Testovací příspěvek
ČR: Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten vydal na začátku prosince interaktivní encyklopedii barokního divadla nazvanou Let’s baROCK! Kniha…
ČR, PŘÍBRAM: Počet poutníků na českých cestách roste. Potvrdil to i loňský zájem o oslavy 1100. výročí smrti sv.Ludmily na Tetíně, kterých se účastnily tisíce lidí. Spolek SVATÁ LUDMILA proto navazuje na svou loňskou práci a spouští projekt snázvem Putování za kořeny, který lidem v21. století nabídne zpomalení ve zrychlené době i cestu ke své identitě. Projekt začíná veStředočeském kraji, kde se nachází nejvíce poutních míst vČeské republice, a na to navazuje jednodenní konference 14. září.
Akce probíhá 14. 9. 2022
Silný ženský příběh na počátku českých dějin odstartoval zájem o českou historii. Projekt Putování za kořeny na něj navazuje a nabízí možnost přibrzdit v rychlém světě, kdy lidé hledají cestu ke své identitě. „Připomenutím osobnosti Ludmily na úsvitu našich dějin se nám snad povedlo probudit zájem o naši historii a křesťanské kořeny naší identity a kultury, a proto chceme na původní projekt navázat právě poutní turistikou a seznamovat veřejnost s památnými místy, spojenými i s českými světci, přibližovat jejich život a pořádat různé mezigenerační akce. To vše ve spojení s přírodou a putováním, kde se mohou zapojit celé rodiny,“ říká Martin Hrdlička, předseda spolku SVATÁ LUDMILA, z. s.
Ve středu 14. září se koná od 13 hodin na Svaté hoře v Příbrami konference s názvem Putování za kořeny. Tam se setkají zástupci různých spolků, turistických uskupení i odborníci na značení tras s představiteli obcí, aby společně diskutovali o spolupráci a rozvoji poutního turismu právě ve Středočeském kraji, který je kolébkou české státnosti. Konferenci pořádá spolek SVATÁ LUDMILA, z. s. za podpory Středočeského kraje.
Fenomén poutnictví
21. století a události posledních let ukazují, že nikdy nebylo poutnictví aktuálnější. Historie poutních míst ve světě sahá až do doby antické, kdy se věřící odebírali do posvátných chrámů zasvěcených bohům s cílem vyžádat si jejich pozornost či přímluvu. U nás poutní tradice zapustila své kořeny ve středověku. V České republice je fenomén poutnictví spojený s postavami českých světců, objevuje se proto už v 10. století. Zpočátku se poutě omezovaly jen na osobu panovníka a jeho družiny, případně na církevní hodnostáře a vyšší šlechtu. Již tou dobou byly významnými poutními místy středočeský Levý Hradec, Stará Boleslav anebo Tetín, místa spojená s prvními českými světci – svatou Ludmilou a svatým Václavem. Vrcholné období gotiky (14. století) je spojeno s rozmachem mariánské úcty a s ním souvisejícím vznikem celé řady lokálních poutních míst.
Konference Putování za kořeny – podrobný program
13.00 – 13.20 Úvodní slova
Václav Švenda
radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Středočeského kraje
Martin Hrdlička
předseda Svatá Ludmila, z. s.
David Horáček
administrátor Římskokatolické farnosti u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram – Svatá Hora
13.20 – 15.30 Prezentace
Cyrilometodějská stezka
Dana Daňová, předsedkyně Řídicího výboru sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje
Svatojakubské cesty a jejich značení
Tomáš Jindřich, předseda spolku Ultreia
Via Czechia
Jan Hocek, autor projektu
Možnost využití potenciálu poutního turismu
Hana Musílková, koordinátorka DMO, Středočeská centrála cestovního ruchu, p. o.
Cestujte pěšky jako kdysi naši předkové
Mezidestinační produkt cestovního ruchu DMO Berounsko a DMO Brdy a Podbrdsko
Rozvoj a podpora pěší turistiky
Veronika Janečková, ředitelka odboru produkt
managementu, CzechTourism
Oprava staveb – možnosti financování
Irena Lapešová, TNT Consulting
Poutní turistika – příležitost pro obce a města
Radka Vladyková, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR
15.30 – 16.00
Putování za kořeny, Svatá Ludmila, z. s.
Strategie a marketing
Rostislav Křivohlávek, projektový poradce
Aplikační podpora projektu
Miroslava Janičatová, výkonná ředitelka
Pavel Žemlík, manažer kartografické redakce, Seznam.cz
16.00 – 16.30
Řízená diskuze a vyhodnocení možností spolupráce
16.30 – 17.00
Konec programu, volná diskuze
17.00 – 18.00
Komentovaná prohlídka areálu Svaté Hory
Svatá Ludmila 1100 let, z. s. – dnes již jen Svatá Ludmila, z. s.
Spolek Svatá Ludmila 1100 let realizoval v loňském roce národní oslavy 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily. V České republice pořádá již od svého vzniku v roce 2016 řadu kulturních a vzdělávacích aktivit a své působení rozšiřuje i do zahraničí. Ve výročním roce se spolku podařilo vydat reprezentativní monografii, realizovat mezinárodní konferenci, Národní pouť na Tetín, poutnické aktivity a řadu akcí v regionech po celé ČR. Více na www.svataludmila.cz.