Česká televize zahájila spolupráci s ARTE po vzniku kulturního kanálu ČT art v roce 2013. Od té doby již vzniklo šest společných projektů, které prioritně reflektovaly významné historické události či osobnosti české společnosti.
„Filmy jako Jan Hus nebo Život podle Václava Havla byly v zahraničí divácky úspěšné, objevily se na mnohých mezinárodních festivalech, byly nominovány na Prix Europe, získaly Českého lva, … I pro tak velkou stanici, jako je ARTE, to jsou nepřehlédnutelné výsledky. Pro letošní rok se proto rozhodla navýšit vklad do našich společných projektů o sto tisíc eur, což umožní vznik dalších projektů, které česká témata dostanou blíže evropskému publiku,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Česká televize tak v tuto chvíli ve spolupráci s ARTE připravuje sedm koprodukčních projektů, mezi které patří například příběh řeckého migranta v Československu padesátých let s názvem Můj strýček Archimedes, dokumentární film o inovativním podnikateli, někdejším starostovi Zlína a tvůrci světového obuvnického impéria Tomáši Baťovi nebo snímek o jednom z průkopníků moderního abstraktního malířství Františku Kupkovi.
Novinkou je také snímek chystaný k nadcházejícímu čtyřstému výročí zahájení třicetileté války, který popisuje výsostně českou událost. Akt, k němuž došlo na Pražském hradě 23. května 1618, kdy představitelé českých evangelických stavů napadli a vyhodili z hradních oken dva nejvyšší představitele králova úřadu. Režisérem filmu Defenestrace se stane držitel Českého lva Zdeněk Jiráský, scénář píše autor Českého století Pavel Kosatík.
Defenestrace vzniká nejen v koprodukci s ARTE, ale i rakouskou stanicí ORF, přičemž ARTE se chystá snímek odvysílat v prestižním slotu, který je určen pro rodinné publikum v sobotu ve 21:00 h.
www.ceskatelevize.cz