Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Vysokého učení technického v Brně (Fakulta výtvarných umění), Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (Fakulta umění a designu), Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (Fakulta multimediálních komunikací), představují svou originální tvorbu na italském festivalu Milano Design Week, a to v rámci společné výstavy s názvem Krásná práce. Ta se ponese v duchu předávání starých řemeslných znalostí mladým lidem. Studenti produktového designu ze čtyř uměleckých univerzit v Česku, které oslovila kurátorka Klára Hegerová, se spojili a spolu s mistry tradičních řemesel vytvořili unikátní soubor užitých předmětů. Artefakty, které ze spolupráce řemeslníků a mladých designérů vznikly, mohou být vzorem pro nový životní styl návratu k přírodě, potřeby vlastního zakotvení a pocitu hrdosti na české tradice.
„České řemeslo a lidové umění se na této výstavě představuje v nových souvislostech, předkládá alternativu k pojetí dnešního interiéru a reaguje na aktuální poptávku po autentickém a udržitelném oděvu,“ řekla Simona Calboli, ředitelka Českého centra Milán.
Prezentaci tradiční řemeslné techniky se Česká centra věnují řadu let s cílem poukazovat na změny a posuny v tomto oboru. Přehlídka v Miláně tak odstartuje putování této výstavy do dalších českých center v zahraničí. V průběhu nadcházejících měsíců by se tak měla objevit například v New Yorku, Bruselu, Soulu nebo Tokiu.
Součástí italského Milano Design Week je také ukázka tvorby českého umělce Michala Cimaly.
Ve spolupráci s Trafo Gallery a Generálního konzulátu ČR v Miláně zde bylo slavnostně odhaleno dílo s názvem Chodec. Nevšední socha uznávaného výtvarníka je vytvořena z materiálů, které byly původně (až na hlavu a ramena) součástí mostní konstrukce vedle Cimalova ateliéru v Praze – Nuslích a v prostorách generálního konzulátu je nyní vystavena po celou dobu konání přehlídky, tedy do 23. 4. 2023.
„Pozoroval jsem zánik původního mostu, a protože dlouhodobě sleduji destrukci staveb a to co z nich zbývá, zaujaly mne zohýbané dráty z Roxoru – výztuží do betonu. Protože tento materiál má svou zvláštní sílu, rozhodl jsem se z něj udělat nosnou konstrukci (kresbu v prostoru), kterou jsem doplnil rovněž recyklovanými neony z jakéhosi reklamního nápisu,“ uzavírá Michal Cimala.