Navigace

Baroknímu Kuksu se opět vrátí lesk

30. 10. 2008
Pro Kulturu

Kuks Hospital a barokní zahradyJedním ze 14 projektů zařazených do Integrovaného operačního programu (IOP) MK na záchranu a zhodnocení architektonických památek je východočeský Kuks – Granátové jablko. Revitalizací barokních budov Hospitalu a dochovaného lázeňského komplexu má vzniknout multifunkční prostor, který bude sloužit historické a farmaceutické expozici, vzdělávání i zábavě.

Dílo osvíceného zakladatele

Hrabě František Antonín Špork (1662 – 1738), patřící k neprogresivnějším šlechticům barokních Čech, byl člověkem nejen politicky a ekonomicky obratným, ale hlavně vzdělaným a svá sídla stavěl s vybraným vkusem a citem pro konkrétní místo. Na přelomu 17. a 18. století si dal postavit na Trutnovsku, na obou březích řeky Labe zajímavý soubor budov, které již v době svého vzniku lákaly k návštěvě přední evropské osobnosti. K práci na výstavbě a výzdobě pozval přední umělce své doby: část areálu je dílem italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, stavbu provedl italský stavitel Pietro Netolla a sochařskou výzdobu provedl Matyáš Bernard Braun. I když se z kolosálního architektonického celku dochovala jenom část, i ta dává tušit, s jakým espritem a oduševněním bylo ke stavbě přistupováno. V letech 1692 až 1695 po zjištění, že místní prameny jsou léčivé, zbudoval hrabě na levém labském břehu lázně, které byly srovnatelné s evropskými lázeňskými středisky a zároveň se staly místem, kde se setkávali politikové, vědci i umělci. Kromě lázeňských domů zde byl postaven zámek, divadlo, Dům filosofů s bohatou knihovnou. Bohužel až na široké schodiště k Labi a hostinec se z této části nedochovalo nic. Na protilehlém břehu vznikl v letech 1710 – 1712 kostel Nejsvětější Trojice, v němž se nalézá rodinná šporkovská krypta. O silném sociálním cítění barokního kavalíra Šporka vypovídá skutečnost, že v poblíž místa radovánek šlechty dal postavit špitál pro 100 chudých a zestárlých poddaných hradišťského panství.

Lékárna U Granátového jablkaObnova v důstojném duchu předků

Právě tato budova, zvaná dnes Hospital, se statutem Národní kulturní památky je předmětem záměrů Královéhradeckého kraje a Národního památkového ústavu – územní pracoviště Josefov. Druhá jmenovaná instituce, která objekt spravuje, je předkladatelem již zméněného projektu projektu Kuks – Granátové jablko– a nositelem dotace IOP z evropských fondů. Záměr nese jméno podle unikátní barokní lékárny s původním mobiliářem z 1. poloviny 18. století, která je součástí budovy. Jeho cílem je Hospital revitalizovat a následně využít jako kulturní centrum Královéhradeckého kraje. Požadovanou přidanou hodnotou v tomto případě je vytyčit několik nových možností jak objekt oživit: k již fungujícím expozicím (barokní lékárna a farmaceutické muzeum, šporkovská historická výstava) by zde měly vzniknout prostory a podmínky pro Evropské muzeum lovu, Obrazárnu ze sbírek Královéhradecké diecéze, Institut barokních studií a pro Centrum trojrozměrné digitalizace.

Budova je v současné době ve velmi špatném stavu a je ze dvou třetin nevyužívaná. Její kompletní obnova s novým zaměřením bude dle předběžných odhadů stát kolem 550 milionů korun. Předkladatel projektu NPÚ Josefov od počátku velmi blízce spolupracuje s Centrem evropského projektování, a.s.(CEP), které v celém projektu zastupuje Královéhradecký kraj. Projekt počítající s revitalizací obou břehů řeky má stát stamiliony, ale zahrnuje jak spojení duchovních, společenských a vzdělávacích aktivit včetně ubytování, tak zlepšení silnic i protipovodňové zábrany. „Území Kuksu by se mělo vyřešit jednou provždy tak, aby bylo pro Královéhradecký kraj ekonomicky přínosné, a to jak z oživlého kulturního dědictví, tak i díky doplňkovým aktivitám pro cestovní ruch. Když se nám nepodaří získat peníze najednou, rozdělíme obnovu Hospitalu a jeho okolí do etap a budeme je realizovat postupně v průběhu příštích několika let,“ řekla Klára Dostálová, ředitelka CEP.

