Nominacím jubilejního 30. Českého lva vládnou filmy Arvéd a Il Boemo
Při hlasování o nominacích 30. ročníku cen Český lev hodnotilo 183 filmových profesionálů 47 hraných…
BRNO: 17. listopadu 2022 se v Brně odehraje už 6. ročník festivalu Brněnský sedmnáctý, letos na více než deseti festivalových místech. Vůbec poprvé je festival zastřešen jedním tématem, jímž je pro letošní ročník Sametový sen?, věnující se (ne)naplněným příslibům sametové revoluce. „Rádi bychom letos kromě linie oslav a úcty vůči našim předchůdcům více rozvinuli také linii současnosti a budoucnosti, aby 17. listopad nebyl věnován jen vzpomínkám, ale stal se i příležitostí pro zaznění různých hlasů k aktuálnímu dění u nás i ve světě,“ vysvětluje koordinátor festivalu Stano Čaban.
V duchu tématu letošního ročníku proto organizátoři připravují v Paláci šlechtičen na Kobližné ulici tři debaty věnující se porevolučnímu významu a proměnám médií, (ne)naplněným příslibům sametové revoluce, ale i tématům ekologické udržitelnosti a greenwashingu. V hotelu Barceló pak vznikne prostor pro diskusní fórum: „Fórum je novou platformou festivalu. Mělo by sloužit k setkání nejen pozvaných hostů, ale i návštěvníků festivalu, aby společně diskutovali o zásadních společenských tématech. Pro tento ročník jsme proto vybrali otázky války a míru nebo diskusi o ideálním prezidentském kandidátovi,“ doplňují organizátoři.
Centrem oslav demokracie bude tradičně náměstí Svobody, kde se v průběhu dne prostřídají řečníci a brněnské kapely. Začátek festivalu ve 14:00 bude letos v režii brněnských skautů, kteří festival zahájí slavnostním nástupem, na který naváže již tradiční kladení věnců u mariánského sloupu studentskými zástupci brněnských univerzit. Na pódiu se v průběhu dne vystřídají brněnské kapely OKno, Dobrá otázka a rocková legenda Progres 2, ale také Cimbálová muzika Pazúr nebo herec a muzikant Šimon Bilina. V 17:11 se odsud Brno přidá k dalším městům napříč zemí s ikonickou Modlitbou pro Martu. Na náměstí také vznikne zóna neziskových organizací navazující na loňskou kampaň Festivalu svobody Takoví jsme, kde bude možné seznámit se s činností některých neziskových organizací, nebo se zákulisím fungování neziskového sektoru.
„Náměstí Svobody letos poprvé rozšíří i sousední ulice Kobližná, kde budou prostřeny stoly k možným diskusím o sametové revoluci nebo třeba k listopadovému čtení,“ představuje Čaban další novinku letošního programu. Přes Kobližnou mohou lidé dorazit procházkou až na Pohořelec, kde bude celý den vystaveno auto Veřejné bezpečnosti, ale také výstava věnující se komunismu v naší zemi.
Dvě festivalová místa naplní tóny písničkářů i šansonů. V Domě U Rudého vola zazní šansony v podání Petry Benediktyové, které navážou na autorské čtení ekologické hry Mojmíra Vlašína. V kavárně Larva mola v Alfa pasáži představí autorským čtením svou novou knihu Liliputin – Povídky z války také spisovatel Jan Němec. Alfa pasáž pak rozezní písničkáři Tom Oakland, Jakub Molnár a Adam Kořán. Kromě nich ale bude prostor patřit i kinu B17, v rámci kterého budou promítány dokumenty z festivalu Jeden svět. Na Moravském náměstí chystá Brněnský sedmnáctý divadelní představení Putin lyžuje (Divadlo Líšeň) a v prostorách kavárny Trojka představení Moskva Dačnoje (Daria Gosteva).
V Knihovně Jiřího Mahena nebude chybět ani program pro děti, jehož součástí bude nejen výroba lampionů se studenty Nadačního fondu studentů Filozofické fakulty, ale také interaktivní hra s divadelními prvky Pan Svoboda hledá klíč.
Festival Brněnský sedmnáctý oslavuje svobodu a demokracii, připomíná události listopadů 1939 a 1989 v Brně a v neposlední řadě podněcuje občanskou společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě. V prvních ročnících tvořila organizační tým festivalu neformální skupina studentských zástupců všech šesti univerzit v Brně, která se každý rok částečně obměňovala. Na začátku roku 2021 nejužší organizační tým studentů založil zapsaný spolek Brněnský sedmnáctý, jehož členové pracují na festivalu celoročně.