„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat. Z těchto důvodů jsem také založila svůj nadační fond,” vysvětluje světoznámá operní pěvkyně Magdalena Kožená, která nadační fond založila s cílem podporovat základní umělecké vzdělávání v České republice a ukázat jeho význam. Diváci mohou v úterý během přímého přenosu přispívat na nadační projekty podporující děti a mladistvé se zdravotním handicapem, sociálním znevýhodněním či těžkým životním osudem na jejich cestě za uměleckým vzděláním a rozvoji jejich nadání.
„Benefiční koncert základních uměleckých škol a Magdaleny Kožené je jedním z vrcholů letošního ročníku ZUŠ Open, mimořádnou oslavou společného díla a jasným důkazem toho, že investice do uměleckého vzdělání dětí a mládeže má hluboký smyl. Velmi si cením intenzivních příprav žáků a pedagogů a s velkou vděčností vnímám i spolupráci s nadanými žáky se zdravotním handicapem, jejichž podpora je i součástí samotných nadačních aktivit. Pevně věřím, že koncert bude pro diváky České televize mimořádným uměleckým zážitkem,” dodává ředitelka ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené Irena Pohl Houkalová. Mimořádný hudební večer, který je významným příspěvkem Roku české hudby, zahájí premiéra Svatovítské fanfáry Jana Kučery. Autor ji věnoval přímo celostátnímu festivalu ZUŠ Open Nadačního fondu Magdaleny Kožené pro uvedení v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V důsledku pandemie bylo její provedení odloženo až na tento mimořádný koncert. Večer přinese také premiérové provedení vokálně-orchestrální skladby Hymnus Magnificat Miloše Boka. Z díla autora zazní v podání spojených sborů a orchestru část Gloria z Missa brevis Es dur a jeho osobité zhudebnění chvalozpěvu Hymnus k Duchu svatému. Díla obou autorů doplní taneční choreografie, které se svými soubory připravily choreografky Hana Achilles a Pavlína Lipenská. Mladistvou virtuositu předvede orchestr ZUŠ Open v provedení 1. věty Symfonie D Dur Václava Huga Voříška. Sólistka večera pěvkyně Magdalena Kožená vystoupí spolu s houslovým virtuosem Josefem Špačkem za doprovodu orchestru a fagotisty Tomáše Františe, v árii Erbarme dich, mein Gott z Matoušových pašijí Johanna Sebastiana Bacha. Dramaturgii doplní a capella sbor Ave Maria Václava Ptáčka v podání spojených dětských sborů Paleček a žáků se zrakovým postižením ze ZŠ a ZUŠ Jaroslava Ježka. Spojený sbor žáků a pedagogů ze sedmi základních uměleckých škol napříč celou ČR přednese za doprovodu orchestru také kantátu Svítá Zdeňka Lukáše na slova Věry Provazníkové.
Během přímého přenosu bude možné přispívat na aktivity Nadačního fondu a Charity ČR prostřednictvím DMS ve tvaru DMS CHARITAPOMOC 60, DMS CHARITAPOMOC 90, DMS CHARITAPOMOC 190 na číslo 87 777 nebo přímo převodem libovolné částky na účet 44665522/0800 VS 91199. Více informací ke koncertu je k dispozici na https://www.zusopen.cz/program/program-2024/beneficni-koncert-magdaleny-kozene-a-zakladnich-umeleckych-skol/.
Koncert se koná za podpory Asociace ZUŠ ČR, Charity ČR, která nadačnímu fondu pro tento večer propůjčila své DMS, a Arcibiskupství pražského.
Do dvoutýdenního celostátního festivalu ZUŠ Open se pod heslem ZUŠlechťujeme uměním v letošním roce zapojí na 444 základních uměleckých škol, které nabídnou až do 9. června na 600 akcí. ZUŠ Open je v počtu účinkujících i rozsahem programu bezesporu největší kulturní událostí v České republice. ZUŠky vedle koncertních, divadelních nebo výstavních sálů opět míří do veřejného prostoru, a rozehrají tak parky, náměstí, kostely, zámky, ale třeba i vlakové nádraží. Radost z umění opět rozdávají i v nemocnicích či domovech seniorů. Své dveře otevřou i samotné školy, které se promění v kulturní centra regionu. Festival tradičně nabízí i množství atraktivních krajských akcí, které jsou výsledkem společné práce desítek škol a vedení festivalu.
Dramaturgie festivalu je více než pestrá a otevřená nejrůznějším žánrům. Řada akcí je věnována letošnímu dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany a Roku české hudby, ale žáci ZUŠ zvou třeba i na hudební cestu po stopách Santiniho, průvod městem v rytmu samby, muzikálové písně, lidovou hudbu, jazz, pop či rock. U příležitosti festivalu uvedou ZUŠ v premiéře i řadu divadelních či tanečních představení nebo výstav prací svých žáků a studentů. Na mnoha akcích nebudou chybět nejrůznější workshopy pro veřejnost. Pod heslem ZUŠ Open pomáhá se školy a jejich žáci zapojují do nejrůznějších benefičních projektů. Do festivalového programu se opětovně zapojují přední umělci, kteří kořeny své kariéry získali právě v ZUŠ, nebo přední orchestry.
Z jednodenního happeningu základních uměleckých škol iniciovaného Nadačním fondem Magdaleny Kožené se během osmi ročníků ZUŠ Open vyprofilovalo ve čtrnáctidenní celorepublikový profesionální festival s řadou doprovodných programů, do kterého se pravidelně zapojují výrazné umělecké osobnosti, kulturní instituce i další festivaly. Základní umělecké školy v ČR aktuálně navštěvuje na 250 000 žáků a studentů. Cílem festivalu je každoročně představit nejen práci jednotlivých škol, ale upozornit i na nenahraditelnou roli uměleckého vzdělávání a přispívat k rozvoji jeho kvality.