Dalšími partnery NPÚ při tvorbě nové náplně celého areálu jsou Královéhradecké biskupství, Řád svatého Huberta, Královéhradecký kraj, obec Kuks, Farmaceutická fakulta UK a Univerzita Hradec Králové. Podle dosavadních plánů a sdělení ředitele NPÚ, ú.p. Josefov Ing. arch. Jana Čiháčka a kastelána Kuksu Libora Švece by opravy mohly začít koncem roku 2009 a budou prováděny za plného provozu stávajících expozic.

 

Lidová architektura v obci KuksKraj založil společnost na revitalizaci Kuksu

Jak jsme již naznačili, Kuks to není pouze Hospital, a proto je ambicí kraje revitalizovat celou obec i přilehlé lokality. Stavební práce tedy zahrnují rekonstrukci barokního špitálu, přilehlých zahrad i světoznámého pískovcového betléma M. B. Brauna. Poté by došlo na projekty ke zlepšení turistické infrastruktury, na rekultivaci nábřeží, a opravy bývalých lázeňských domů a lidové architektury. Se záměrem dokonale připravit dotační tituly a získat finance na zatraktivnění tohoto území založil Královéhradecký kraj a obec Kuks obecně prospěšnou společnost.

Několik otázek souvisejících jak s projektem „Kuks – Granátové jablko“ tak s o.p.s. Revitalizace KUKS, jsme položili Ing. Kláry Dostálové, ředitelce a prokuristkce CEP:

 

V jaké pozici je Královehradecký kraj v projektu Kuks – Granátové jablko, který předkládá NPÚ Josefov? Jakým způsobem se na něm podílel CEP, a.s ?

Národní památkový ústav je nositelem projektu a tudíž potencionální příjemce dotace, pokud bude projekt přijat k financování ze zdrojů EU. Pro tento projekt připravovaný v rámci IOP, priorita 5 – kulturní dědictví – je Královéhradecký kraj generálním partnerem a jeho hlavním přínosem bude pomáhat nositeli dotace nejen s ideovou a technickou přípravou, ale zejména v realizační fázi s jeho udržitelností. Do této doby se projekt nacházel v tzv. předpřípravné fázi, kterou z pověření kraje naplňovalo Centrum evropského projektování. Další příprava a řízení bude již součástí schváleného rozpočtu. NPÚ organizuje výběrové řízení na administrátora projektu a zajištění dotačního managementu.

 

Nově založená obecně prospěšná společnost se bude starat o druhou část revitalizace, to znamená té, která se týká obce?

Pro zajištění aktivit projektu „Kuks – Granátové jablko“ a rovněž pro zajištění aktivit v obci Kuks, kde se tvoří další záměry v rámci tzv. doplňkové infrastruktury pro cestovní ruch, byla krajem a obcí Kuks založena obecně prospěšná společnost – Revitalizace KUKS. Ta bude mít od roku 2009 na starosti zejména přípravu a zajištění projektů v obci, tak aby bylo renovováno celé území zhruba do roku 2013. Obecní projekty budou směrovány zejména pro Regionální operační program, Program rozvoje venkova a Operační program pro životní prostředí.

 

Jaké  rozhodovací pravomoci mají  jednotlivé subjekty a  jaké vklady do společné OPS přinesou?

Kraj vloží peněžitý vklad a obec Kuks nemovitosti. Generální dohoda o partnerství mezi NPÚ a krajem s sebou nenese žádné finanční plnění. Jde spíše o formu vzájemné spolupráce. Rozhodně se počítá s prolínáním aktivit mezi Hospitalem a obcí Kuks. Už v rámci výběrového řízení na projektanty jedné části se musí přihlédnout k řešení druhého břehu, tj. k pohledu na rekonstrukci obce a naopak. Na veškeré stavební zásahy jak v Hospitalu, tak v obci, bude dohlížet NPÚ, jelikož se jedná o památkově chráněné území.

 

Na náš dotaz reagoval také Pavel Mertlík, vedoucí oddělení kultury Odboru regionálního rozvoje, cestovního ruchu a kultury:

„Většina aktivit se týká národní kulturní památky, a tudíž náš odbor bude dle památkového zákona vydávat závazná stanoviska ke všem záměrům a projektové dokumentaci. Bude také vykonávat dozor nad realizací.“

Nejaktuálnější informace týkající se projektu „Kuks – Granátové jablko“:

Koncem září byla nedaleko Kuksu s přispěním Královéhradeckého kraje (1,5 mil.) otevřena unikátní křížová cesta, jež vyjadřuje myšlenkovou spřízněnost s výše popsaným projektem.

V obci Stanovice, v kraji prodchnutém duchem Matyáše Bernarda Brauna, vzniklo patnáct sochařských zastavení. Jejich autory jsou přední čeští sochaři, kteří tak naplnili dávný záměr samotného budovatele Kuksu – hraběte Šporka.

 

Mária Uhrinová

Sdílejte
Check icon Error icon