Navigace

Český filmový plakát 1931 – 1948

24. 6. 2019
Romana Borusíková

KARLOVY VARY: Unikátní výstavu filmových plakátů a dobových dekorací a kostýmů připravilo na hlavní část sezóny Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Barrandov Studiem. V pozměněné formě byla výstava již k vidění v Praze, Bratislavě, Vilniusu a dokonce i v Petrohradu. Vernisáž začíná v 17 hodin.

od 27. 6. 2019 do 1. 9. 2019

Návštěvníci karlovarského muzea mohou obdivovat na šest desítek  filmových plakátů z let 1931 až 1948 ze sbírkových fondů Muzea hlavního města Prahy. To jich má ve sbírkách na tři tisíce,  z toho čtyři stovky tzv. nudlí – plakátů o rozměrech  třicet centimetrů na šířku a sto centimetrů na výšku. Tato forma filmových plakátů se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století a jejich popularitě pomohla i rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku. Charakteristickým rysem tohoto typu plakátů byla skládanka z několika obrazů nebo postav doplňovaná velkými plochami výrazných barev.

V odborných kruzích byl kvůli svému grafickému ztvárnění český filmový plakát první republiky, za protektorátu a v krátkém polodemokratickém období po 2. světové válce v letech 1945 – 1948 naprosto odsouzen a označován jako kýč. Tyto „nudle“ ale byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a naivitu v těchto plakátech nalézáme teprve v dnešní době. Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.

Na výstavě je možné potkat se třeba s Adinou Mandlovou, Oldřichem Novým a jinými postavami herců v životní velikosti. Nahlédnout lze do dobové dekorace kulis a šatny filmové hvězdy. Za povšimnutí rovněž stojí dobová kamera s režisérskou klapkou a scénářem. Celou výstavu oživují originální kostýmy k některým filmům uvedených na plakátě, například kostým k filmu Maryša z roku 1935, jejíž hlavní roli ve filmu ztvárnila Jiřina Štěpničková. Zajímavá je rozhodně – zejména z hlediska možnosti porovnání s realitou – i ukázka z filmu Tři vejce do skla režiséra Martina Friče z roku 1937, kdy Vlasta Burian vystupuje na karlovarském nádraží a nechá se vézt městem až k hotelu Richmond.

Na závěr prohlídky si mohou návštěvníci posedět v dobové kavárně. A pokud budou mít dostatek času,  neměli by si rozhodně nechat ujít návštěvu stálé expozice, která zaujme malé i velké návštěvníky.

V době filmového festivalu je muzeum otevřeno denně, od 8. července vždy mimo pondělí v době od 10 do 18 hodin.

 

SOUVISEJÍCÍ FESTIVALO AKCE:

29. 6., 14.00 hodin

Den pro festival: Otevření nové knihy filmového historika pana Pavla Jirase BARRANDOV IV.

Kniha je pokračováním rozsáhlého triptychu o historii Barrandov Studia a zároveň i jiným pohledem na léta 1945 – 1960, ve kterém se autor snaží do povědomí veřejnosti vrátit některé osobnosti, které pod tlakem předešlého režimu zmizely z historie veřejného života. Kmotry knihy budou generální ředitel společnosti Barrandov Studio a.s. Petr Tichý a kameraman Ivan Šlapeta, držitel ocenění za celoživotní kameramanské dílo. Knihu bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu na následné autogramiádě autora.

 

29. 6., 15.30 hodin

Den pro festival: Šťastný nový rok s Barrandov Studiem

Tisková konference k nově chystané romantické vánoční komedii režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok. Účast přislíbila rozsáhlá delegace hereckých hvězd současné české a slovenské kinematografie. Tisková konference je přístupná veřejnosti.

 

30. 6., 15.00 hodin

Den pro festival: Křest knihy Thomase Blanca

Herečka Eva Holubová představí mladého autora žánru sci-fi survival Thomase Blanca a slavnostně otevře jeho knihu „Ve jménu zítřka“ s podtitulem „Jeden člověk může změnit celý svět, pokud nenechá svět, aby změnil jeho“. Knihu můžete získat za zvýhodněnou festivalovou cenu na následné autogramiádě autora.

Sdílejte
Check icon Error icon