Navigace

Česko-španělské dialogy Zemlinského kvarteta – tentokrát s klavírním virtuosem Danielem Ligoriem Ferrandizem

26. 5. 2023
Johana Mravcová

PRAHA: Ve středu 31. května 2023 v 19:30 hodin proběhne v ústřední Městské knihovně druhý koncert letošní série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto. Coby vzácného hosta hudebníci tentokrát přivítají španělského klavírního virtuosa Daniela Ligoria Ferrandize. Záštitu nad koncertní sérií převzal španělský velvyslanec v České republice J. E. Alberto Moreno Humet. Spolupořadateli série 4plus jsou Městská knihovna v Praze a Instituto Cervantes Praha. Znovu se tak rozezní další tóny letošní česko-španělské spolupráce.

31. 5. 2023 19:30

„Španělský klavírní virtuos a pedagog Daniel Ligorio Ferrandiz přednese se Zemlinského kvartetem dva klavírní kvintety,“ uvádí Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, k dramaturgii květnového koncertu. „Španělsko bude tentokrát reprezentovat romantický skladatel Enrique Granados a jeho klavírní kvintet g moll, českou hudbu bude zastupovat klavírní kvintet a moll Vítězslava Nováka. Ve druhé polovině programu opět zazní smyčcový kvartet z období romantismu – tentokrát to bude smyčcový kvartet e moll op. 44/2 Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.“

Enrique Granados (1867, Lérida – 1916, Canal de La Mancha), zásadní autor španělského klavírního repertoáru, vytvořil svůj kvintet g moll v Barceloně kolem roku 1894. Je to krátká skladba (trvá asi 16 minut) o třech částech, melodicky krásná, plynulá a obdivuhodně dobře napsaná, která nepochybně předznamenává zrod velkého skladatele. Premiéra proběhla na podzim téhož roku v Madridu na festivalu Sociedad de música clásica di cámera a spisovatel Antonio Guerra y Alarcón o ní řekl: „Toto dílo prokazuje rozsáhlé a velmi originální poučení, plodnou představivost v harmonických kombinacích, velkou pevnost v zacházení s kontrapunktem, nabízí zájem rozdělený mezi různé nástroje, aniž by byl některý z nich systematicky pohlcen. Kvintet g moll dokonale odráží uměleckou fyziognomii svého autora, kterého Massenet nazývá španělským Griegem.“

Slavný skladatel Xavier Montsalvatge o katalánském klavíristovi Danielu Ligoriovi po vystoupení v Auditorio Nacional s Orquesta de Radio Televisión Española prohlásil: „Klavírní umění Daniela Ligoria neklame, protože je především autentické.“ Jeho ocenění jako klavíristy a člena různých komorních souborů mu otevřela dveře k významným koncertním turné v Evropě, Americe a Asii. Patří mezi ně Národní cena Juventudes Musicales de España, cena Infanta Cristina, cena Nadace Yamaha, ‚Kendall Taylor Beethoven Piano Prize‘, klavírní soutěž Quilter, ‚Hopkinson Gold Medal & Sydney & Peggy Shimmin Piano Prize‘ a Mezinárodní turnajová soutěž po výběru nejlepší španělské komorní skupiny a první cena soutěže Gaetano Zinnetti ve Veroně. Spolupracoval s významnými smyčcovými kvartety, jako je Brodsky Quartet, lipské Gewendhause Quartet, Pražské kvarteto a italské Pezze Quartet. V posledních letech nahrál pro vydavatelství Naxos kompletní dílo pro klavír Manuela de Fally a Turinova tria pro klavír, housle a violoncello s Triem Arriaga, jehož je členem, koncert pro klavír a orchestr Joaquína Rodriga, koncert pro dva klavíry a orchestr ‚Juventus‘ Antóna Garcíi Abrila a nahrávky děl Granadose a Gershwina pro vydavatelství Warner Music. Od roku 2005 vyučuje klavír a komorní hru na Conservatorio Superior de Música del Liceu v Barceloně.

 

Program koncertu:

  • E. Granados: Kvintet g moll pro klavír a smyčcové kvarteto
  • V. Novák: Klavírní kvintet a moll op. 12
  • F. Mendelssohn-Bartholdy: Smyčcový kvartet e moll op. 44/2

Vstupenky jsou k dispozici v pokladně Městské knihovny, na webu Městské knihovny nebo na předprodejní platformě GoOut. Po koncertě jsou všichni posluchači srdečně zváni na skleničku českého a španělského vína.

https://www.mlp.cz/cz/akce/e23464-zemlinskeho-kvarteto-daniel-ligorio-ferrandiz-klavir/

 

ZEMLINSKÉHO KVARTETO tvoří houslisté František Souček a Petr Střížek, violista Petr Holman a violoncellista Vladimír Fortin. Již od svého založení v roce 1994 navazuje na bohatou tradici české kvartetní školy. Zvítězilo na mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Bordeaux (2010), je laureátem Pražského jara a mezinárodních soutěží smyčcových kvartet v kanadském Banffu a v Londýně, kde zároveň získalo Cenu publika a zvítězilo i na dalších kvartetních soutěžích. V roce 2005 byla souboru udělena Cena Českého spolku pro komorní hudbu a v roce 2009 cena Nadace Alexandra Zemlinského ve Vídni. Repertoár tělesa zahrnuje více než 350 děl předních českých i světových skladatelů. Jeho sada čtyř CD s Dvořákovou ranou kvartetní tvorbou získala prestižní francouzské ocenění „Diapason d´Or“.

Sdílejte
Check icon Error icon