Navigace

Archeopark se po dvouleté pauze opět otevírá návštěvníkům

6. 5. 2016
luk

CHOTĚBUZ: Jedna znejvýznamnějších pravěkých a středověkých památek Těšínského Slezska, která je rekonstrukcí slovanského sídliště zpoloviny 8. až 11. století, se po dvouleté pauze 30. dubna opět otevírá veřejnosti.Vrátit se ovíce než tisíc let zpátky dohistorie, lovit, bojovat, vařit, vyrábět šperky anádobí sesvými slovanskými předky budou moci návštěvníci Archeoparku vChotěbuzi.

Replika slovanského hradiska má novou vstupní budovu s výukovým centrem. Symbolické klíče od novostavby předal 22. 4. 2016 řediteli Muzea Těšínska, jehož pobočkou Archeopark je, Zbyšku Ondřekovi, předal moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Vybudování vstupního objektu s prostorem pro další expozice, rozšíření expozice v akropoli hradiště, zajištění bezbariérového vstupu do Archeoparku a chybějícího sociálního zázemí stálo téměř 47,5 milionu korun. Projekt, který se realizoval od července 2013 a bude administrativně ukončen letos v květnu, byl podpořen z Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007–2013. Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem Muzea Těšínska, se na něm podílel více než 21 miliony korun.

„Ve vstupní budově jsou nejen nové archeologické a přírodovědné expozice, ale také multifunkční sál, keramická dílna pro děti, recepce a další potřebné zázemí. Zároveň vznikla i několik desítek metrů dlouhá lávka v korunách stromů, která budovu spojuje s tzv. akropolí, věrnou replikou původního slovanského hradiska, které v těchto místech dříve stávalo. Lávku určitě ocení nejen děti, ale také maminky s kočárky, handicapovaní návštěvníci a mnozí senioři – umožní jim totiž dostat se bezbariérově i tam, kam dříve nemohli. Aby se k akropoli z podhradí vůbec dostali, museli nejprve zdolat 102 příkrých schodů,“ uvedl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.

Novinkou je také celoroční provoz Archeoparku, který právě nová vstupní budova umožňuje. V zimě budou návštěvy akropole omezeny, hosté ale nebudou ošizeni – v nových expozicích mohou absolvovat zajímavý program, zhlédnout didaktické filmy, zúčastnit se doprovodných aktivit k výstavám, včetně speciálních programových balíčků z oblasti archeologie, etnografie a přírodovědy.

„Archeopark není obyčejnou turistickou atrakcí. Dokumentuje slovanské osídlení prostoru dnešního Těšínska ve velkomoravském období tam, kde skutečně naši předkové žili, pracovali, rodili se a umírali. Přibližuje nám nejen způsob jejich života, ale zároveň připomíná období počátků naší moderní české státnosti. V tom je hlavní smysl unikátního, tolik let a tolika lidmi budovaného rozsáhlého didaktického projektu. Kdo nezná svoji historii, původ a kulturu, je jako strom bez kořenů,“ míní hejtman Miroslav Novák.

„Jsem přesvědčen o tom, že zmodernizovaný areál získal na atraktivitě, nabídne kvalitní služby a program a přitáhne sem další návštěvníky, kteří se zajímají o historii a ještě do jedinečného slovanského sídliště nenašli cestu. Velký potenciál návštěvníků vidím ve školní mládeži a v rámci přeshraniční spolupráce i ze Slovenska a Polska,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu a sociální věci Svatomír Recman s tím, že realizace projektu s sebou nese i další významný efekt – podporu zaměstnanosti v regionu.  

Pro návštěvníky Archeoparku se v blízkosti vstupní budovy podařilo vybudovat také rozlehlé parkoviště. „Stavba, na jejímž financování se kromě krajského rozpočtu podstatnou měrou podílely i evropské finanční zdroje, byla realizována v samém závěru programovacího období Evropské unie. I v omezeném časovém limitu se podařilo vybudovat nevšední architektonické dílo, které zpestří nabídku turistických zajímavostí a služeb našeho regionu a přispěje k atraktivitě této lokality. Zaslouží si přihlášení do soutěže o Stavbu roku Moravskoslezského kraje,“ konstatovalnáměstek hejtmana pro investice a cestovní ruch Ivan Strachoň.

Zdroj zprávy, přiložené fotografie a další informací ZDE

 

Sdílejte
Check icon Error icon