Navigace

Češi drží během pandemie spolu. V březnu darovali přes 19 milionů korun

14. 4. 2020
Hana Sedláková/ika

ČR: Od začátku roku už Češi a Češky celkem darovali přes 38 milionů korun. Během března se na Darujme.cz zaregistrovalo 33 nových organizací, dohromady tedy platformu využívá již přes 650 organizací. Dárci mohou online podpořit organizace, které vdobě pandemie nabízejí právní pomoc seniorům, podporu nízkopříjmových rodin, služby porodních asistentek či provoz tísňových linek poskytujících psychologické poradenství.

K nebývale štědrému výsledku velkou měrou přispěl výtěžek benefičního koncertu České filharmonie, který na pomoc českým nemocnicím bojujícím s koronavirem vynesl téměř 7,5 milionu korun. Obdivuhodný nárůst štědrosti je vidět především v porovnáním s loňským rokem, kdy za březen 2019 lidé darovali 6,5 milionů korun, tedy o dvě třetiny méně než letos ve stejném období. Celkem v roce 2019 darovalo prostřednictvím Darujme.cz 95 tisíc dárců a dárkyň téměř 128 milionů korun.

V důsledku vládních nařízení zůstali v těchto dnech doma izolováni především senioři. Ti jsou odříznuti také od praktické právní pomoci, ačkoliv problémy, které dlouhodobě řeší, rozhodně nezmizely. Dostupnou právní pomoc seniorům nabízí organizace Iuridicum Remedium, která telefonicky či online nabízí konzultaci otázek týkajících se placení nájmu, splácení výdajů, komunikace s úřady, ale třeba i pořízení poslední vůle.

Podporu těhotným ženám a jejich rodinám nabízí Unie porodních asistentek, která pro ně spustila podpůrnou telefonickou linku a nyní sbírá prostředky na její provoz. Maximální možnou ochranu maminek, jejich předčasně narozených dětí a tím i personálu neonatologických oddělení před nákazou Covid-19 se snaží organizace Nedoklubko, která vybírá prostředky na nákup nanofiltrů do textilních roušek. Na děti, které se ocitly v karanténě v nemocnici či dětském domově, myslí Nadační fond Chance 4 Children, který spustil kampaň na nákup Pohádek k dočmárání, knížek ilustrovaných dětmi pro děti.

Dárcovskou kampaň na podporu nízkopříjmových rodin a matek samoživitelek si na Darujme.cz založila například organizace Ratolest Brno, která za vybrané prostředky nakoupí ohroženým rodinám základní potraviny nebo hygienické potřeby. Nákup a rozvážení jídla a drogerie samoživitelům a samoživitelkám zaštiťuje za podpory dárců také organizace Příběhy lidí.

Krize postihla i sociální podniky, které zaměstnávají lidi na okraji společnosti. Nízkoprahová pracovní dílna Metráž zaměstnává ženy, které patří do skupiny nejohroženější koronavirem. Preventivním omezením provozu dílny se proto snaží své zaměstnankyně ochránit, zároveň tím ale přichází o příjmy. Spustila proto kampaň, aby získala prostředky na uhrazení nájmu dílny a kompenzaci mezd svých zaměstnankyň. Období karantény je likvidační také pro Centrum hiporehabilitace Mirákl, které pomáhá zdravotně znevýhodněným dětem. Svoji sbírkou se proto snaží získat prostředky na péči o 8 hiporehabilitačních koní, kteří i v době karantény potřebují kvalitní krmivo, pravidelný výcvik, veterinární a podkovářské služby.

Některé organizace musely v důsledku nouzového stavu přesunout svoje plánované benefiční akce do virtuálního prostoru. Příkladem může být Česká federace potravinových bank, která sice zrušila fyzickou jarní sbírku potravin, založila ale online sbírku finančních prostředků, za které nakoupí trvanlivé potraviny pro seniory a rodiče samoživitele.

Současná krizová situace může člověka lehce dostat do psychického vyčerpání. Sociální klinika proto nabízí mimořádné online psychologické poradenství zdarma všem, kteří prožívají psychickou zátěž a chtějí si o tom popovídat s odborníkem.

Přehled všech dárcovských kampaní reagujících na aktuální krizovou situaci způsobenou pandemií koronaviru naleznete na webu Darujme.cz ZDE.

www.nadacevia.cz / www.darujme.cz

Sdílejte
Check icon Error icon