Rodinná sága
Příběh rodiny Breuerů by vydal na filmovou ságu, kde se proplétají osobní i pracovní úspěchy, ale také dramatické osudy. Společnost „Carl Breuer a synové“ byla založena v roce 1897, od roku 1907 provozovala textilní továrnu ve Dvoře Králové. Továrna tiskla dekorativní motivy na látky. Před druhou světovou válkou továrna vyráběla 660 tisíc metrů látek ročně. V roce 1939 prosperující podnik, který vedli synové Carla Breuera, zkonfiskovali nacisté. Brzy poté se v továrně začaly vyrábět žluté Davidovy hvězdy, které museli Židé nosit našité na oblečení. Většina členů rodiny Breuerů zahynula v koncentračních táborech. Pěti předkům Noaha Breuera se podařilo uprchnout do Ameriky. Donedávna Noah netušil, že v Česku žijí jeho příbuzní. Poprvé se o nich dozvěděl letos v září. Na vernisáži se tyto rodiny poprvé setkají.
Návrat k předkům
Pro Noaha Breuera je výstava Návrat/Return v Břeclavi obzvláště důležitá, protože se jedná o první prezentaci jeho děl v Evropě. „V Česku jsem byl několikrát od roku 1990, ale až v roce 2016 se mi podařilo vypátrat archiv naší rodinné firmy v Muzeu textilu v České Skalici. Nejzajímavějšími předměty pro mě byly tištěné vzorníky. Zaujaly mě zejména hravé motivy aplikované na dětském textilu, zobrazující cirkusové akrobaty, letadla a automobily. Nechtěl jsem je jen přetisknout. Místo toho jsem vytvořil nová originální umělecká díla. Celý tento proces byl pro mě jako pomyslný návrat k odkazu naší rodinné firmy. Na vernisáž se mnou přijede můj otec a strýc, který se narodil před válkou ve Vídni. Oba se velmi zajímají o rodinnou historii. Už se všichni moc těšíme, až se poprvé uvidíme s našimi příbuznými v Česku,“ říká Noah Breuer, který vede ateliér tisku na univerzitě v americkém Buffalu.
Předávání tradice
Výstavu v Česku prezentuje nezisková organizace Moravská krása. „Dlouhodobě se věnujeme propagaci moravské lidové kultury v Česku i v zahraničí, ale zajímá nás také tradice předávání řemeslných a uměleckých dovedností v rodinách. Právě proto mě velmi zaujal projekt Noaha Breuera, který představuje nejen originální umělecká díla, ale také silný příběh z naší československé historie,“ říká Monika Vintrlíková, zakladatelka Moravské krásy. Vernisáž výstavy bude 4. října v 15 hod. za přítomnosti autora a jeho příbuzných. Výstava bude otevřena do 16. března 2025. V lednu 2025 proběhne prezentace Noaha Breuera v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Na podzim bude výstava v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem.
Fotografie výstavní kolekce a portrét autora zde: