„Myšlenka na slam poetry festival se zrodila již před několika lety. Kvůli situaci s pandemií, se kterou souviselo také omezení kulturních akcí, jsme tento nápad vytáhli ze šuplíku až v loňském roce. Navíc nám hraje do karet fakt, že zrovna letos slaví česká slam poetry dvacáté narozeniny,“ představuje vlastní iniciativu na tuzemské scéně ředitel festivalu Václav Šindelář, komunitě známý spíše pod pseudonymem Anatol Svahilec. „Cílem projektu je propojení slamových exhibic do jedné velké kulturní akce. Slam poetry bývá vnímaná jako doprovodný program na různých festivalech, ale slamový festival, alespoň pokud vím, prakticky neexistuje. Určitě ne ve střední a východní Evropě,“ komentuje Šindelář jedinečnost akce.
Jedinečnost akce spočívá v tematických vystoupeních, které doposud nemělo české publikum možnost vidět. „Rozmanitější paleta tematických exhibic na jednom místě v divácké nabídce dosud nebyla. Já budu asi nejvíc zvědav na tzv. kalašnikov poetry, duelová recitace z očí do očí, slameři recitující po částech, v dávkách, čekaje na zaváhání toho druhého. Koncept přebraný ze Srbska, bude to nejžhavější půda na celém festivalu,“ představuje Svahilec část programu.
Boleslam chce nejen představit žánr mladoboleslavskému publiku, ale především podpořit cestovní ruch a kulturní program ve městě. Kromě slamových exhibic se návštěvníci mohou zúčastnit workshopu improvizace nebo tvorby slamového textu, které povedou zkušení performeři. Mimo slamový program bude možné navštívit i koncerty tuzemských nemainstreamových hudebníků. Brněnská královna femipunku Mucha představí svou tvorbu při sólovém koncertu, který se připravuje na sobotní večer. Ten páteční bude patřit pražsko-zlínské elektro dvojici Hello Marcel.
„Rozhodli jsme se, že první ročník festivalu uspořádáme v kulisách Mladé Boleslavi. Bylo pro nás klíčové najít místo s dobrou dostupností z Prahy a zároveň blízkost jednotlivých festivalových míst,“ komentuje výběr lokace Šindelář. Jednotlivá festivalová místa jsou od sebe vzdálená maximálně do deseti minut vycházkovým tempem, návštěvníci tedy nemusí mít strach, že by se mezi nimi nestíhali přemístit. Pro zájemce o ubytování z jiných koutů republiky nabízí organizátoři i možnost noclehu v tělocvičně základní školy. Program je však sestaven tak, aby na něj přespolní zvládli bez problému dorazit. V pátek program končí s desátou hodinou večerní. Druhý festivalový den započne v 10 hodin dopoledne, bude pokračovat do pozdního večera a organizátoři počítají s jeho prodloužením až do doby odjezdu prvních ranních spojů.
Dvoudenní festival přitom tvoří malý tým. „O akci se stará opravdu úzká skupinka slamových nadšenců, veškerou produkci obstaráváme v pěti lidech. I proto budeme rádi, když návštěvníci naši snahu ocení a odváží se na první říjnový víkend připojit k našemu kulturnímu experimentu,“ zve Anatol Svahilec.
Všechny potřebné informace včetně programu mohou návštěvníci najít na facebookové události nebo na webových stránkách. Vstupenky zájemci zakoupí zde.
________________________________________________________________________
O slam poetry
Žánr vznikl v polovině 80. let 20. století v USA a rychle se rozšířil po celém světě. Je definován jako performativní žánr přednesu autorské poezie a svým formátem osciluje mezi uměleckými obory dramatické recitace, storytellingu a stand-upu. V současnosti se v Česku pořádají pravidelné exhibice ve všech krajských a dalších zhruba 30 městech. Každý rok probíhá také mistrovství republiky za účasti bezmála tisíce diváků. Žánr bývá zastupován na největších kulturních festivalech (Colours of Ostrava, MFF Karlovy Vary, LFŠ, Banát a další). Scénu tvoří zhruba stovka aktivních tvůrců působících po celé zemi.
Vstupenky: bit.ly/3PbAtCt
Festivalová místa
Pluhárna, Havlíčkova 456/1
Altán, Na Výstavišti 115
Škoda nezajít, Staroměstské nám. 87/8
Café Svět, Komenského nám. 85/17
Divadelní klub, Palackého 263
Městský palác Templ, Krajířova 102
Akce vzniká ve spolupráci s Detour Production, z. s. a Netradiční spolek, z. s.
Partnery akce jsou Mixit a Wolt