Přehled vybraných festivalových projektů:
ZUŠ Open – slavnostní ouvertury
- 4. 5. Malí velcí filharmonici Kongresové centrum Zlín
- 12.5. ZUŠ Open na MHF Pražské jaro
ZUŠ Open – hlavní program 23. 5. – 9. 6. 2024
- 23.5. ZUŠ Open Moravskoslezského kraje s Janáčkovou filharmonií Ostrava
- 23.5. ZUŠ Open Ústeckého kraje v Litvínově
- 24.5. Jarní jazzové cvrlikání – ZUŠ Open pomáhá ve Valašském Meziříčí
- 25.5. Pro Gaudio: hudební, výtvarná a taneční slavnost absolventů Akademie MenART
- 25.5. Benefiční festival Novoborská písnička v Novém Boru
- 25.5. Národní soutěžní přehlídka dětských dechových hudeb Čermákovo Vysoké Mýto
- 26.5. Po stopách Santiniho – ZUŠ Open Plzeňského kraje v Plasech
- 26.5. ZUŠ Open na zámku Liteň
- 28.5. Benefiční koncert základních uměleckých škol a Magdaleny Kožené v kostele sv. Mikuláše na Malé Straně – přímý přenos České televize
- 29.5. SchoolStock 2024 v Příbrami – ZUŠ Open škol příbramského regionu
- 30.5. ZUŠ Open v Rumburku
- 31.5. Brillante: Celostátní pěvecká dílna v ZUŠ Teplice, hosté Kateřina Kněžíková, Pavel Borský
- 31.5. – 1.6. 27. Týnišťský swingový festival Jardy Marčíka s Vojtěchem Dykem
- 1.6. ZUŠ Open Olomouckého kraje – Den dětí v Olomouci
- 1.6. Hudba bez hranic s Hanou Švajdovou, ZUŠ Žerotín Olomouc
- 2.6. ZUŠ Open pomáhá Pardubického kraje na Hoře Matky Boží v Králíkách
- 2.6. ZUŠ Open pomáhá na zámku Nové Hrady
- 3.6. ZUŠ Open pomáhá – Po stopách sv. Anežky České v klášteře Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou
- 4.6. ZUŠ Open pomáhá v Dětské psychiatrické nemocnici v Opařanech – oslavy 100 let jejího založení
- 4.6. Všechno nejlepší, milý Bedřichu – mladí interpreti pod patronací pianistky Jitky Čechové v Muzeu Bedřicha Smetana
- 5.6. ZUŠ Open pomáhá v chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně v Praze – koncert duchovní hudby
- pražských ZUŠ
- 6. 6. Divadlo žije – divadlo Letka, Praha: premiéry LDO pod kuratelou Radky Tesárkové
- 7. 6. a 8.6. Západočeský symfonický orchestr a absolventi Akademie MenART, dir. Radek Baborák
- 8. 6. Celorepublikové ZUŠ Open ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR
- 9. 6. ZUŠ Open pomáhá v Neratově
Slavnostní epilog ZUŠ Open
- 15. 6. ZUŠ Open s Karlovarským symfonickým orchestrem v Císařských lázních a na kolonádě v Karlových Varech
Odkazy
Web: www.zusopen.cz
Facebook: www.facebook.com/zusopen
Instagram: www.instagram.com/zus_open
YouTube: www.youtube.com/channel/UC7PYdF5bSnh7nUh5qe6wzwA/featured
O ZUŠ Open
Celostátní festival ZUŠ Open je nerozsáhlejší kulturní událostí v ČR, festivalem oslav, sdílené radosti a respektu k unikátnímu systému základního uměleckého vzdělávání, jehož cílem je rozvoj ZUŠ jako moderního vzdělávacího systému, který propojuje umělecké vzdělávání s praxí s dopadem na širokou oblast rozvoje žáků i pedagogů. Hlavní program festivalu se koná v rámci dvou týdnů ve 350 městech po celé republice, nabízí program pro širokou veřejnost napříč všemi obory a žánry – hudbou, tancem, divadlem i výtvarným uměním. Ve spolupráci se zakladatelkou Nadačního fondu, pěvkyní Magdalenou Koženou a s řadou výkonných umělců a kulturních institucí prezentuje šíři práce a nejlepší příklady praxe základních uměleckých škol. Jeho partnery jsou Mezinárodní hudební festival Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Česká filharmonie, Národní galerie a řada dalších významných institucí. V rámci festivalové řady ZUŠ Open pomáhá podporuje také projekty ve prospěch potřebných a školy ve výchově dětí ke společenské odpovědnosti prostřednictvím umění.
V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.
Nadační fond Magdaleny Kožené
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,“ říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.
ZUŠ OPEN pořádá
Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček, generální ředitel České filharmonie
Ve spolupráci: Asociace základních uměleckých škol ČR, Svaz měst a obcí, Charita ČR, Asociace krajů ČR, Patron dětí
Hlavní partner ZUŠ Open: DaDa, a.s.
Za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hl. m. Prahy, Nadace ČEZ, Erste Private Banking, Centrální depozitář cenných papírů, Aveton, Pražské vodovody a kanalizace, GIST, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Královehradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Jihočeský kraj, Liberecký kraj, Plzeňský kraj
Záštitu udělili: ministr školství, mládeže a tělovýchovy Doc. PhDr. Mikuláš Bek, Ph.D, ministr kultury Mgr. Martin Baxa, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský, primátor Hlavního města Prahy,
Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., hejtmanka a hejtmani jednotlivých krajů
Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas