Navigace

BOTANICUS je centrem řemesel a bylinných zahrad

9. 8. 2016
Jaromír Košťák

OSTRÁ:Většina zdejších provozních stavebvznikala vposledním roce minulého století. Není to historická replika vesnice zurčité doby, jedná se o areálekologických staveb zkamene, cihela dřeva, jimž vdechlkrásu a charakteristický rukopiskromě jiných J. Flejšar, absolvent pražské vysoké školy umělecko-průmyslové. Zájemci mají k dipozicitištěný průvodce sřadou podrobností.

Řemesla

K návštěvě zvou dílny dřevořezbářství, provaznictví, košíkářská,  hrnčířská, loutkářská či místo s výrobou mýdel nebo svíček. O pár kroků dál lze vstoupit do výrobny perníku. Že se vyráběl z medového pečiva, lze pochopit. Když se však začal přidávat pepř, označoval se chutný výtvor slovem peprník, který jazykovou úpravou docílil dnešní podobu perníku. A z této dílny si lze odnést vlastnoručně ozbobený perníček.

Ač knihtisk byl v našich zemích znám už v 15. století, tady na replice Gutenbergrova knihařského lisu si zájemce může za dva groše vytisknout tzv. iniciálku nebo psát pravým husím brkem. Ten lze dokonce zakoupit a v klidu doma si vyzkoušet, čím se naši prapředkové písemně vyjadřovali. Malí návštěvníci se mohou stát svědky pletení provazu, ba dokonce si odnést domů jeho lněnou repliku. Že „kývající oslík“ sloužil k výrobě svíček, by si málokdo vymyslil. Ale tady lze dokonce asistovat při ruční výrobě tohoto prostředku ke svícení.
Toť jenom zlomek z toho, co v centru řemesel lze zhlédnout či dokonce asistovat. Nikoliv posledním příkladem je zhotovení mince. Stačí  mocným úderem velkým kladivem udeřit do kovadliny.

 

Komedianti

Promiňte oslovení kejklíře Vojty Vrtka, jeho pomocníka a dílny, před níž tito dva vyvolávají smích, vtahují přítomné do děje proudem kejklířských bonmotů, ale také dotazy a neurážejícími vtipy. Spolu s artistickým uměním dokážou bavit a rozesmát, i když třeba sluníčko právě ztratilo svou usměvavou tvář.
Vystoupení těchto umělců může má i jinou podobu; komedianti na káře v podobě loutkové pohádky. Podobných představení  už proběhla celá řada. Do konce září však mají tito umělci v záloze ještě řadu překvapení.

 

Bylinné zahrady

Jsou součástí areálu. Patří k nim třeba Klášterní zahrada s typickou pravidelností, funkčností, ale třeba i určitým duchovním rozměrem. Jiné mají název Zeleninová nejen se zapomenutými odrůdami. Tvůrci nezapomněli ani na bludiště či orientální podobu zahrady. Daji se  však tady obdivovat nejstarší druhy rostlin, k nimž patří maliník známý již v 16. století. Na chvíli do prosluněného středomoří by nás přenesla zahrada s levandulí.

Malé děti zejména z měst překvapí přítomnost domácích zvířat. Jak ochlupených, tak opeřených. Ten první druh dokonce dovolí krátké pohlazení.

 

Botanicus – Česká přírodní kosmetika

Sdílejte
Check icon Error icon