A naopak. Nový stát výrazně utvářel a ovlivňoval osudy obyvatel Československa. Podstatnou náplní celé výstavy budou česko-slovenské vztahy v období 1918 – 1992 s přesahy před vznik Československa i po jeho rozpadu.
Výstava přiblíží dějiny společného státu Čechů a Slováků po celou dobu jeho trvání. Ukáže to, co oba národy spojovalo, co je rozdělovalo a co vedlo v konečném důsledku k jeho rozpadu v roce 1992. Úvod výstavy představí politický vývoj Československa, další části budou řešeny tematicky a budou hledat odpovědi na otázky spojené s národnostní otázkou, církevním vývojem, trávením volného času, dopravním spojením českých zemí a Slovenska, vývojem popkultury, ekonomiky či umění apod. Výstava bude reflektovat některé fenomény společného státu, jako např. vojenskou službu, umísťování Čechů na Slovensku a Slováků v českých zemích či úspěch slovenské populární hudby v českých zemích, slovenské televizní pondělky atd.
Společný projekt obou národních muzeí je součástí širšího projektu „Připomenutí výročí vzniku Československa v roce 1918“, kterého se dále účastní Moravské zemské muzeum, Slezské zemské muzeum, Vojenský historický ústav Praha a Vojenský historický ústav Bratislava. Projekt je pořádán za odborné spolupráce s Akademií věd České republiky.
Výstava bude otevřena v dubnu 2018 na Bratislavském hradě a následně převezena do Prahy, kde bude slavnostně zahájena 28. října 2018.