosti; první červencová sobota – Den řemesel, přehlídka řemeslných dovedností Plzeňského kraje; první říjnová sobota – den pokrmů tradiční české kuchyně).
Při těchto příležitostech jsou vystavovány již hotové figury betléma a Ivan Šmíd pracuje na dalších dle předem konzultovaného záměru. Předpokládáme, že „Chanovický betlém“ bude mít kolem 30 figur a jeho definitivním expozičním umístěním se stane stodola Expozice lidové architektury, která se do skanzenu přemístí z Příkosic na Rokycansku.
Sv. Rodina a jeden z králů byl navíc již vystavován ve vstupní hale hlavní budovy klatovského muzea o Vánocích 2007 a je velmi pravděpodobné, že se celý betlém v Klatovech představí ještě jednou – o Vánocích 2009, než získá své definitivní místo v chanovickém skanzenu.
V období letošních předvánočních dnů bude v chanovickém skanzenu slavnostně zpřístupněno dosavadní dílo „Chanovický betlém“ Ivana Šmída, které čítá již devatenáct figurálních plastik v životní velikosti: kromě sv. Rodiny zde uvidíme trojici králů, dále dvojici andělů, nezbytného pastýře s ovcemi a zatím osm darovníků, často řemeslníků nebo muzikantů. Výstavu popsaného betléma doplňují tři ukázky dobového zdobení vánočního stromku na české vesnici od poloviny 19. století.
Mgr. Luboš Smolík