Kulturní institut Česká centra představí na Tchaj-wanu současnou českou literaturu. Na významném knižním veletrhu TIBE proběhne křest literárního sborníku s názvem Co chybí v okolí, nenacházíš uvnitř s čínskými překlady ukázek českých literárních děl. Jednotlivé tematické bloky odráží oblasti, které rezonují v české i tchajwanské společnosti a zrcadlí se v jejím kulturním odraze. Jde například o témata Enviromentalismus a mystika či Ženy ve světě mužů.
Loni otevřené České centrum Tchaj-pej poprvé uvede české autory a autorky na veletrhu TIBE, který se na Tchaj-wanu koná od 4. do 9. února 2025 a osobně se ho zúčastní i spisovatelé Marek Torčík a Magdalena Platzová. U příležitosti premiérové národní prezentace na veletrhu vznikla publikace Co chybí v okolí, nenacházíš uvnitř, která koncepčním průřezem shrnuje českou tvorbu za posledních dvacet pět let. Tento výběr čtenářům přináší široký přehled o současné české próze, jejích vrcholech, trendech a významných autorech i autorkách.
„Naším cílem bylo vytvořit v oblasti literatury něco unikátního speciálně pro Tchaj-wan. Úkolem Českého centra Tchaj-pej je mimo jiné prohloubit vzájemné porozumění našich dvou národů a literatura je pro to ideální nástroj. Jakmile se vzájemně blíže poznáme a pochopíme na vyšší úrovni, veškerá další komunikace a interakce pak bude probíhat snáze,“ říká ředitelka Českého centra v Tchaj-peji Markéta Záhumenská.
Sborník má sedm tematických kapitol: LGBTQ+, Vztah člověka k půdě, Enviromentalismus a mystika, Ženy ve světě mužů, Pohled ven, Střídání generací, Nejistota ve světě. Zastoupeno je jedenáct autorů a autorek: Marek Torčík, Zuzana Brabcová, Jiří Hájíček, Miloš Urban, Anna Bolavá, Iva Hadj Moussa, Magdalena Platzová, Radka Denemarková, Emil Hakl, Elsa Aids a Lucie Faulerová.
Výběr textů pro knihu probíhal ve spolupráci s českými sinology i tchajwanskými bohemisty. Kurátorem sborníku byl literární kritik Kryštof Eder, ten chce podle svých slov představit českou literaturu v její pestrosti i pronikavosti.
„Autory a autorky jsme vybírali nejen na základě estetických kritérií, také jsme se snažili, aby kniha nabídla co nejkomplexnější obraz toho, co se v české literatuře posledních dekád dělo, co zdůrazňovala, jaká témata a jaké tendence pro ni byly klíčové. V neposlední řadě jsme zohledňovali, zda mají vybraná díla šanci oslovit zahraniční publikum žijící v dost odlišném kulturním, sociálním i politickém kontextu,“ říká Eder, který vytvořil také předmluvu k antologii s názvem Hledat tvar i téma aneb česká próza posledních dekád. Za tchajwanskou kulturní scénu napsala úvodní slovo Melissa Lin, profesorka bohemistiky na univerzitě v Tchaj-peji.
Kniha je doplněna autorskými ilustracemi, které pro jednotlivá témata na základě oslovení Českými centry vytvořili výtvarníci nominovaní na cenu Czech Grand Design 2023 v kategorii ilustrace: Nikola Logosová, Tereza Říčanová, Michal Bačák, Magdalena Rutová, Lucie Lučanská, David Böhm, Tomáš Staněk.
Česká kulturní mise se v tchajwanské metropoli slavnostně otevřela loni v červnu a úzce spolupracuje s českým zastupitelským úřadem na místě. Za více než půlrok své činnosti stihla řadu akcí: výstavu zaměřenou na dějiny české umělecké fotografie, uvedení komponovaného programu reflektujícího výročí Franze Kafky, představení českého herního průmyslu v rámci Taipei Game Show i výběrový projekt ze současného českého vizuálního umění na prestižní přehlídce Art Taipei.
Pro národní kulturní institut Česká centra je zastoupení na Tchaj-wanu strategickým počinem, který reflektuje měnící se svět a priority české zahraniční politiky v něm.
„Loni při otevření jsme si vytyčili cíl, že chceme být v Tchaj-peji vidět a slyšet, lépe se poznat a prezentovat českou kulturu v širším historickém a společenském kontextu. V neposlední řadě si bereme za své spoluvytvářet prostředí pro ekonomické příležitosti. Četné akce a zájem o ně ukazují, že se to daří,“ říká generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková.
Česká centra, příspěvková organizace Ministerstva zahraničních věcí ČR, jsou stěžejním nástrojem veřejné diplomacie zahraniční politiky Česka a rozvíjejí kulturní vztahy mezi zeměmi. Jakožto kulturní institut jsou členem sítě zahraničních evropských kulturních institutů EUNIC. Prezentují naši zemi v široké škále kulturních a společenských oblastí: od umění přes kreativní průmysly až po propagaci úspěchů české vědy a inovací. Věnují se výuce češtiny v zahraničí. Zapojují se do mezinárodních projektů a slouží jako platforma pro rozvoj mezinárodního kulturního dialogu. V současnosti působí v zahraničí celkem 26 poboček na 4 kontinentech. Kromě Českých center spravují také Český dům v Bělehradě, Bratislavě a Jeruzalémě.